Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Egipt: Ta mumia była w ciąży i miała raka

Egipt: Ta mumia była w ciąży i miała raka

Ta 2000-letnia mumia ze starożytnego Egiptu odkrywa coraz więcej niesamowitych tajemnic. Po ustaleniu, że jest w ciąży, polscy naukowcy ujawnili, że zmarła mogła mieć również raka nosogardzieli.

Od 2021 roku ta mumia fascynuje naukowców. Mumia została zidentyfikowana jako dwudziesto- lub trzydziestoletnia kobieta i od ponad wieku znajduje się w jej sarkofagu w Muzeum Narodowym w Warszawie. Warsaw Mummy Project, którego celem jest badanie mumii poprzez innowacje technologiczne, Był odpowiedzialny za jej ponowne odkrycie.

Wyjątkowa i nieznana mumia

Ku zaskoczeniu wszystkich, badania wykazały już masę odpowiadającą Płód od 26 do 30 tygodni, dzięki czemu ta mumia jest wyjątkowym znaleziskiem nawet dzisiaj. Jednak przyczyny śmierci mumii, a nawet jej tożsamość, są jeszcze nieznane w tej chwili, a następnie dalsze badania naukowców.

Wyniki analiz wskazują, że młoda kobieta mogła cierpieć na raka nosogardzieli. Korzystając z wydrukowanej w 3D kopii jej czaszki, specjaliści zauważyli siedmiomilimetrową okrągłą zmianę w kości za lewym oczodołem. Ta zmiana, jak również wykrycie nietypowych ubytków, wydaje się być objawem Rak nosogardzieliObszar między nosem a gardłem. Jeśli w tej chwili diagnoza jest nadal niemożliwa, specjaliści kontynuują badania w celu ustalenia choroby mumii i tym samym ustalenia, czy to było przyczyną jej śmierci.

Rak jest powszechny u mumii

Rzeczywiście, odkrycie komórek rakowych nie jest niczym niezwykłym w pozostałościach starożytnego Egiptu. Archiwa donoszą również o kilku rakach nosogardzieli, które zostały zidentyfikowane w innych mumiach. Określić, czy „tajemnicza kobieta”, jak wiadomo, właśnie ten nowotwór mógł być kluczem do współczesnych badań medycznych. Tak więc odnalezienie sygnatury molekularnej raka mumii umożliwi porównanie go z tymi z naszych czasów.