Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Elektrownia słoneczna Stępień w Polsce właśnie została ukończona

Budowa elektrowni słonecznej Stępień o mocy 58 MW w Polsce została zakończona i elektrownia jest gotowa do eksploatacji. Stępień będzie rozwijany i obsługiwany przez spółkę zależną w 100% od Equinor, Wento.

W 2021 r. Equinor przejął polskiego dewelopera fotowoltaicznego Vento i jego szereg projektów fotowoltaicznych w całej Polsce. W ciągu 1,5 roku od przejęcia nasza pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w Polsce jest gotowa do eksploatacji.

„Dzięki Vento mamy wyjątkową pozycję do budowy portfela materiałów fotowoltaicznych na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszej działalności zleciliśmy budowę trzech elektrowni słonecznych w Polsce o łącznej mocy 171 MW. Dziś z dumą otwieramy naszą pierwszą elektrownię słoneczną w Stępniu, a pozostałe dwie mają być gotowe w latach 2023-2024 – mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. energii i rynków energii odnawialnej w Equinor.

Stępień znajduje się w gminie Braniewo, części województwa warmińskiego w północnej Polsce. Jedna z największych do tej pory elektrowni słonecznych w Polsce, Stępień posiada ponad 100 000 paneli słonecznych na powierzchni około 65 hektarów.

Będzie produkować 61 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 31 000 polskich gospodarstw domowych. Dzięki wykorzystaniu lokalnych wykonawców podczas budowy i eksploatacji, projekt przyczynia się do rozwoju wiedzy i umiejętności w sektorze rozwoju energii słonecznej w polskim sektorze dostawców.

Produkcja energii w Polsce jest nadal zdominowana przez źródła konwencjonalne, w tym duży udział węgla. Stwarza to znaczną ilość energii i popytu na krajowe odnawialne źródła energii, co pomoże w dekarbonizacji systemu energetycznego.

„Polska przechodzi poważną transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajową energię odnawialną, aby zwiększyć niezawodną moc energetyczną i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Equinor chce przyczynić się do realizacji polskich aspiracji poprzez stworzenie szerokiej podaży energii w kraju, w tym odnawialnych źródeł energii morskiej i morskiej”, mówi Equinor Country Manager w Polsce Michał Jerzy Kołodziejczyk.

READ  Kryty tor klasy B: chłopcy z St. Dom's zdobywają pierwszy tytuł stanowy; Rekordzistą jest Polak Nolan Carey

Equinor Planuje sprzedawać energię elektryczną z elektrowni słonecznej poprzez umowę zakupu energii (PPA), aby zapewnić przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji dla elektrowni. Equinor uzyska dodatkową wartość z dodawania, rozwoju i handlu energią odnawialną do swojego rosnącego portfela energii.