Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Egipski prawnik wzywa Netflix do zakazania przedstawiania dwurasowej Kleopatry

Egipski prawnik wzywa Netflix do zakazania przedstawiania dwurasowej Kleopatry

Serial Netflixa „African Queens: Queen Cleopatra” zostanie wyemitowany w maju 2023 roku.
Netflixa

  • Egipcjanie skarżyli się na serial na Netflix, w którym etniczna aktorka gra Kleopatrę.
  • Archeolog Zahi Hawass powiedział, że to nieprawda, a prawnik wezwał Egipt do zablokowania Netflix.
  • Ekspert powiedział Insiderowi, że Kleopatra mogła nie być czarna, ale zastanawiał się, czy to miałoby tutaj znaczenie.

Egipski prawnik zażądał zakazu korzystania z serwisu Netflix w jego kraju po tym, jak ujawniono, że w nadchodzącym serialu Kleopatrę zagra kobieta o różnych rasach.

Ciemnoskóra brytyjska aktorka Adele James została wybrana historyczną królową w filmie „African Queens: Queen Cleopatra”, Streaming na Netflix w maju.

Egipski prawnik Mahmoud Al-Sidari złożył skargę do prokuratora, twierdząc, że program naruszył egipskie przepisy dotyczące mediów.

Powiedział, że transmisja na żywo „promuje myślenie afrykańskie… które zawiera slogany i pisma mające na celu zniekształcenie i wymazanie egipskiej tożsamości”. poinformowało BBC.

Wybitny archeolog egipski również sprzeciwił się, twierdząc, że wybór ciemnoskórej kobiety stanowi fałszywe przedstawienie egipskiej tożsamości i historii.

Zahi Hawass zaprzeczył, że Kleopatra była czarna Wywiad z egipską gazetą Al-Masry Al-Yoummówiąc, że jej greckie pochodzenie oznaczało, że będzie miała jasną karnację.

Hawass jest uważany za celebrytę w kręgach archeologicznych, a dla wielu Egipcjan jest postacią dumy narodowej.

„Netflix próbuje wywołać zamieszanie, rozpowszechniając fałszywe i wprowadzające w błąd fakty, że pochodzenie cywilizacji egipskiej jest czarne” – powiedział w tłumaczeniu dla BBC.

Lutowy artykuł o programie Na stronie towarzyszącej Tudum Netflix Mówił o obsadzie jako „ukłonie w stronę wielowiekowego dialogu o rasie władcy”.

W komentarzu dla Insider rzeczniczka programu Katie Greenaway powiedziała, że ​​ich badacze argumentują, że Egipt w czasach Kleopatry był „wielokulturowy i wieloetniczny zgodnie z nowoczesnymi sposobami myślenia” oraz że „sama Kleopatra mogła mieć mieszane pochodzenie”.

READ  Ulubiony przez fanów Koncert Beethovena wykonuje polski pianista

Powiedziała, że ​​pytania o jej rasę oznaczają, że „ludzie są w niej bardziej zauroczeni”.

Ale konta w mediach społecznościowych producentów serialu, Westbrooka i Nutopii, zostały zalane komentarzami kwestionującymi obsadę.

Aktorka James podzieliła się rasistowskimi i obraźliwymi wiadomościami, które otrzymała za pośrednictwem Twittera.

Odpowiedziała, mówiąc: „Jeśli nie lubisz aktorów, nie oglądaj serialu. Lub podziel się opinią (eksperta) inną niż twoja”.

W 2018 egipsko-amerykańska dziennikarka i komentatorka kulturalna Mona Eltahawy Pisał dla The Washington Post Świętowanie portretu egipskiej bogini Bast jako czarnej kobiety w filmie „Czarna Pantera”.

Powiedziała jednak, że rasizm wobec czarnych będzie głównym czynnikiem wpływającym na odbiór filmu w Egipcie.

Współczesny Egipt ma znaczną czarną mniejszość, zwłaszcza Nubijczyków Ich liczbę szacuje się na około trzy miliony.

Jeśli chodzi o Kleopatrę, egiptolog i archeolog dr Wojciech Ejsmond z Polskiej Akademii Nauk powiedział Insiderowi, że „wśród naukowców istnieje powszechna zgoda co do tego, że [she] To nie było czarne”.

Powiedział, że większość istniejących zdjęć królowej przedstawia ją jako Greczynkę. „Jej ojciec był królem Ptolemeuszy, a jej rodzina pochodziła z Macedonii – więc byli jak Grecy” – powiedział Eigsmond.

Dodał jednak, że nie jest to rozstrzygające, ponieważ nie jest znana tożsamość matki Kleopatry.

Dla Eigsmonda casting nie jest kontrowersyjny. Powiedział, że „nie ma nic złego w tym, że pokazuje ciemną skórę” w serialu fantasy.

„Ponieważ, szczerze mówiąc, nie wiemy… to jest możliwe” – dodał. „Nie jesteśmy pewni, jak jest ciemno [she was] Ale dlaczego nie? To tylko serial telewizyjny”.

Ujawnienie: Matthias Dupfner, dyrektor generalny Axel Springer, spółki macierzystej Business Insider, zasiada w zarządzie Netflix.