Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Elastyczny polski rynek oferuje możliwości irlandzkim eksporterom

Elastyczny polski rynek oferuje możliwości irlandzkim eksporterom

Mimo wojny na sąsiedniej Ukrainie Polska nadal wykazuje niezwykłą odporność.

Będąc domem dla szybko rozwijających się miast – z populacją prawie 40 milionów ludzi, Olandia ma duże zapotrzebowanie na innowacyjne i inteligentne rozwiązania w celu rozwiązania palących problemów globalnych, szczególnie w odniesieniu do agendy zrównoważonego rozwoju.

Ten rosnący rynek oferuje wiele możliwości dla irlandzkich eksporterów.

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku jej gospodarka rosła w siłę – a liczba irlandzkich firm eksportujących do Polski rośnie z roku na rok.

Bardziej ugruntowane sektory, takie jak inżynieria, nadal zapewniają stabilne i rosnące rynki eksportowe, a stosunkowo nowe podmioty, takie jak produkty z dziedziny nauk przyrodniczych, stanowią 25% irlandzkiego eksportu do Warszawy i poza nią.

Wraz ze wzrostem popytu w 900 szpitalach publicznych i 500 szpitalach prywatnych w Polsce, sektor opieki zdrowotnej będzie nadal się rozwijał i nadal będzie stanowił ogromną szansę dla irlandzkich eksporterów.

Podobnie jak w wielu innych krajach i rynkach, stale rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne, zrównoważone rozwiązania stwarza również możliwości dla irlandzkich firm. Na początku tego roku Enterprise Ireland zorganizowało wydarzenie łączące ekologiczne i inteligentne irlandzkie rozwiązania z polskimi nabywcami i miastami.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż przedstawiciele 20 polskich miast spotkali się z firmami klienckimi Enterprise Ireland.

Warszawa była pierwszym miastem, które przystąpiło do inicjatywy Zielone Miasta Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i od tego czasu wiele innych miast Europy Środkowo-Wschodniej poszło w jej ślady. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 3 miliardów euro program Green Cities opiera się na sprawdzonych osiągnięciach EBOR w zakresie pomagania miastom w inwestowaniu w zrównoważoną infrastrukturę komunalną.

Polska jest największym europejskim producentem akumulatorów do samochodów elektrycznych i piątym co do wielkości na świecie. W rzeczywistości sprzedaż akumulatorów litowo-jonowych i komponentów przekroczyła 2 proc. całego polskiego rynku eksportowego. Jest także czołowym europejskim eksporterem autobusów elektrycznych.

READ  Nowy samolot klasy biznes Boeing 787 Polskich Linii Lotniczych

Ze względu na swoją pozycję w czołówce transportu elektrycznego Polska jest ogromnym potencjalnym rynkiem dla producentów głównych komponentów pojazdów elektrycznych.

Klient Enterprise Ireland PPI Adhesive Products jest aktywnym graczem na tym rynku i właśnie otworzył nowe biuro w Warszawie.

Kilka innych irlandzkich firm również wprowadza w Polsce nowe i innowacyjne zrównoważone rozwiązania. Systemy te obejmują Solar AdTek, który produkuje zasilane energią słoneczną ekrany reklamowe i systemy oświetleniowe, oraz PEL, który dostarcza innowacyjne pojemniki BriteBins i systemy zagęszczania w celu zmniejszenia kosztów odpadów i utylizacji śmieci.

Novum, irlandzki producent szaf mroźniczych, działa w Polsce od ponad dwóch dekad i niedawno wprowadził na polski rynek innowacyjną technologię LEAP. Zapewnia to znaczną oszczędność energii, która może wynosić nawet 50 sztuk.

Budownictwo i inżynieria to inne kluczowe sektory zainteresowania irlandzkich firm – a PM Group jest liderem, dostarczając złożone projekty wiodącym światowym firmom klienckim. W 2022 mija 25 lat w Polsce i wciąż się rozwija, z zespołem ponad 400 osób.

PM Group zainwestowała w nowe biura we Wrocławiu i podwoiła wielkość swojego warszawskiego biura. Obecnie jest jedną z wiodących firm architektonicznych, inżynieryjnych i budowlanych w Polsce.

Cyberbezpieczeństwo to kolejny obiecujący sektor dla irlandzkich firm, w którym z powodzeniem uczestniczą takie firmy jak Stryve i Smarttech 247.

Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, więc to świetne miejsce na start w regionie. Już sam jego znaczący rynek krajowy jest atrakcyjny dla irlandzkich eksporterów, ale może również służyć jako trampolina dla innych rynków regionalnych.

Enterprise Ireland w Warszawie wspiera wejście i ekspansję firm klienckich na rynku polskim, a także na Łotwie, Estonii i Litwie.

Tonya Spollin jest Dyrektorem Biura Polski i Krajów Bałtyckich w Enterprise Ireland, Warszawa. Więcej informacji na https://globalambition.ie/markets-opportunities/