Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

EDF zamierza zaprezentować Słowenii swoje reaktory jądrowe nowej generacji

EDF zamierza zaprezentować Słowenii swoje reaktory jądrowe nowej generacji

Logo widać przed prezentacją wyników półrocznych francuskiego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej EDF za 2023 r. w Paryżu, Francja, 27 lipca 2023 r. REUTERS/Benoit Tessier/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

PARIS (Reuters) – Francuskie przedsiębiorstwo zajmujące się energią jądrową EDF poinformowało w czwartek, że po latach rozmów między obiema stronami złożył General Energia ofertę budowy reaktorów jądrowych nowej generacji w Słowenii.

„EDF przedstawiło szereg ofert technicznych i handlowych wspierających budowę dwóch bloków EPR1200 i jednego bloku EPR w Słowenii” – podała grupa w oświadczeniu.

Dodała, że ​​rozmowy EDF z General Energią trwają od 2019 roku.

Grupa próbuje także sprzedać swoje reaktory EPR do Polski i Czech oraz omawia potencjalne oferty z kilkoma innymi krajami europejskimi, które chcą uzyskać większą samowystarczalność w zakresie dostaw energii i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

W swoim oświadczeniu wydanym z okazji Światowej Wystawy Jądrowej w Paryżu EDF podał, że podpisał także umowy o współpracy z kilkoma polskimi firmami „w celu pogłębienia relacji z polskim przemysłem”.

Podpisano także memorandum o współpracy z włoskimi GIFEN, Ansaldo Nucleare i Associazione Italiana Nucleare, którego celem jest wzmocnienie łańcuchów dostaw projektów reaktorów „we Francji i Europie, w tym we Włoszech” – podaje EDF.

Państwowy EDF – centralny element planowanego renesansu energii jądrowej we Francji ogłoszonego przez prezydenta Emmanuela Macrona – przygotowuje się obecnie do sfinansowania i wdrożenia budowy co najmniej sześciu nowych reaktorów we własnym kraju.

Planuje także budowę nowych reaktorów w Wielkiej Brytanii, po tym jak zbudowała reaktory EPR we Francji i Chinach, i w obu krajach boryka się z poważnymi opóźnieniami i przekroczeniami budżetu.

(Raport: Tassilo Hamel) Redakcja: J. V. de Klerk

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę