Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Erupcja Etny zmusza lotnisko na Sycylii do zamknięcia

Erupcja Etny zmusza lotnisko na Sycylii do zamknięcia

Dziesiątki tysięcy pasażerów, którzy mieli lecieć do iz najbardziej ruchliwego lotniska na Sycylii, Katanii, widziało, jak ich loty zostały przekierowane lub odwołane z powodu erupcji Etny.

Pióropusz popiołu z 3357-metrowego wulkanu, najbardziej aktywnego w Europie, rozprzestrzenił się po wschodniej części wyspy.

Według ekspertów danych lotniczych Cirium, lotnisko w Katanii ma obsłużyć w poniedziałek 235 lotów. Ale został zamknięty po tym, jak samolot z Casablanki przyleciał w poniedziałek o 2:38 czasu lokalnego.

Lotnisko znajduje się około 50 km na południe od Etny.

Lot EasyJet o 6:30 z Londynu Gatwick do Katanii zaplanowano na 14:00 i lot na lotnisko Comiso, które znajduje się 150 km od Etny w południowo-wschodniej Sycylii. Przewidywany czas przylotu to 18:05 – ponad siedem godzin opóźnienia.

Linia lotnicza powiedziała pasażerom: „Żałujemy, że twój lot był opóźniony. Wynika to z faktu, że aktywność wulkaniczna w Katanii powoduje ograniczenia w obszarach, w których samoloty mogą latać.

„Bezpieczeństwo twoje i naszej załogi jest naszym najwyższym priorytetem i dziękujemy za cierpliwość”.

Drugi lot EasyJet z Gatwick został odwołany, podobnie jak odloty z Bristolu i Edynburga.

Poniedziałkowy lot Luton easyJet został przeniesiony do Comiso.

BA miał odlot o 7:10 rano z Gatwick do Katanii, który został teraz odwołany.

Siedem samolotów Ryanair, które miały wylądować w Katanii w poniedziałek rano, zostało przekierowanych na lotnisko Trapani na dalekim zachodzie Sycylii.

Przewoźnik powiedział podróżnym: „W związku z erupcją Etny, chcielibyśmy poinformować wszystkich pasażerów podróżujących do i z Katanii 14 sierpnia o możliwych opóźnieniach, zmianach tras lub odwołaniach lotów.

Pasażerowie, których to dotyczy, zostaną powiadomieni tak szybko, jak to możliwe.

„Ryanair rozumie zakłócenia dla pasażerów spowodowane opóźnieniami, objazdami lub odwołaniami; sytuacja jest niestety poza naszą kontrolą i dziękujemy za cierpliwość”.

READ  Naukowcy odkryli, że Machu Picchu może być co najmniej dwie dekady starsze niż wcześniej sądzono | Peru

Odwołano dziesiątki innych lotów, w tym co najmniej 10 lotów ITA między Rzymem a Katanią. Niektóre zostały przekształcone w comiso.

Poranna fala odlotów z Katanii miała rozpocząć się o 6 rano, a wszystkie 10 lotów zostało odwołanych w pierwszej godzinie.

Kolejne loty zaplanowano z Katanii do Bristolu, Edynburga, Gatwick (dwa loty) i Luton liniami EasyJet, a także loty British Airways i Wizz Air do Gatwick. Łącznie w poniedziałek z włoskiej wyspy ma wrócić ponad 1000 podróżnych.

Lotnisko w Katanii było tymczasowo zamknięte od połowy lipca do początku sierpnia z powodu szkód spowodowanych przez pożar.

Zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi praw pasażerów linii lotniczych, pasażerowie, których loty są poważnie opóźnione lub odwołane, mają prawo do hoteli i posiłków, w stosownych przypadkach, i są przewożeni samolotem do miejsca docelowego tak szybko, jak to możliwe.

W 2010 r. erupcja islandzkiego wulkanu uziemiła lotnictwo w Europie Północnej na około tydzień.