Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Eksperci zidentyfikowali pięć nawyków związanych ze snem, które mogą wydłużyć życie o lata

Eksperci zidentyfikowali pięć nawyków związanych ze snem, które mogą wydłużyć życie o lata

Nowe badanie wykazało, że dobry sen może sprawić, że mężczyźni będą żyć prawie pięć lat dłużej, a kobiety ponad dwa lata, niż mężczyźni i kobiety, którzy źle śpią.

Dobry sen może odgrywać rolę we wspieraniu serca i ogólnego stanu zdrowia, a według nowego badania może wpływać na długowieczność.

Naukowcy odkryli, że młodzi ludzie o lepszych nawykach związanych ze snem są mniej narażeni na przedwczesną śmierć.

Twierdzą, że wyniki po prostu wskazują, że wystarczająca ilość snu nie jest wystarczająco dobra, a jakość snu ma do odegrania ważną rolę.

Dobry sen opierał się na pięciu różnych czynnikach: optymalnym czasie snu od siedmiu do ośmiu godzin na dobę, trudnościach ze snem nie więcej niż dwa razy w tygodniu, trudnościach ze snem częściej niż dwa razy w tygodniu, niestosowaniu żadnych leków nasennych i dobrym wypoczęciu po przebudzeniu przynajmniej przez pięć dni w tygodniu.

Ponadto wyniki wskazują, że około 8 procent zgonów z dowolnej przyczyny można przypisać złym wzorcom snu.

„Zaobserwowaliśmy wyraźną zależność dawka-odpowiedź, więc im bardziej korzystne czynniki, które dana osoba ma pod względem uzyskania wyższej jakości snu, mają również niższy wskaźnik progresji śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych”.

Kolega z Harvard Medical School i współautor badania dodał: „Myślę, że te wyniki potwierdzają, że po prostu wystarczająca liczba godzin snu nie wystarczy.

„Naprawdę trzeba spać wygodnie i nie mieć problemów z zasypianiem i utrzymaniem snu”.

Każdemu czynnikowi snu przypisano zero lub jeden punkt, z maksymalnie pięcioma punktami, co wskazuje na najwyższą jakość snu.

Dr Qian dodał: „Gdyby ludzie mieli wszystkie te optymalne zachowania podczas snu, mieliby większe szanse na dłuższe życie.

„Tak więc, jeśli możemy ogólnie poprawić sen, a identyfikacja zaburzeń snu jest szczególnie ważna, być może uda nam się zapobiec niektórym z tych przedwczesnych zgonów”.

READ  Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna Angeli Merkel schodzi daleko w prawo w kluczowych wyborach landowych w Niemczech | Niemcy

Badanie sugeruje, że dobry sen może wydłużyć życie o lata (Alamy/PA)

Naukowcy uwzględnili dane od 172 321 osób (średnia wieku 50 lat, 54% kobiet), które wzięły udział w ankiecie National Health Interview Survey w latach 2013-2018 – która dotyczyła stanu zdrowia populacji USA i zawierała pytania dotyczące pory snu i nawyków związanych ze snem.

Ludzi obserwowano średnio przez 4,3 roku, w tym czasie zmarło 8681 osób.

Spośród tych zgonów 2610 (30%) było spowodowanych chorobami układu krążenia, 2052 (24%) z powodu raka, a 4019 (46%) z innych przyczyn.

Badanie wykazało, że w porównaniu z osobami, które miały od zera do jednego z korzystnych czynników snu, osoby ze wszystkimi pięcioma czynnikami były o 30% mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny, o 21% mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia i o 19% mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia Mniej prawdopodobne jest zgon z powodu raka. i o 40% mniejsze prawdopodobieństwo śmierci z przyczyn innych niż choroby serca lub rak.

Te inne zgony są prawdopodobnie spowodowane wypadkami, infekcjami lub chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak demencja i choroba Parkinsona, powiedział dr Qian, ale potrzebne są dalsze badania.

Wśród mężczyzn i kobiet, którzy zgłosili, że mają wszystkie pięć miar dobrego snu (wynik pięciu), oczekiwana długość życia była o 4,7 lat większa dla mężczyzn i 2,4 lat większa dla kobiet w porównaniu z tymi, którzy nie mieli żadnego lub tylko jeden czynnik.

W bieżącym badaniu naukowcy oszacowali wzrost oczekiwanej długości życia od 30 roku życia, ale twierdzą, że model można wykorzystać również do przewidywania wzrostu w starszym wieku.

Dr Qian powiedział: „Nawet w młodym wieku, jeśli ludzie mogą rozwinąć te dobre nawyki związane ze snem, aby mieć wystarczającą ilość snu, upewnić się, że śpią bez zbytniego rozproszenia i ogólnie mają dobrą higienę snu, może to znacznie poprawić ich ogólny stan zdrowia”. termin. . „

READ  Prigozhin mówi, że ataki Moskwy zabijają „ogromną” liczbę żołnierzy Wagnera, ślubuje „zatrzymać” VIP-ów

Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, dlaczego mężczyźni, którzy mają taką samą jakość snu, wydłużyli oczekiwaną długość życia nawet dwukrotnie bardziej niż kobiety.

Ograniczeniem badania, które zostało zaprezentowane na dorocznej sesji naukowej American College of Cardiology ze Światowym Kongresem Kardiologii, jest to, że nawyki związane ze snem były zgłaszane samodzielnie i nie były obiektywnie mierzone ani zatwierdzane.