Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eksploracja szlaków handlowych Pakistan-Polska: Ambasador

Islamabad:

Wielkość wymiany handlowej między Pakistanem a Polską wynosi ponad 500 milionów euro, a oba kraje koncentrują się na poszukiwaniu dodatkowych dróg handlu i inwestycji w różnych sektorach, powiedział ambasador RP w Pakistanie Masjid Bisarski.

W sobotnim wywiadzie dla APP powiedział, że oba kraje mogą wzmocnić handel dwustronny w obszarach technologii informacyjnej, przetwórstwa spożywczego, bezpieczeństwa i rolnictwa.

Ujawnił, że Polska ma obecnie deficyt w handlu z Pakistanem ze względu na wysoki popyt w kraju europejskim na lokalnie produkowane tekstylia, odzież sportową, artykuły spożywcze i wyroby skórzane.

Zaznaczył, że polskie kosmetyki są popularne w Pakistanie.

Według niego, agenda bilateralna skupia się na współpracy gospodarczej, dialogu politycznym i wojskowym oraz promocji relacji międzyludzkich.

„W tym roku obchodzimy 60. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Pakistanem, ale nasza więź jest znacznie starsza i z każdym dniem zacieśnia się” – dodał Bisharsky.

Zaznaczył, że Polska szanuje historyczne więzi z Pakistanem i cieszy się współpracą wielostronną, dodając, że oba kraje pogłębiają obecnie współpracę polityczną, gospodarczą i w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Unia Europejska jest największym eksporterem Pakistanu, a Polska poparła włączenie Pakistanu do programu GSP+, który zapewni obopólny priorytet eksportowi z Islamabadu” – powiedział.

Bardziej szczegółowo powiedział, że w ramach GSP Plus produkty pakistańskie cieszą się uprzywilejowanym dostępem w Europie.

Odpowiadając na pytanie o współpracę akademicką, wezwał do wzmocnienia partnerstwa pomiędzy polskimi i pakistańskimi uczelniami w dziedzinie nauki i techniki oraz szkolnictwa wyższego, aby kształcić utalentowanych, uzdolnionych i uzdolnionych studentów dla lepszych wyników.

Ambasador powiedział, że polskie firmy badawcze zajmujące się ropą i gazem zainwestowały w Pakistanie w ciągu ostatnich 25 lat miliony dolarów. Skontrolowany przez polskie firmy gaz był sprzedawany lokalnym odbiorcom w Pakistanie, co jest istotnym elementem polskiej współpracy gospodarczej.

Komentując panującą epidemię Govt-19, powiedział, że zmniejszyła ona wymianę przedstawicieli handlowych, jednak wielkość wymiany handlowej między Polską a Pakistanem rośnie z roku na rok.

READ  Premier nazywa projekt budżetu Polski na 2023 r. „ambitnym” - Pierwsze wiadomości

Odpowiadając na pytanie dotyczące Afganistanu, ambasador pochwalił rolę Pakistanu w wydalaniu cudzoziemców z sąsiednich krajów.

Pakistan odegrał pozytywną i znaczącą rolę w deportacji obcokrajowców, a Pakistan International Airlines obsługiwały specjalne loty między Kabulem a Islamabadem.

Komentując naturalne piękno i góry Pakistanu powiedział, że Pakistan to najlepsze miejsce dla polskich wspinaczy.

„K-2 jest bardzo popularny wśród polskich alpinistów i jest dla nich ważnym celem” – powiedział.

Ambasador obiecał pracować nad wymianami międzyludzkimi, możliwościami biznesowymi, wymianą informacji i współpracą w zakresie technologii odnawialnych.

Odpowiadając na pytanie dotyczące polityki wizowej i imigracyjnej, ambasador wyjaśnił, że skoro Polska jest częścią Unii Europejskiej, to stosuje się do standardowych zasad wizowych, jakie ustaliła ta organizacja.

„Polityka wizowa zawsze była złożona i trudna, ponieważ musi zapewniać równowagę między zabezpieczeniami a pragnieniem podróżowania i poznawania kultur innych krajów” – starali się zachować równowagę ambasadorowie.

Komentując kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej powiedział, że to sztuczne zjawisko i że biura podróży wysłały na Białoruś tysiące nielegalnych imigrantów w nieuczciwy sposób.

Opublikowano 9 stycznia, w The Express TribuneCz, 2022.

Lubić Biznes na Facebooku, Podążać RibTribuneBiz Bądź na bieżąco i dołącz do rozmowy na Twitterze.