Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dziwny „wir” pojawia się na nocnym niebie nad Hawajami |  Próżnia

Dziwny „wir” pojawia się na nocnym niebie nad Hawajami | Próżnia

Kamera na szczycie najwyższej góry Hawajów uchwyciła coś, co wygląda jak spirala wirująca na nocnym niebie.

Badacze uważają, że to dziwne zjawisko ma związek z wojskowym satelitą GPS wystrzelonym z rakiety SpaceX na Florydzie.

Zdjęcia zostały zrobione 18 stycznia przez kamerę na szczycie Mauna Kea, poza japońskim Narodowym Obserwatorium Astronomicznym Teleskopu Subaru.

Film poklatkowy pokazuje białą kulę rozprzestrzeniającą się i tworzącą wir, gdy porusza się po niebie. Potem słabnie i znika.

Ichi Tanaka, badacz z obserwatorium, powiedział, że tej nocy wykonywał inną pracę i nie widział go od razu. Następnie obserwator gwiazd oglądający transmisję na żywo z kamery na YouTube wysłał zrzut ekranu spirali za pomocą platformy do przesyłania wiadomości online.

„Kiedy otworzyłem Slack, zobaczyłem to i było to dla mnie niesamowite wydarzenie” – powiedział Tanaka. Widział podobny wir w kwietniu ubiegłego roku, również po uruchomieniu SpaceX, ale był większy i słabszy.

SpaceX wystrzelił satelitę wojskowego rankiem 18 stycznia z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. Lokalizacja helisy odpowiadała miejscu, w którym miał znajdować się drugi stopień rakiety SpaceX po starcie.

SpaceX nie odpowiedział na e-mail z prośbą o komentarz.

Tanaka powiedział, że obserwatorium zainstalowało kamerę, aby obserwować otoczenie poza Teleskopem Subaru i udostępniać zdjęcia czystego nieba Mauna Kea. Powiedział, że ktoś obserwujący niebo w mniej wyraźnych warunkach, powiedzmy z Tokio, mógł nie zauważyć ślimaka.

Transmisja na żywo jest prowadzona we współpracy z japońską gazetą Asahi Shimbun i często przyciąga setki widzów. Niektórzy ludzie oglądają meteory.

Szczyt Mauna Kea ma kilka Najlepsze warunki obserwacyjne na Ziemi dla astronomii, co czyni go ulubionym miejscem dla najbardziej zaawansowanych obserwatoriów na świecie. góra też Jest uważany za święty przez wielu rdzennych Hawajczykówktórzy postrzegają je jako miejsce, w którym mieszkają bogowie.

READ  Obejrzyj tę przestrzeń na sejsmiczne przejęcie Manchesteru United, mówi Ornstein