Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dziś, 78 lat temu, Polacy wyzwolili Polskę spod nazistowskiej okupacji niemieckiej

Dziś, 78 lat temu, Polacy wyzwolili Polskę spod nazistowskiej okupacji niemieckiej

Przedstawiciele polskiej dyplomacji, władz miasta, Polonii oraz wielu innych stowarzyszeń i organizacji wzięli udział w uroczystościach z okazji 78. rocznicy wyzwolenia Bolonii we Włoszech spod okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się rano złożeniem wieńców pod tablicą na Piazza Nettuno upamiętniającą wyzwolenie stolicy regionu Emilia-Romania. Odnotowano, że żołnierze 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa jako pierwsi weszli do miasta o godzinie 6 rano 21 kwietnia 1945 r.

Następnie odbyła się uroczystość złożenia wieńców pod historyczną bramą miejską – Porta Maggiore, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wkroczenie polskich żołnierzy. Przy bramie burmistrz Mathieu Lepore powiedział, że siły generała Andersa odegrały kluczową rolę w wyzwoleniu miasta. Zapewnił, że Polska zawsze będzie wdzięczna polskim żołnierzom.

W południe na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie pochowanych jest ponad 1400 żołnierzy II Korpusu, odprawiona została polsko-włoska Msza św. Następnie Anna Golec-Mastroianni podziękowała wszystkim uczestnikom jubileuszy. Poinformowała, że ​​dowiedziała się od burmistrza Libora, że ​​władze miasta zgodziły się na umieszczenie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci polskich żołnierzy na historycznym placu Nettuno.

Wieniec złożono także na Cmentarzu Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Rocznicę wyzwolenia obchodzono także w Muzeum Pamięci Wolności w Bolonii, gdzie uczestnikom pokazano oryginalny amerykański czołg, który wjechał do Bolonii 78 lat temu. Samochód był również używany na planie Angielskiego pacjenta Anthony’ego Minghelli.

„Kultywujemy pamięć o polskich żołnierzach i szerzymy wiedzę o Armii Andrzeja w całym regionie Emilia-Romania. Przypominamy o ich decydującej roli w walce” – powiedziała Iona Stachera, dyrektor Szkoły II Legionu Polskiego w Polsce, która brała udział ze swoimi uczniami w uroczystościach wyzwolenia Włoch.

Pier Luigi Consorti, który od lat angażuje się w różne formy współpracy z Polską, przyjechał na bolońskie uroczystości z Forlì. Wysyłaliśmy pomoc do Polski. Teraz popularyzujemy polską kulturę i historię – powiedział z naciskiem.

READ  AI Art nie zastąpi artysty - słonecznika

źródło: