Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ekscentryczny i twardy, Usyek jest trudnym przeciwnikiem dla Joshua

Anthony Joshua nigdy nie walczył tak wyzywająco jak Oleksandr Usyk. Niekonwencjonalny, niepokonany ukraiński gracz łączy delikatną pracę nóg z dziwacznym poczuciem humoru i jest znany z tego, że trudno go pokonać.

W sobotniej walce o tytuł w Londynie Usyk mógł zostać pierwszym mistrzem wagi ciężkiej z Ukrainy od 2015 roku, kiedy Wladimir Klitschko przegrał na punkty z Tysonem Furym.

„Tak naprawdę nie myślałem, że jestem słabszy, czy nie. Myślałem najlepiej, jak mogłem, przeszedłem gruntowne szkolenie, przeszedłem obóz” – mówi Usik. „Po prostu idę na boks – rzecz, którą kocham. To wszystko”.

Artysta w ringu i poza nim, Usik to człowiek z południa o inteligencji taktycznej i nieograniczonej energii. Nie przeszkadzają mu wielcy przeciwnicy, od czasów amatorskich świętuje zwycięstwa tańcem na ringu.

Usyk dzieli swoje urodziny z innym zawodnikiem wagi ciężkiej, który potrafi tańczyć jak motyl, Muhammadem Alim, i zdobył złoty medal olimpijski w 2012 roku, podobnie jak Joshua, ale o jedną kategorię wagową niżej. Ukrainiec rok później przeszedł na zawodowstwo i zniszczył klasę wagową krążowników.

Do 2018 roku miał ujednolicone pasy balastowe dla krążowników, tak jak zrobił to Evander Holyfield 30 lat wcześniej, i zasadniczo zabrakło mu przeciwników. Przejście do wagi ciężkiej przyniosło nowe wyzwania i bardziej opłacalne walki strzeleckie.

Pozostają pytania o prawdziwy potencjał Usyka w wadze ciężkiej. Jego jedyna walka w wadze ciężkiej była przeciwko dwóm zawodnikom cross country, Chazzowi Witherspoonowi i Derekowi Chisorze. Podstawowa taktyka Usyka pozostała skuteczna – nigdy nie przestawaj się poruszać, kontroluj walkę na ciosy i powalaj przeciwnika.

Wyzwalany refleks i umiejętna praca nóg nabyta w szeregach amatorskich pozwoliła Usykowi dominować w bitwach bez nokautów, wygrywając decyzjami sędziów nawet na nieprzyjaznych terenach. W wadze cruiser wskazał mistrza Polski w Polsce, mistrza Łotwy na Łotwie i mistrza Rosji w Moskwie.

READ  Drużyny, harmonogram, transmisje na żywo i wszystko, co musisz wiedzieć Wiadomości sportowe, Firstpost

Ostatni z tych zdobyczy był szczególnie godny uwagi, biorąc pod uwagę, że Usyk pochodzi z Krymu i zdecydował się pozostać z Ukrainą po aneksji półwyspu przez Rosję cztery lata temu. W 2015 r. Usik powiedział The Associated Press Opłakiwał swoją rozłąkę z małymi dziećmi podczas swojego obozu szkoleniowego na zachodniej Ukrainie.

Usyk trzymał się z dala od polityki i pozwolił swojej walce mówić, kiedy pokonał rosyjskiego Murata Gassiewa, aby zjednoczyć pasy wagi ciężkiej w 2018 roku. „Jeśli nie uczysz się w szkole, nie możesz nic zrobić na uniwersytecie” – powiedział nawet Brak amatorskiego rodowodu Gassieva. Umieszczając Usyka w klinice, tańczył wokół odważnego dwupasowego mistrza przez 12 rund, aby wygrać jednogłośną decyzją i uciszyć moskiewski tłum.

Głównym pytaniem dla Camp Usyk jest to, czy ma moc uderzenia, aby naprawdę zagrozić Joshui i dołączyć do Holyfielda i Davida Haye jako byłego mistrza pasa wagi ciężkiej. USIC 18-0 z 13 nokautami, głównie przeciwko zmęczonym przeciwnikom, wyczerpanym jego ciągłym ruchem.

Usyk nie ma przytłaczającej mocy ostatniego człowieka, który pokonał Joshuę, Andy’ego Ruiza Jr. w 2019 roku, i wie, że Joshua odchudzał się, aby skupić się na prędkości.

Ten tytułowy strzał również pojawił się wcześniej niż oczekiwano. Usyk jest obowiązkowym pretendentem do WBO po tym, jak ogromna bitwa Joshuy z Furym nie powiodła się po wydaniu orzeczenia prawnego. Dla Joshuy ta walka polega na utrzymaniu pasów, aby uzyskać dużą premię przeciwko Fury w przyszłym roku. Dla Usika to życiowa szansa.

Z dala od ringu Usyk jest oddany swojej rodzinie i swojej religii. Często walczy w krótkich spodenkach, nosząc imiona swoich dzieci i symbole swojej ortodoksyjnej wiary chrześcijańskiej. Jest głupkowaty i nieprzewidywalny dla mediów, znany z przyciągania twarzy i nieokiełznanego poczucia humoru. W szeregach amatorskich świętuje zwycięstwa tańcem ludowym, czasem jeszcze filmując filmy taneczne Na siłowni.

READ  Mateusz Rybicki planuje naprawić problemy ze zbiornikiem paliwa na UFC Fight Night 217

Przed walką w 2018 roku z Brytyjczykiem Tonym Bellewem w Manchesterze Usik przyjrzał się kamerom przed walką i zamienił teatralne niebezpieczeństwo w komedię, nie spuszczając oczu z Belle tak długo, że sala wybuchła śmiechem.

Jeden z wywiadów Bello został przerwany, gdy Usik go rozśmieszył, zerkając i machając nad pobliskim parapetem. Bello zakwestionował cios Osika, a Osek posłał go na płótno, zanim sędzia przerwał walkę.

Wiadomo też, że Joshua ma zabawną kość. Ale tylko jeden z nich uśmiechnie się i zatańczy po ostatnim dzwonku późnym sobotnim wieczorem w Tottenham Hotspur.

___

Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że Wladimir Klitschko stracił tytuły wagi ciężkiej na rzecz Tyson Fury w 2015 roku, a nie Anthony Joshua w 2017 roku.

___

Więcej AP Sports: https://apnews.com/hub/apf-sports i https://twitter.com/AP_Sports