Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Europa cieszy się obfitością „wielkich” IPO w 2021 roku. Czy to zawyża?

LONDYN (Reuters) – Europejskie notowania giełdowe w pierwszej połowie 2021 r. osiągnęły najwyższy poziom od 14 lat, ponieważ bezprecedensowy bodziec monetarny i stłumiony popyt na firmy rozwijające się stworzyły sprzyjające warunki do wejścia na giełdę.

Jednak szereg transakcji zawartych w ostatnich tygodniach podał w wątpliwość chęć i zdolność inwestorów do dalszego wchłaniania tak dużych poziomów emisji.

Według danych Refinitiv, europejskie pierwsze oferty publiczne (IPO), prowadzone przez firmy technologiczne, osiągnęły najwyższy poziom w pierwszej połowie roku od czasu przed kryzysem finansowym.

Liczba ta wzrosła z 5,4 miliarda dolarów w zeszłym roku i 8,7 miliarda dolarów w 2019 roku, przed rozprzestrzenieniem się pandemii.

Całkowite pozyskiwanie funduszy na europejski rynek akcji, który obejmuje wtórne emisje akcji poprzez emisje praw poboru i duże transakcje overnight, wyniosło 143,05 mld USD, co jest rekordowym wynikiem.

„W pierwszym kwartale tego roku panowały dobre warunki rynkowe dla IPO” – powiedział James Fleming, współdyrektor ds. globalnych rynków kapitałowych w Citi, co podzielali inni bankierzy pełniący podobne role po drugiej stronie ulicy. lepsze warunki.

„Nie spodziewaliśmy się, że IPO powrócą z taką siłą – inwestorzy skupili się na wzroście kapitału. Mamy wiele problemów, ale inwestorzy są nadal zaangażowani” – powiedział Rob Leach, szef rynków kapitałowych w Jefferies w Jefferies. Europa, Bliski Wschód i Afryka.

Bezprecedensowe wsparcie monetarne ze strony banków centralnych na całym świecie, na czele z Rezerwą Federalną USA, pchnęło światowe akcje do rekordowych poziomów i zachęciło inwestorów do podejmowania większego ryzyka.

Globalna gospodarka dotknięta skutkami kryzysu COVID-19 oznaczała, że ​​większość z nich została skierowana na inwestycje rozwojowe, takie jak akcje spółek technologicznych.

Na ten rynek lotniczy weszły takie firmy jak polska firma logistyczna InPost (INPST.AS), niemiecki salon samochodowy Auto1 (AG1G.DE) i klasyczna brytyjska marka butów Dr Martens (DOCS.L).

READ  Prezydent chwali potencjał gospodarczy Inicjatywy Trójmorza

Vodafone’s Vantage Towers (VTWRn.DE) pozyskał 2,3 miliarda euro (2,7 miliarda dolarów) w ramach największej niemieckiej transakcji od 2018 roku, brytyjski Deliveroo pozyskał 1,5 miliarda funtów (2,1 miliarda dolarów) i Acciona Energia (ANA.MC). 1,5 miliarda euro w największej początkowej ofercie publicznej w Hiszpanii od 2015 roku.

Aby uzyskać interaktywną wersję tych wykresów, kliknij tutaj: https://tmsnrt.rs/2UVsAsC A https://tmsnrt.rs/3qFTlgA

Problemy ze skalą

Spekulacje, że decydenci polityczni mogą wycofać część tego wsparcia z powodu postępów w kampaniach szczepień, zostały usunięte z rynku w miarę upływu roku.

Aplikacja dostarczająca posiłki Deliveroo wyceniła swoje londyńskie IPO na najwyższym poziomie, wyceniając na koniec marca 7,6 miliarda funtów (10,53 miliarda dolarów), a jej akcje odnotowały 30-procentowy spadek w momencie debiutu, co jest rekordowym spadkiem na rynku pierwszy dzień. Czytaj więcej

Od tego czasu rynek IPO jest aktywny, ale selektywny.

„IPO muszą być starannie przygotowane i pozostaną selektywne, i dokładnie takie powinny być” – powiedział Leech z Jefferies. „Powinieneś w jak największym stopniu wyeliminować ryzyko w całym procesie, zająć się obawami inwestorów i zbadać wycenę. Jeśli ten proces zostanie przeprowadzony prawidłowo, nie powinno być żadnych złych niespodzianek” – powiedział.

W maju i czerwcu było kilka przykrych niespodzianek, takie jak Primafrio, PHE, Marex Spectron, Nordgold i Huvepharma, które podjęły pierwsze próby oferty publicznej, a inne, takie jak Alphawave i Made.com, handlują na rynku wtórnym.

W niektórych z tych transakcji bankierzy stwierdzili, że rozmiar stanowi problem dla inwestorów. Jeśli firma nie była na tyle duża, aby osiągnąć wysokie benchmarki, zainteresowanie było ogromnym spadkiem.

„Ta metryka jest czynnikiem, na którym skupiają się inwestorzy na bardzo zatłoczonych rynkach, a włączenie jej do (takich jak indeksy) FTSE 250 początkowo pomoże w płynności i popycie” – powiedział Barry Myers, szef brytyjskich i irlandzkich rynków kapitałowych w JPMorgan.

READ  Nekrolog Stanleya Rudolpha Duplagi - The Beaver County Times

„To normalne, że istnieją pewne oznaki, że inwestorzy są teraz zmęczeni, biorąc pod uwagę rekordową publikację, którą widzieliśmy, ale podstawowe czynniki związane z wydaniem pozostają niezmienione” – dodał.

Nawet większe firmy muszą sprostać oczekiwaniom, ponieważ długo oczekiwana oferta publiczna cen jednostek energii odnawialnej w hiszpańskiej Accionie znajduje się na dole orientacyjnego przedziału cenowego, co według dyrektora generalnego jest „nieoptymalne”. Czytaj więcej

Ale nadal istnieje zatkany rurociąg, ponieważ bankierzy spodziewają się wprowadzić prawie 30 IPO w okresie wrzesień/październik i twierdzą, że płynność nie jest problemem.

„Dla inwestorów korelacja ze wzrostem pozostaje bardzo silna: oczekujemy, że technologia, opieka zdrowotna, fintech i odnawialne źródła energii będą dobrze reprezentowane przez resztę roku”, powiedział Fleming z Citi.

Podczas gdy selektywność inwestorów jest trudną ścieżką do zarządzania emitentami, kwestia polityki banku centralnego pozostanie na rynku, ponieważ oczekuje się, że zarówno Fed, jak i Europejski Bank Centralny wznowią dyskusję o „niskim” poziomie we wrześniu.

Po wakacjach uczestnicy mogą wrócić na zupełnie inny rynek.

(1 dolar = 0,8436 euro; 1 dolar = 0,7260 funta)

(Raport) Abhinav Ramnarayan Edycja przez Praveena Shar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.