Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Elon Musk mówi, że istnieje 50% szans, że rakieta SpaceX Starship eksploduje podczas startu

  • SpaceX jest gotowy do wystrzelenia swojego statku kosmicznego na orbitę po otrzymaniu pozwolenia na start
  • Jeśli uruchomienie się nie powiedzie, Musk ma 80% szans na sukces innego pojazdu w 2023 roku

To jedna z najbardziej wyczekiwanych kosmicznych premier roku i – zdaniem Elona Muska – na pewno „nie będzie nudna”.

To dlatego, że miliarder SpaceX przyznał, że istnieje 50 procent szans, że jego rakieta Starship o wartości 3 miliardów dolarów (2,4 miliarda funtów) eksploduje podczas pierwszego startu z orbity, co ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.

„Nie mówię, że będzie orbitował, ale gwarantuję ekscytację”, powiedział o pojeździe zbudowanym do lotu na Marsa, po czym dodał: „To nie będzie nudne!”

„Myślę, że ma, nie wiem, około 50 procent szans na wejście na orbitę” – powiedział Musk. Podczas wywiadu na konferencji Morgan Stanley zeszły tydzień.

Chociaż nie podano konkretnie, że rakieta eksploduje, historia suborbitalnych lotów testowych SpaceX wskazuje, że niepowodzenie w dotarciu na orbitę było prawdopodobnie spowodowane eksplozją.

Ostrzeżenie: Elon Musk przyznał, że istnieje 50-procentowe prawdopodobieństwo, że jego statek kosmiczny o wartości 3 miliardów dolarów (2,4 miliarda funtów) eksploduje podczas pierwszego startu z orbity, co ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Chociaż nie podano konkretnie, że rakieta eksploduje, historia suborbitalnych lotów testowych SpaceX wskazuje, że niepowodzenie w dotarciu na orbitę było prawdopodobnie spowodowane eksplozją.

Jeśli pierwsza próba wystrzelenia na orbitę się nie powiedzie, dyrektor generalny Tesli dodał, że SpaceX buduje kilka rakiet Starship i ogólnie uważa, że ​​istnieje 80% szans, że jedna z nich znajdzie się na orbicie przed końcem roku.

Statek kosmiczny: kluczowe fakty

Pierwsze uruchomienie: marzec 2023?

Do czego będzie używany? Częściowo lądownik do misji księżycowych NASA, ale także do transportu ludzi na Marsa.

wznosić się: 395 stóp (120 m)

Waga: 11 milionów funtów (5 milionów kg)

popychać: 16 milionów funtów (70 meganewtonów)

Czy można go ponownie wykorzystać? Tak

Maksymalny ładunek na niską orbitę okołoziemską: 220 000 – 330 000 funtów (100-150 ton)

Maksymalna ładowność orbity księżycowej: 220 000 funtów (100 ton)

paliwo stałe: Niedostępne

płynne paliwo: tlen i metan

Motoryzacja: Napędzany około 32 silnikami Raptor

jednostka załogi: Statek kosmiczny (docelowo zdolny do przewozu do 100 pasażerów)

Koszt budowy: około 3 miliardów dolarów (2,4 miliarda funtów) pod względem całkowitego rozwoju

Cena uruchomienia: Ostatecznie według Muska około 2 milionów dolarów (1,7 miliona).

Gdzie zaczniesz? Obiekt Starbase będzie prawdopodobnie znajdował się w pobliżu Boca Chica w Teksasie. Ale możliwe jest wystrzelenie Complex 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego.

Suma uruchomień:

Misja – która raz wyśle ​​statek kosmiczny wokół Ziemi, zanim wystrzeli na Ocean Spokojny w pobliżu Hawajów – będzie kamieniem milowym w ambicjach Muska, aby pojazd pewnego dnia przewoził ludzi i ładunek na Księżyc i Marsa.

NASA liczy na to, że Starship dostarczy astronautów na powierzchnię Księżyca w ciągu kilku lat, podczas gdy Musk chce użyć gigantycznego statku kosmicznego do wysłania dużej liczby ludzi na Czerwoną Planetę.

Musk powiedział, że SpaceX jest gotowy do wystrzelenia statku kosmicznego na orbitę z centrum startowego firmy w Boca Chica w Teksasie, po otrzymaniu pozwolenia na start od Federalnej Administracji Lotnictwa.

Może to nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

W styczniu rakieta i statek towarzyszący osiągnęły wielki przełom po tym, jak zostały w pełni zatankowane i ułożone po raz pierwszy w tak zwanej „próbie w mokrych ubraniach”.

W sumie statek kosmiczny wznosi się na wysokość 394 stóp (120 m), co czyni go największą i najpotężniejszą rakietą, jaką kiedykolwiek zbudowano.

Jest w stanie wygenerować 17 milionów funtów ciągu, prawie dwa razy więcej niż gigantyczna rakieta księżycowa NASA (SLS), która wysłała pustą kapsułę na Księżyc iz powrotem pod koniec zeszłego roku.

Żaden statek kosmiczny nie jest obecnie w stanie wysłać ludzi na Czerwoną Planetę – ale wszystko to może się zmienić wraz z ewolucją statku kosmicznego.

Stworzenie go jest częścią większej wizji Muska, która nas stworzyła „Typ wieloplanetarny”, najpierw poprzez założenie ludzkiej kolonii na Marsie, aż do budowy miast.

Może to brzmieć ambitnie, ale długoterminowym celem Starship jest zabranie ludzi do miejsc w „większym Układzie Słonecznym”, w tym gazowych gigantów, takich jak Jowisz lub jeden z jego potencjalnie nadających się do zamieszkania księżyców.

Myślenie jest takie, że gdyby kiedykolwiek na Ziemi miała miejsce apokalipsa, rasa ludzka miałaby znacznie większe szanse, gdyby ludzie żyli na różnych światach w naszym Układzie Słonecznym.

Jeśli pierwsza próba wystrzelenia na orbitę się nie powiedzie, Musk dodał, że SpaceX buduje więcej statków kosmicznych i ogólnie uważa, że ​​istnieje 80 procent szans, że jeden z nich dotrze na orbitę przed końcem roku.
W zeszłym miesiącu Musk napisał na Twitterze, że SpaceX podejmie próbę pierwszego startu orbitalnego swojej rakiety Starship w marcu. Firma czeka tylko na pozwolenie na start od Federalnej Administracji Lotnictwa

Statek kosmiczny Będzie w stanie przewieźć do 100 osób na Czerwoną Planetę w podróż 250 razy dalej niż Księżyc i zajmie około dziewięciu miesięcy w jedną stronę.

Musk i SpaceX milczeli na temat wielu szczegółów dotyczących statku kosmicznego, w tym zdjęć tego, jak będzie wyglądać wnętrze, ale 51-latek powiedział wcześniej, żeZamiarem jest zainstalowanie około 40 kabin w przestrzeni ładunkowej w pobliżu przedniej części górnej sceny.

W każdej kabinie można mieć pięć lub sześć osób, jeśli naprawdę chcesz zatłoczyć ludzi, dodał szef Tesli, SpaceX i Twittera.

„Ale myślę, że głównie spodziewamy się zobaczyć dwie lub trzy osoby w każdej kabinie, a zatem około 100 osób podczas każdej podróży na Marsa”.

Baza na Marsie? W przypadku kapsuły Starship podróżującej na Czerwoną Planetę Musk chce zainstalować około 40 kabin w obszarze ładunkowym w pobliżu przedniej części górnego stopnia. Wrażenie tego artysty pokazuje, jak by to było mieć wiele statków kosmicznych na Marsie
Moc: łazik Muska (sfotografowany w zeszłym miesiącu) ma ciąg 16 milionów funtów (70 meganewtonów), czyli prawie dwa razy więcej niż inna rakieta nowej generacji stworzona przez NASA, znana jako Space Launch System (SLS).

Jednak powierzchnia Marsa nie jest jedynym celem Starshipa.

W kwietniu 2021 roku NASA ogłosiła, że ​​​​wybrała łazik nowej generacji SpaceX jako pierwszy załogowy lądownik księżycowy do misji Artemis III – ze względu na umieszczenie pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby na Księżycu w 2025 roku.

Starship HLS – czyli Starship Human Landing System – obejmie SpaceX Raptor, jednocześnie czerpiąc inspirację z projektów pojazdów Falcon i Dragon.

Będzie miał przestronną kabinę i dwie śluzy dla moonwalkerów.

Jednak rok 2025 nie będzie pierwszym lądowaniem na Księżycu dla Starship HLS. To dlatego, że NASA chce, aby łazik wykonał test lądowania bez załogi, zanim po raz pierwszy od 1972 roku zwróci ludzkie buty na powierzchnię Księżyca.

Inne zastosowania statku kosmicznego to umieszczanie satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej i prawdopodobnie prowadzenie kosmicznych lotów turystycznych.

Jak będzie działał STARSHIP, czy to najpotężniejszy pocisk w historii i skąd zostanie wystrzelony?

Jak działa statek kosmiczny?

Starship ma być pierwszą rakietą SpaceX w pełni wielokrotnego użytku, co jest jednym z powodów, dla których koszty lotu pojazdu Muska mogą być nawet 200 razy tańsze na start niż w przypadku większości innych rakiet.

Jak to będzie działać?

Gdy będzie gotowy do lądowania na Ziemi, statek kosmiczny początkowo ponownie wejdzie w atmosferę pod kątem 60 stopni, zanim „przewróci się brzuchem” na ziemię w pozycji poziomej.

Ten rodzaj powrotu wykorzystuje atmosferę naszej planety do spowolnienia opadania pojazdu, ale czyni go niestabilnym.

Starship ma być pierwszą rakietą SpaceX w pełni wielokrotnego użytku, co jest jednym z powodów, dla których koszty lotu pojazdu Muska mogą być nawet 200 razy tańsze na start niż w przypadku większości innych rakiet.

Z tego powodu Starship użyje czterech stalowych płyt do lądowania, umieszczonych w pobliżu przedniej i tylnej części pojazdu, aby kontrolować jego opadanie, działając w podobny sposób, jak skoczek spadochronowy używa rąk i nóg do kontrolowania swobodnego spadania.

Gdy statek kosmiczny zbliża się do Ziemi, odwraca się z powrotem do pozycji pionowej, a następnie wykorzystuje swoje silniki Raptor jako stare rakiety, aby skierować go w dół w celu bezpiecznego lądowania.

W listopadzie 2019 roku Musk twierdził, że wystrzelenie statku kosmicznego może kosztować zaledwie 2 miliony dolarów (1,8 miliona funtów) za każdym razem, dzięki oszczędnościom wydajności wynikającym z ponownego wykorzystania rakiety.

Dla porównania, koszt wystrzelenia nowej rakiety Space Launch System (SLS) NASA szacuje się na około 4,1 miliarda dolarów (3,3 miliarda funtów).

Skąd zostanie wystrzelony statek kosmiczny?

Oczekuje się, że Starship zostanie wystrzelony z obiektu Starbase w Teksasie, niedaleko miasta Boca Chica.

Jednak SpaceX będzie najpierw potrzebował zezwolenia na start od Federalnej Administracji Lotnictwa, zanim będzie mógł wystartować.

Musk powiedział również wcześniej, że statek mógłby wystartować z Launch Complex 39A w Kennedy Space Center na Florydzie, który jest obecnie używany przez SpaceX do serii rakiet Falcon.

To była platforma startowa, z której Apollo 11 wystrzelił swoją legendarną misję na Księżyc w lipcu 1969 roku.

Czy to największa rakieta w historii?

Tak. I nie tylko to, jest także najpotężniejszy.

Pojazd Muska ma ciąg 16 milionów funtów (70 meganewtonów), czyli prawie dwa razy więcej niż inna rakieta nowej generacji stworzona przez NASA, znana jako SLS.

Być może pamiętasz SLS za pomyślne dostarczenie statku kosmicznego Orion na orbitę w listopadzie zeszłego roku w ramach misji Artemis I, podczas której okrążał on Księżyc iz powrotem.

Statek kosmiczny ma 395 stóp (120 m) wysokości, sam statek ma 164 stopy (49 m) długości, a wzmacniacz ma 230 stóp (70 m).

Nic dziwnego, że rakieta SpaceX Super Heavy i towarzyszący jej statek kosmiczny są ciężkie.

To wszystko ma 11 milionów funtów (5 milionów kg) po zatankowaniu.

READ  OnePlus 11 przecieka więcej obrazów na żywo