Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzisiejsza runda wiadomości w Polsce – pierwsze wiadomości

Dzisiejsze podsumowanie wiadomości w Polsce
Kalbar/TFN

Zacznij dzień od podsumowania dzisiejszych najważniejszych wiadomości z czołowych polskich serwisów informacyjnych.

Wyborcza.pl – W największym dzienniku „Gazeta Wyborcza” ukazał się artykuł o nowym projekcie ustawy, która pozwoliłaby na przebudowę biurowców i centrów handlowych na mieszkania. Zgodnie z regulacjami przygotowanymi przez rząd, taka budowa nie wymaga zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego. Deweloperzy muszą jednak przekazać gminom 5 proc. nowych mieszkań. Piotr Łobuszyński z firmy doradczej Avison Young powiedział, że taka zmiana byłaby droższa ze względu na inne standardy budowlane.

rp.pl – „Rzeczpospolita” napisała, że ​​polski rząd nie może zmusić gmin do wykonywania zadań, które nie mieszczą się w ich zakresie obowiązków. Zdaniem przedstawicieli rządu samorządy powinny skutecznie wspierać swoich mieszkańców w zakupie węgla. Polska w dużym stopniu opiera się na węglu do produkcji energii elektrycznej i boryka się z niedoborami z powodu embarga na rosyjski węgiel nałożonego po inwazji Rosji na Ukrainę. Zdaniem prof. Huberta Istepskiego, prawnika z Uniwersytetu SWPS w Warszawie, samorządy nie mogą legalnie prowadzić działalności gospodarczej poza mediami. Dodał, że dostawa węgla dla obywateli nie została wymieniona jako taka działalność.

RMF24.pl – Jedna z głównych stacji radiowych opublikowała informację, że podczas konferencji prasowej prezesa banku centralnego Adama Klapińskiego polski złoty gwałtownie się osłabił. W środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nieoczekiwanie przerwała cykl podwyżek i utrzymała referencyjną stopę procentową na poziomie 6,75 proc. pomimo rosnącej inflacji. W czwartek Glapiński powiedział, że ostatni cykl podwyżek stóp procentowych został po prostu wstrzymany, a nie formalnie zakończony. Według RMF złoty spadł w ciągu kilku minut od konferencji prasowej. Radio dodało, że inwestorzy oczekują wzrostu stóp jako narzędzia do walki z wysoką inflacją. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) we wrześniu CPI wzrósł o 17,2 proc. rok do roku.

TVPIinfo.pl – Państwowy kanał telewizyjny podał informację, że szef białoruskiej straży granicznej przewidział prowokacje graniczne ze strony Polski. Powiedział białoruskiej gazecie „Minskaja Prawda”, że polscy pogranicznicy strzelali w niebo i krzyczeli. „Mińsk zareaguje natychmiast”, jeśli sytuacja się pogorszy – ostrzegł. W ubiegłym roku Polska oskarżyła Białoruś o celowe przewożenie migrantów na Białoruś, a następnie przenoszenie ich przez granice UE w celu destabilizacji obozu.

READ  Polska planuje zrekrutować 20 tys. nowych żołnierzy do 2023 r.