Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europa Wschodnia: Niekorzystna zimowa prognoza pogody dla części Polski i Słowacji przynajmniej do 12 grudnia

Europa Wschodnia: Niekorzystna zimowa prognoza pogody dla części Polski i Słowacji przynajmniej do 12 grudnia

09 grudnia 2022 | 03:17 UTC

Obfite opady śniegu i silne wiatry prognozowane są dla części Polski i Słowacji co najmniej do 12 grudnia. Mogą istnieć niebezpieczne warunki podróży.

Informacja

Transport

Technologia komunikacyjna

środowisko

POL

SVK

wydarzenie

Przynajmniej grudzień Niekorzystna zimowa pogoda prognozowana jest dla części Polski i Słowacji do 12 grudnia. Od 9 grudnia Polska Agencja Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydała pomarańczowe ostrzeżenia przed deszczem z marznącym deszczem (średni poziom trzech warstw) dla części południowej Małopolski i południowo-wschodniego Śląska. Żółte ostrzeżenie śnieżne zostało wydane dla województw warmińsko-mazurskiego oraz części północnego Mazowsza, północnego i środkowego Pomorza Potląskiego, północno-zachodniego Pomorza oraz północnego i zachodniego Pomorza Zachodniego. Agencja przewidziała również obfite opady śniegu w środkowej i południowej części kraju oraz marznący deszcz na południowym wschodzie 11 grudnia. Na dotkniętych obszarach spodziewane jest do 20 cm (8 cali) śniegu, a z powodu silnych wiatrów możliwe są zamiecie śnieżne.

Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny (SHMU) wydał pomarańczowe i żółte ostrzeżenia przed śniegiem dla części środkowej Słowacji na 9 grudnia, a także żółte ostrzeżenia przed silnym wiatrem i śniegiem dla gór. Przewiduje się, że w pomarańczowych obszarach ostrzegawczych spadnie od 20 do 30 cm (8-12 cali) śniegu. Kolejne ostrzeżenia przed żółtym śniegiem, deszczem ze śniegiem i silnym wiatrem obowiązują w większości kraju od 10 do 11 grudnia.

Ponieważ pogoda zmienia się z dnia na dzień, urzędnicy mogą wydawać nowe ostrzeżenia lub aktualizować/poprawiać istniejące zalecenia. Oblodzone drogi i ograniczona widoczność spowodowana opadami śniegu mogą powodować niebezpieczne warunki podróży.

Transport
W najbliższych dniach zima utrudni ruch naziemny i lotniczy w regionie. Na drogach regionalnych możliwe są opóźnienia w ruchu drogowym i ciężarówkach komercyjnych. Na drogach drugorzędnych i wiejskich w dotkniętych stanach mogą panować trudne i niebezpieczne warunki jazdy. Jeśli warunki jazdy staną się zbyt niebezpieczne, urzędnicy mogą zamknąć odcinki autostrady. Silny wiatr grozi przewróceniem wysokich pojazdów na dotkniętym obszarze. Opóźnienia i odwołania lotów mogą wystąpić z powodu postojów naziemnych i operacji odladzania na lotniskach regionalnych.

READ  Polski przywódca na Chanuce dziękuje Żydom za pomoc Ukraińcom

Rada

Monitoruj lokalne media, aby uzyskać aktualne informacje o pogodzie. Sprawdź warunki drogowe przed jazdą w obszarach, gdzie prognozowane są obfite opady śniegu. Daj dodatkowy czas na dotarcie do miejsc w tych obszarach i zabierz ze sobą zestaw ratunkowy i ciepłą odzież, jeśli konieczna jest jazda, zwłaszcza na drogach drugorzędnych lub wiejskich, które stają się nieprzejezdne. Jeśli wysyłasz towary ciężarówką przez obszar dotknięty chorobą, zaplanuj odpowiednio opóźnienia w dostawie. Potwierdź loty. Naładuj urządzenia zasilane bateryjnie w przypadku przedłużających się przerw w dostawie prądu.

Surowce

Alarm meteorologiczny
Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB)
Słowacki Instytut Hydrometeorologiczny (SHMU)