Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europa Środkowo-Wschodnia – W grudniu dynamika płac w Polsce spada

Europa Środkowo-Wschodnia – W grudniu dynamika płac w Polsce spada

Płace w polskim sektorze przedsiębiorstw wzrosły w grudniu mniej niż oczekiwano, utrzymując dwucyfrowe wzrosty, ale pokazując drugie najwolniejsze tempo wzrostu w 2022 r., aby odciążyć bank centralny. Płace w Polsce rosły w 2022 r. wraz ze wzrostem inflacji, podążając za trendem obserwowanym w innych gospodarkach Europy Środkowej, takich jak Węgry czy Rumunia, gdzie napięte rynki pracy wspierają żądania płacowe.

A to skomplikowało życie bankierów centralnych, którzy chcą kontrolować gwałtownie rosnącą inflację, jednocześnie kończąc ostre cykle podwyżek stóp procentowych, które rozpoczęły się w 2021 r. Płace w polskich przedsiębiorstwach wzrosły w grudniu o 10,3% rocznie, mniej niż oczekiwali analitycy na poziomie 12,4%, wynika z danych Census Bureau . Pokaz w piątek. Po wzroście o 13,9% w listopadzie.

W ujęciu miesięcznym płace wzrosły o 6,9%. Jednocześnie zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,2% rok do roku, mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami.

„Nominalny wzrost płac od kilku miesięcy pozostaje w tyle za inflacją i można oczekiwać, że w 2023 roku wzrost płac nominalnych będzie nadal spowalniał do poziomów jednocyfrowych” – powiedziała Monica Kurtek, główna ekonomistka Buxtoy Bank. „Wolny wzrost zatrudnienia w połączeniu z wolniejszym wzrostem płac, przy wciąż relatywnie wysokiej inflacji, spowoduje uszczuplenie portfeli gospodarstw domowych, co przełoży się na spowolnienie konsumpcji”.

Polski bank centralny przez cztery miesiące z rzędu utrzymywał główną stopę procentową na stabilnym poziomie 6,75%. Prezes Adam Głabiński powiedział 5 stycznia, że ​​stopy procentowe mogą zostać obniżone pod koniec 2023 roku, pomimo spodziewanego przyspieszenia inflacji na początku roku. Główna stopa inflacji wyniosła w grudniu 16,6% i może osiągnąć szczyt w okolicach 20% w lutym.

(Ta historia nie została zredagowana przez personel Devdiscourse i została automatycznie wygenerowana z konsorcjalnego kanału).