Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Elastyczny polski rynek oferuje możliwości irlandzkim eksporterom

Mimo wojny na sąsiedniej Ukrainie Polska nadal wykazuje niezwykłą odporność.

Będąc domem dla szybko rozwijających się miast – z populacją prawie 40 milionów ludzi, Olandia ma duże zapotrzebowanie na innowacyjne i inteligentne rozwiązania w celu rozwiązania palących problemów globalnych, szczególnie w odniesieniu do agendy zrównoważonego rozwoju.

Ten rosnący rynek oferuje wiele możliwości dla irlandzkich eksporterów.

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku jej gospodarka rosła w siłę – a liczba irlandzkich firm eksportujących do Polski rośnie z roku na rok.

Bardziej ugruntowane sektory, takie jak inżynieria, nadal zapewniają stabilne i rosnące rynki eksportowe, a stosunkowo nowe podmioty, takie jak produkty z dziedziny nauk przyrodniczych, stanowią 25% irlandzkiego eksportu do Warszawy i poza nią.

Wraz ze wzrostem popytu w 900 szpitalach publicznych i 500 szpitalach prywatnych w Polsce, sektor opieki zdrowotnej będzie nadal się rozwijał i nadal będzie stanowił ogromną szansę dla irlandzkich eksporterów.

Podobnie jak w wielu innych krajach i rynkach, stale rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne, zrównoważone rozwiązania stwarza również możliwości dla irlandzkich firm. Na początku tego roku Enterprise Ireland zorganizowało wydarzenie łączące ekologiczne i inteligentne irlandzkie rozwiązania z polskimi nabywcami i miastami.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż przedstawiciele 20 polskich miast spotkali się z firmami klienckimi Enterprise Ireland.

Warszawa była pierwszym miastem, które przystąpiło do inicjatywy Zielone Miasta Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i od tego czasu wiele innych miast Europy Środkowo-Wschodniej poszło w jej ślady. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 3 miliardów euro program Green Cities opiera się na sprawdzonych osiągnięciach EBOR w zakresie pomagania miastom w inwestowaniu w zrównoważoną infrastrukturę komunalną.

Polska jest największym europejskim producentem akumulatorów do samochodów elektrycznych i piątym co do wielkości na świecie. W rzeczywistości sprzedaż akumulatorów litowo-jonowych i komponentów przekroczyła 2 proc. całego polskiego rynku eksportowego. Jest także czołowym europejskim eksporterem autobusów elektrycznych.

READ  Polski PKO BP reguluje 15 461 wierzytelności hipotecznych we frankach szwajcarskich

Ze względu na swoją pozycję w czołówce transportu elektrycznego Polska jest ogromnym potencjalnym rynkiem dla producentów głównych komponentów pojazdów elektrycznych.

Klient Enterprise Ireland PPI Adhesive Products jest aktywnym graczem na tym rynku i właśnie otworzył nowe biuro w Warszawie.

Kilka innych irlandzkich firm również wprowadza w Polsce nowe i innowacyjne zrównoważone rozwiązania. Systemy te obejmują Solar AdTek, który produkuje zasilane energią słoneczną ekrany reklamowe i systemy oświetleniowe, oraz PEL, który dostarcza innowacyjne pojemniki BriteBins i systemy zagęszczania w celu zmniejszenia kosztów odpadów i utylizacji śmieci.

Novum, irlandzki producent szaf mroźniczych, działa w Polsce od ponad dwóch dekad i niedawno wprowadził na polski rynek innowacyjną technologię LEAP. Zapewnia to znaczną oszczędność energii, która może wynosić nawet 50 sztuk.

Budownictwo i inżynieria to inne kluczowe sektory zainteresowania irlandzkich firm – a PM Group jest liderem, dostarczając złożone projekty wiodącym światowym firmom klienckim. W 2022 mija 25 lat w Polsce i wciąż się rozwija, z zespołem ponad 400 osób.

PM Group zainwestowała w nowe biura we Wrocławiu i podwoiła wielkość swojego warszawskiego biura. Obecnie jest jedną z wiodących firm architektonicznych, inżynieryjnych i budowlanych w Polsce.

Cyberbezpieczeństwo to kolejny obiecujący sektor dla irlandzkich firm, w którym z powodzeniem uczestniczą takie firmy jak Stryve i Smarttech 247.

Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, więc to świetne miejsce na start w regionie. Już sam jego znaczący rynek krajowy jest atrakcyjny dla irlandzkich eksporterów, ale może również służyć jako trampolina dla innych rynków regionalnych.

Enterprise Ireland w Warszawie wspiera wejście i ekspansję firm klienckich na rynku polskim, a także na Łotwie, Estonii i Litwie.

Tonya Spollin jest Dyrektorem Biura Polski i Krajów Bałtyckich w Enterprise Ireland, Warszawa. Więcej informacji na https://globalambition.ie/markets-opportunities/