Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ekskluzywne zdjęcia satelitarne pokazują dużą chmurę metanu w gorącym regionie Azji Środkowej

Ekskluzywne zdjęcia satelitarne pokazują dużą chmurę metanu w gorącym regionie Azji Środkowej

(Bloomberg) – Zmniejszenie emisji metanu, którego moc grzewcza jest 84 razy większa niż dwutlenku węgla w atmosferze przez pierwsze dwie dekady, jest jednym z najszybszych i najtańszych sposobów na ochłodzenie planety, twierdzą naukowcy. Podczas COP27 Bloomberg Green opublikuje wyłącznie nowe zdjęcia satelitarne uwolnień metanu na całym świecie, we współpracy z firmą monitorującą emisje GHGSat Inc.

Najczęściej czytane z Bloomberg

Wschodni Turkmenistan, 10 listopada, 14:21 czasu lokalnego

W środkowoazjatyckim Turkmenistanie, który jest globalnym punktem zapalnym silnych gazów cieplarnianych, obserwuje się dużą chmurę metanu. GHGSat przypisał kolumnę krajowemu sektorowi ropy i gazu i oszacował poziom emisji na około 8501 kilogramów na godzinę.

Turkmenistan posiada czwarte co do wielkości rezerwy gazu ziemnego na świecie i daje jedną z największych na świecie możliwości ograniczenia wycieków metanu. Na początku tego roku naukowcy zidentyfikowali 29 urządzeń naftowych i gazowych, które każdego roku emitują wystarczającą ilość metanu, aby konkurować z rocznymi emisjami wszystkich samochodów w Alabamie. Raport wykazał, że uwolnienia były w większości wynikiem złej konserwacji lub wycieków sprzętu – iw dużej mierze można ich było uniknąć.

Czytaj więcej: Tajna dyktatura gazowa w Azji ukrywa katastrofę klimatyczną

Dwie spółki państwowe, Turkmennebit i Turkmengaz, zdominowały produkcję paliw kopalnych w kraju. Ani firma, ani Departament Stanu nie odpowiedziały natychmiast na e-maile z prośbą o komentarz poza normalnymi godzinami pracy w weekend.

Emisje metanu są rutynowo obserwowane w zachodnim basenie Morza Kaspijskiego Turkmenistanu, który wycieka ze starej sowieckiej infrastruktury, oraz na wschodzie kraju, który obejmuje duże pole gazowe Galkynysh, gdzie China National Petroleum Corporation zbudowała nową infrastrukturę do przesyłania gazu kopalnego do największego na świecie kraj Skąd jest ludność.

Metan jest podstawowym składnikiem gazu ziemnego i odpowiada za około 30% globalnego ocieplenia. Turkmenistan do tej pory odmówił przystąpienia do Global Methane Pledgee, grupy ponad 120 krajów, której celem jest ograniczenie emisji gazów o 30% do końca tej dekady z poziomu z 2020 roku.

Quebec, Kanada, 9 listopada o 13:36 czasu lokalnego

W pobliżu przedmieścia Montrealu zaobserwowano chmurę metanu, którą gazy cieplarniane przypisuje się sektorowi odpadów. Firma satelitarna oszacowała poziom emisji na 1185 kilogramów na godzinę.

Składowiska odpadów i ścieki przyczyniają się do około 20% globalnej emisji metanu, którą można przypisać działalności człowieka. Stosy śmieci mogą generować potężne gazy cieplarniane, gdy materia organiczna, taka jak resztki żywności, rozkładają się bez dostępu tlenu. Brak ograniczenia emisji z sektora odpadów może zniweczyć globalne cele klimatyczne.

Rzeczniczka Kanady ds. Środowiska i Zmian Klimatu, Cecilia Parsons, potwierdziła wiadomość e-mail od Bloomberga z pytaniem, czy agencja robi coś w sprawie wydania i powiedziała, że ​​bada tę sprawę. Rzecznik Ministerstwa Środowiska Quebecu również przyjął prośbę o komentarz.

READ  Polski bank centralny podnosi stopy procentowe, sygnalizuje, że nadejdzie więcej

Publikacja oferuje kolejny rozdział między ambicjami klimatycznymi Kanady a jej emisjami. Premier Justin Trudeau określił kraj jako światowego lidera w dziedzinie ochrony środowiska, ale według danych Komisji Europejskiej do początku 2021 roku emisje metanu i dwutlenku węgla w tym kraju wzrosły bardziej niż jakikolwiek inny kraj G7 w porównaniu z punktem odniesienia z 1990 roku.

W zeszłym miesiącu Bloomberg News poinformował o smudze metanu w pobliżu wydobycia ropy i gazu oraz rurociągów, o których kanadyjskie organy regulacyjne nie wiedziały. Minister środowiska Stephen Gilbolt powiedział, że kraj jest na dobrej drodze do zmniejszenia emisji metanu o ponad 40% do 2025 r. w porównaniu z poziomem odniesienia z 2012 r.

Czytaj więcej: Chmura metanu uwidacznia pęknięcia w ambicjach klimatycznych Kanady

Przekierowywanie resztek żywności i innej materii organicznej, zanim trafią na składowisko odpadów, ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia przyszłych emisji. Wpływ starych składowisk można złagodzić poprzez napowietrzanie hałd śmieci i systemy wychwytywania gazu.

Powiat pszczyński, Polska, 8 listopada, 13:25 czasu lokalnego

Dwa wyraźne smugi metanu zostały zaobserwowane w południowej Polsce w pobliżu granicy z Czechami przez satelitę GHGSat 8 listopada. Przedsiębiorstwo kontroli emisji przypisało stężenia metanu sektorowi węglowemu i oszacowało łączną średnią z dwóch kolumn na 3410 kg. na godzinę.

Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie odpowiedziało natychmiast na e-mail z prośbą o komentarz przesłany poza normalnymi godzinami pracy.

Metan może wydostawać się z kopalń węgla, gdy skały osadowe są kruszone lub pokłady węgla są odsłonięte. Górnicy często próbują odprowadzić metan z pokładów węgla przed wydobyciem paliw kopalnych, aby zmniejszyć ryzyko wybuchów i pożarów. Sektor odpowiada za około 30% całkowitej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez sektor energetyczny. Naukowcy uważają zatrzymanie celowego uwalniania metanu i przypadkowe wycieki z kopalń węgla oraz infrastruktury naftowej i gazowej za jedne z najmniej wybitnych owoców w walce ze zmianami klimatycznymi.

Według Global Energy Monitor, organizacji non-profit z siedzibą w San Francisco, zajmującej się globalną infrastrukturą paliw kopalnych, oba szyby znajdowały się w pobliżu kopalni KWK Pniówek w Polsce. Duże podziemne wyrobiska kopalniane mogą znajdować się kilka kilometrów od miejsca, w którym wydobywa się węgiel.

Kopalnia KWK Pniówek została wyróżniona w raporcie amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska z 2015 r. w ramach programu Coal Gas Awareness Program, który współpracuje z kopalniami w USA i na świecie w celu zachęcenia do ekonomicznego wykorzystania metanu kopalnianego, który jest uwalniany do atmosfery.

Polska pozostaje silnie uzależniona od węgla do ogrzewania domów i jest domem dla 40 ze 100 miast o najgorszej jakości powietrza w Unii Europejskiej. Kraj ma jeden z najwyższych wskaźników przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza na kontynencie.

READ  Przewodnik burmistrza Hamtramck dotyczący kandydata do wyborów 2 listopada

Prowincja Fars, Iran, 6 listopada, 9:25 czasu lokalnego

Satelita GHGSat monitorował emisje metanu w pobliżu zakładów paliw kopalnych 6 listopada na odległym obszarze prowincji Fars w południowym Iranie. Firma monitorująca emisje przypisała pióropusz sektorowi ropy i gazu, a metan płynął z prędkością 795 kilogramów na godzinę w czasie monitorowania.

Urzędnicy z National Iranian Oil Company, będącego własnością rządu krajowego producenta ropy i gazu ziemnego, nie odpowiedzieli natychmiast na wiadomość e-mail wysłaną poza normalnymi godzinami pracy.

Emisje miały miejsce w pobliżu tłoczni gazu Arsanjan-Kheirgoo. Zgodnie z filmem promocyjnym z trzech miejscowych sprężarek pomaga transportować do 110 milionów metrów sześciennych gazu dziennie z pola South Pars 1050 kilometrów (650 mil) na północ do Teheranu i mają na celu zwiększenie przepustowości w zimowym sezonie grzewczym. podmiot zależny Za stronę internetową Sekafco.

Jak wynika z raportu Global Energy Monitor, krajowa ropa naftowa Iranu emituje więcej metanu niż jakikolwiek inny światowy producent energii. Grupa non-profit ustaliła, że ​​tylko 30 firm działających na paliwach kopalnych odpowiada za prawie połowę emisji gazów cieplarnianych w tym sektorze.

Metan jest podstawowym składnikiem gazu ziemnego i odpowiada za około 30% globalnego ocieplenia. Wycieki mogą wystąpić podczas wydobycia i transportu paliw kopalnych.

Silne gazy cieplarniane, których potencjał ocieplenia jest 84 razy większy niż dwutlenku węgla w ciągu pierwszych dwóch dekad ich istnienia w atmosferze, są również rutynowo wytwarzane jako produkt uboczny produkcji ropy naftowej lub węgla, a jeśli operatorzy nie mają infrastruktury umożliwiającej wprowadzenie gazu na rynek mogą uwolnić go do atmosfery. Międzynarodowa Agencja Energetyczna wezwała operatorów naftowych i gazowych do wstrzymania wszelkich nieawaryjnych upustów metanu.

W pobliżu Kirtland, Nowy Meksyk, USA, 6 listopada, 13:48 czasu lokalnego

Satelita GHGSat monitorował emisje metanu w pobliżu kopalni węgla 6 listopada w Nowym Meksyku, które według firmy monitorującej pochodziły z szybu kopalnianego. Firma oszacowała, że ​​wyrzutnia wyrzucana była z prędkością 440,4 kg na godzinę.

Działające kopalnie węgla często emitują metan w celu zmniejszenia ryzyka wybuchu. Zamknięte lub opuszczone kopalnie węgla mogą przez lata wypłukiwać metan, jeśli nie zostaną prawidłowo zamknięte.

GHGSat poinformował, że po raz pierwszy wykrył emisje z tego miejsca za pomocą satelity demonstracyjnego w 2016 r. Urzędnik Departamentu Środowiska stanu Nowy Meksyk powiedział, że Westmoreland Mining LLC jest operatorem obiektu w pobliżu pióropusza. Urzędnik z Westmoreland nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz po normalnych godzinach pracy, a Matthew Mays, rzecznik Departamentu Środowiska Nowego Meksyku, powiedział, że ulotne emisje z kopalń węgla nie podlegają zasadom jakości powietrza departamentu.

READ  Zakaz na produkty ukraińskie jest bezterminowy, a granice nie zostaną otwarte

W pobliżu Lucknow, Indie, 5 listopada, 13:28 czasu lokalnego

To zdjęcie satelitarne, wykonane 5 listopada, pokazuje pióropusz metanu przypisany przez GHGSat do wysypiska w Indiach. Szacunkowa wielkość emisji wynosiła 1328 kilogramów metanu na godzinę. Według firmy z Montrealu składowiska są zwykle stałymi emiterami.

Odkrycie pokazuje, w jaki sposób stosy śmieci – które wytwarzają potężne gazy cieplarniane, gdy materia organiczna, taka jak resztki żywności, rozkładają się bez dostępu tlenu – uwalniają jedne z najsilniejszych i najtrwalszych emisji metanu na świecie. Składowiska odpadów i ścieki odpowiadają za około 20% emisji metanu z działalności człowieka.

Czytaj więcej: Góry śmieci w Azji Południowej, które zagrażają klimatowi

Brak ograniczenia emisji z sektora odpadów może zniweczyć globalne cele klimatyczne. Przekierowywanie resztek żywności i innej materii organicznej, zanim trafią na składowisko odpadów, ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia przyszłych emisji. Wpływ starych składowisk można złagodzić poprzez napowietrzanie hałd śmieci i systemy wychwytywania gazu.

W pobliżu Daqing, Chiny, 4 listopada o 13:15 czasu lokalnego

Według GHGSat 4 listopada satelita zidentyfikował sześć emisji metanu w północno-wschodnich Chinach w pobliżu pola naftowego Daqing. Szacowane wskaźniki emisji wahały się od 446 do 884 kilogramów na godzinę i skumulowany wskaźnik 4477 kilogramów na godzinę. Gdyby godzinne emisje trwały w tym tempie, miałyby taki sam krótkoterminowy wpływ na klimat, jak roczne emisje z około 81 amerykańskich samochodów.

• Przeczytaj więcej: Kraje przygotowują się do wzmocnienia globalnego zobowiązania dotyczącego metanu na Szczycie Klimatycznym

Odkrycia podkreślają szybko rosnącą zdolność satelitów do identyfikacji i śledzenia metanu niemal na całym świecie, zapoczątkowując nową erę przejrzystości klimatu, w której gazy cieplarniane będą mierzone i przypisywane w czasie zbliżonym do rzeczywistego do zasobów indywidualnych i korporacyjnych.

Coraz więcej firm i organizacji uruchamia satelity wielospektralne, które mogą wykrywać unikalną sygnaturę metanu. GHGSat ma na orbicie sześć satelitów przeznaczonych do monitorowania syntetycznego metanu i zamierza wystrzelić pięć kolejnych do końca przyszłego roku. Organizacja non-profit US Environmental Defense Fund planuje wystrzelić MethaneSAT w 2023 roku, a konsorcjum obejmujące Carbon Mapper z Kalifornii, Jet Propulsion Laboratory i Planet Labs spodziewa się wystrzelić dwa satelity w przyszłym roku.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej w 2021 roku stężenie metanu w atmosferze odnotowało największy skok rok do roku od czasu rozpoczęcia pomiarów cztery dekady temu.

– Z pomocą Golnara Motovalli.

(Ta historia jest aktualizowana do 18 listopada dzięki nowym zdjęciom satelitarnym uwolnień metanu na całym świecie.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

© Bloomberg LP 2022