Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Euro 2020: organizatorzy Bilbao reagują gniewnie po tym, jak UEFA „podbiła miasto” jako gospodarze turnieju | wiadomości piłkarskie

Hiszpańskie miasto Bilbao oświadczyło, że zostało wykluczone z tegorocznych mistrzostw Europy, ponieważ nie było w stanie zapewnić organizatorom przyjęcia wystarczającej liczby kibiców na stadionie.

Władze w Bilbao potwierdziły, że miasto opuści turniej z 11 czerwca – 11 lipca, ponieważ Hiszpania miała być gospodarzem meczów grupy E z Polską, Szwecją i Słowacją, oprócz rundy 16 meczów.

UEFA ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie przyznania praw do Bilbao, Monachium i Dublina, trzech z 12 proponowanych stadionów turnieju, w piątek, szukając zapewnień, że trio pozwoli kibicom wejść na swoje stadiony na mecze.2:16

Brian Swanson i Paul Gilmour z Sky Sports omawiają potwierdzenie, że UEFA porzuci Bilbao jako miasto gospodarza Euro 2020, a Dublin może wkrótce pójść w ich ślady.

Jednak władze Bilbao są wściekłe i twierdzą, że otrzymały już list od UEFA informujący o decyzji o przeniesieniu meczów w inne miejsce.

„Bilbao nie będzie gospodarzem meczów Euro 2020. Jednak nie pozwolimy Bilbao ani instytucjom baskijskim na wyjazd w trasę” – czytamy w oświadczeniu.

„Nie pozwolimy też wątpić w sprawdzone i wieloletnie doświadczenie oraz zdolność władz Kraju Basków do zarządzania i organizowania wydarzeń międzynarodowych.

„Nie pozwolimy, aby wątpliwości trwały w podejściu przyjętym w tym projekcie, w którym panował ponad sześć lat, baskijski sposób robienia rzeczy: powaga, konsekwencja, profesjonalizm i odpowiedzialność”.

Prezydent UEFA Aleksandar Ceferin przemawia na 45. Konferencji UEFA w Montreux (AP)
obrazek:
Prezydent UEFA Alexander Ceferin nadzorował przygotowania do Euro 2020

Władze Bilbao twierdzą, że domagają się teraz odszkodowania od UEFA, a w oświadczeniu dodano: „Broniliśmy San Mames jako stadionu gospodarza i niestrudzenie pracowaliśmy nad organizowaniem meczów Euro 2020 na stadionie, jak określono w umowie w 2014 roku.

„Ściśle przestrzegaliśmy każdego z warunków i obowiązków określonych w dokumencie podpisanym przez obie strony, bez wyjątku od powyższych warunków i obowiązków.

Z tego powodu w ostatnich dniach wielokrotnie zwracaliśmy się do UEFA o poinformowanie nas na piśmie o aspektach kontraktu, których przestaliśmy wypełniać i na których opierają swoją decyzję o wycofaniu Bilbao z roli gospodarza Euro 2020, oraz również tam, gdzie umowa pozwala na zmianę miasta gospodarza bez konsultacji i nawiązywania dialogu, Współpraca z obecnym miastem gospodarzem.

„Więc uważamy, że nie daliśmy przekonującego wyjaśnienia. Nie ma takiego wyjaśnienia.

„Umowa między nami, UEFA i Hiszpańskim Związkiem Piłki Nożnej, a także oficjalne oświadczenie UEFA są już w rękach służb prawnych, które należy zbadać i ocenić.

Aviva Stadium w Dublinie, który może pomieścić 51 700 widzów, jest jednym ze stadionów wybranych do organizacji meczów Euro 2020
obrazek:
Aviva Stadium w Dublinie można również zostawić jako gospodarza

„Ma to na celu ustalenie rekompensaty za kwoty zainwestowane do tej pory w organizację imprezy, które wynoszą ponad 1,2 mln euro, oprócz ustalenia wysokości potencjalnych szkód wynikających z ww. Decyzji”.

Rygorystyczne baskijskie protokoły zdrowotne, które władze lokalne ustanowiły jako warunek wstępny dopuszczenia kibiców na trybunach, zostały określone przez UEFA jako nierealne.

Hiszpański Związek Piłki Nożnej oświadczył w zeszłym tygodniu, że przedstawi stadion La Cartuja w Sewilli jako alternatywne miejsce na mecze Euro 2020, jeśli Bilbao zostanie pozbawione meczów – coś, co nie zrobiło wrażenia na organizatorach Bilbao.

„Jest jasne, że jednostronna decyzja podjęta przez UEFA i obecne stanowisko UEFA nie są podzielane przez baskijskie instytucje, które organizują imprezę w San Mames” – czytamy w oświadczeniu.

Ponosimy ich bezpośrednią odpowiedzialność za niezorganizowanie tego wydarzenia sportowego oraz za jednostronne zerwanie naszych stosunków umownych i niezbędne z tego powodu odszkodowanie finansowe.

– Będą musieli wyjaśnić powody, jakie są negocjacje i warunki – zdrowie publiczne, ekonomiczne i umowne – które miały miejsce w przypadku nowego miasta-gospodarza, które niektóre strony już pozują z lekceważeniem, bez formalnego spotkania UEFA.

Sky Sports News Skontaktował się z UEFA, aby uzyskać odpowiedź.

Dziewięć stadionów, które do tej pory potwierdziły, że będą gospodarzami Euro 2020, które w zeszłym roku zostały przełożone i przełożone z powodu pandemii COVID-19, zobowiązały się do umożliwienia stadionu o 25 procent pojemności, o którą walczą również władze w Dublinie i Monachium. Dużo.

Kiedy i gdzie odbędzie się Euro 2020?

Startują 16. Mistrzostwa Europy UEFA Od 11 czerwca do 11 lipca 2021 rAby uczcić 60. urodziny turnieju, na gospodarzy wybrano 12 miast na całym kontynencie. 12 miast i stadionów:

 • Amsterdam, Holandia) – Johan Cruyff Arena
 • Baku, Azerbejdżan) – stadion Olimpijski
 • Bilbao (Hiszpania) – Saint Mames
 • Bukareszt, Rumunia) – Arena narodowa
 • Budapeszt, Węgry) – Puskas Arena
 • Kopenhaga, Dania) – Etap parkingowy
 • Dublin (Irlandia) – Aviva Stadium
 • Glasgow (Szkocja) – Hampden Park
 • Londyn, Anglia) – stadion Wembley
 • Monachium, Niemcy) – Allianz Arena
 • Rzym, Włochy) – stadion Olimpijski
 • Sankt Petersburg (Rosja) – Stadion Krestovsky

Stadion Olimpijski w Rzymie będzie gospodarzem meczu otwarcia 11 czerwca, a półfinały i finał na stadionie Wembley w Anglii.

W wyniku rozgrywek ogólnoeuropejskich żaden kraj nie otrzymał automatycznie miejsca, a wszystkie 55 drużyn uczestniczyło w procesie kwalifikacyjnym.

READ  Serhie Pohachuk, obiecujący zawodnik wagi półśredniej, przygląda się z bliska okropnościom wojny