Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dzień stanu Goa – znajdź Aparantę | Wiadomości o wydarzeniach filmowych


Musisz spojrzeć ponad 60 lat temu wstecz, kiedy granice Goa były tak samo ważne jak dzisiaj, w 37. rocznicę powstania byłego Centralnego Okręgu Estado da India, który stał się najmniejszym stanem w Republice. indyjski.

W tym czasie, przed 1961 r., We wszystkich głównych punktach wjazdowych rozmieszczono agentów celnych, którzy próbowali zapobiec importowi kontrabandy. Szybko do 2021 roku i tym razem kontrole graniczne są naszą najlepszą próbą zapobieżenia najgorszemu

Covid19.

I w identyczny sposób na całym świecie śmiertelne zagrożenie pandemią po raz kolejny zmusiło ludzkość do podniesienia barier, które zostały obniżone – lub nawet całkowicie usunięte – przez poprzednie pokolenia. Ponownie jesteśmy podzieleni na ufortyfikowane wyspy: zamknięte w naszych budynkach, vaddos, dzielnicach, wioskach, miastach i jednym kraju po drugiej stronie straży. Różnica między jednym a drugim to dosłownie życie i śmierć. Kiedy mury wznoszą się w ten sposób, kto jest wtajemniczonym? Czy po opuszczeniu domu stałeś się nieznajomym? Co definiuje przynależność: korzenie przodków, niezachwiane zaangażowanie czy cokolwiek i gdziekolwiek jesteście bezpieczni? Wreszcie, w jaki sposób którykolwiek z tych czynników wpływa na sposób, w jaki pielęgnowana jest tożsamość w najgłębszej istocie?

Zdobywca nagrody głównej Pakpab Porkar był przekonany, że różne ludy Goa zostały ukształtowane razem przez pofałdowane krajobrazy. Używając języka, który trafia w akord wielu współczesnych imigrantów z nowego Guanu z całego świata, podkreślił, że „ urzekające piękno domu jego przodków ma nadprzyrodzoną jakość w udoskonalaniu ludzkiego umysłu, przekształcając go w głębię kreatywności i duchowości. ”

Burkar wyjaśnił, że „plemiona, Drawidianie, Aryjczycy, Asyryjczycy i Sumerowie osiedlili się w tym regionie przez kilka stuleci, ale oszałamiające piękno Goa uczyniło ich wszystkich ludźmi z determinacją i skutecznością do tego stopnia, że ​​połączyli się w jedną społeczność, jeden wspólny język i jedno dziedzictwo kulturowe. Pokrewieństwo i współpraca ukształtowane przez efekt estetyczny sceny Goa. Bogaci nauczyli ich sztuki życia w pokoju i przyjaźni oraz zainspirowali ich do dążenia do szlachetnych ideałów ”.

To, co słynny poeta tak znakomicie opisuje, to vegllench Munisponn, wrodzony humanizm goański, charakteryzujący się radykalnie otwartymi umysłami i sercami oraz zakorzeniony w autonomii dzikiego ducha. Ta cecha rocka wyróżnia mieszkańców Goa – niezależnie od ich specyficznego pochodzenia etnicznego – i działa silnie w wielowarstwowej kulturze, którą razem zbudowali. Istnieje domyślny wniosek: jeśli potrafisz się odnieść, możesz znaleźć swoje miejsce tutaj.

Ten holistyczny, unikalny aspekt naszej tożsamości został wspaniale zidentyfikowany przez Amitav Ghosh podczas Złotego Jubileuszu Festiwalu Sztuki i Literatury Goa w 2011 roku.

Jednym ze sposobów, w jakie Goa jest nowy, jest to, że wymyślił swój własny kosmopolityzm, w szczególności. Jest uniwersalny dla przeżywanego doświadczenia. Kosmopolityzm wewnętrznych dialogów, w których osoba zewnętrzna staje się częścią wewnętrznego głosu Czasami jest przytulana i czasami potępiany, ale ten głos nie jest ignorowany, jak mógłby być gdzie indziej ”.

To są wizje zależności. Pokolenia postkolonialne uważały Goa za bardzo małe na obrzeżach gigantycznych mas lądowych współczesnych Indii. Ale jeśli zwrócisz się w stronę oceanu, fabuła potoczy się inaczej, ujawniając bardzo długą historię tych miejsc jako bardzo ważnego biznesu.

Pełne 1000 lat temu dynastia Kadamba była wystarczająco oświecona, by mianować arabskiego premiera, aby zachęcić do lepszej wymiany między falami. Pięć wieków później, kiedy Portugalczycy udali się do Mandovi, spotkali polskiego admirała żydowskiego reprezentującego Szacha Adela (pochodzącego z Gruzji na Kaukazie).

W tym wszystkim i kolejnych burzliwych stuleciach – zapis jest krystalicznie jasny: to, co obecnie nazywamy globalizacją, jest zasadniczo wbudowane w DNA Goa.

Obecnie podejrzewamy, że cały świat czuje się zbyt wolny, aby wylądować w Goa, ale drugą stroną jest to, że Goanie wylewają się ze swojej ojczyzny w ciągłych potokach od XIX wieku i osiągają szczęście w każdym zakątku świata.

W tej chwili zastępcą burmistrza Londynu jest Goan, podobnie jak prokurator generalny Borisa Johnsona. W całej Portugalii zarówno ministrem finansów, jak i ministrami planowania są Goan, a ich premier Antonio Costa stale rozwija się na Overseas Indian National Card.

Costa jest wyraźnie i namiętnie dumny ze wszystkich aspektów swojej tożsamości, którymi są jednocześnie Margaokar i Lisboeta, hindi i portugalski. Nie ma wątpliwości, że istnieją jakieś sprzeczności. Każdy Goan jest tego świadomy i musisz wiedzieć, czy jest dla ciebie jakaś nadzieja.

Jest tak, że Goa cierpiał zbyt długo z rąk mściwej, redukcjonistycznej ignorancji. Kolonialiści Akoyi zaszokowali Portugalię, że to fakt, a kiedy zostali wygnani, inna grupa asymilatorów powiedziała, że ​​nasz język to frywolny dialekt marathi, a my faktycznie jesteśmy Maharasztrą. Oni również zostali pokonani, ale nie można zaprzeczyć, że tożsamość Goana jest pełna pytań i kontrowersji.

Na szczęście znajdują się tam również pomocne odpowiedzi.

Tak więc w głębi zapisów naszej odciętej przeszłości znajdujemy ciągłe istnienie sanskryckiej nazwy tej części Konkan: Aparanta. Jeśli chodzi o wystawę historyczną pod tym tytułem, kurator i krytyk Ranjit Hoskot przetłumaczył ją jako „to, co na horyzoncie”, co mówi: „Pięknie opisuje Goa i oddaje ducha połączonego społeczeństwa, karmionego przez różne źródła kulturowe, w tym Hindusów , Iberyjczycy, Kaszmirczycy, Persowie, Arabowie, Chińczycy, Morze Śródziemne i Wschód. Afryka, Hindusi, katolicy, mistycy i Bakti ”.

To są nasze korzenie, ale też nasze aspiracje. W tę krytyczną rocznicę, kiedy staramy się wyleczyć i wyleczyć strasznego wirusa, módlmy się również o nasze cywilizacyjne ideały i ich odnowę. W końcu państwowość jest ważna i znacząca, ale najważniejszy jest stan Goa.