Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dyrektor FBI „głęboko zaniepokojony” doniesieniami o tajnych komisariatach chińskiej policji w USA |  Chiny

Dyrektor FBI „głęboko zaniepokojony” doniesieniami o tajnych komisariatach chińskiej policji w USA | Chiny

Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone nieautoryzowaną działalnością chińskiego rządu „komisariaty” Christopher Wray, dyrektor FBI’s Cities, powiedział o możliwości dalszych operacji uderzenia.

„Jestem tym bardzo zaniepokojony. Jesteśmy świadomi istnienia tych stacji” – powiedział Wray podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Spraw Rządowych, uznając prace dochodzeniowe FBI w tej sprawie, ale odmawiając podania szczegółów.

„Ale dla mnie to oburzające myśleć, że chińska policja próbowała założyć sklep, powiedzmy, w Nowym Jorku, bez odpowiedniej koordynacji. Narusza to suwerenność i omija standardowe procesy współpracy sądowej i organów ścigania. „

Zapytany przez republikańskiego senatora Ricka Scotta, czy takie stacje naruszają prawo USA, Wray powiedział, że FBI „bada standardy prawne”.

Safeguard Defenders, europejska organizacja praw człowieka, opublikowała we wrześniu raport ujawniający obecność dziesiątek „centrów usług” chińskiej policji w największych miastach na całym świecie, w tym w Nowym Jorku.

W raporcie stwierdzono, że stacje są przedłużeniem wysiłków Pekinu, aby wywrzeć presję na niektórych obywateli chińskich lub ich zagranicznych krewnych, aby wrócili Chiny stanąć przed zarzutami karnymi. Powiązał to również z działalnością Departamentu Pracy Zjednoczonego Frontu w Chinach, organu Partii Komunistycznej, którego zadaniem jest rozszerzanie wpływów i propagandy za granicą.

Republikanie Izby Reprezentantów, w tym Greg Murphy i Mike Waltz, wysłali w październiku listy do Departamentu Sprawiedliwości z pytaniem, czy administracja prezydenta Joe Bidena bada takie stacje i argumentuje, że można je wykorzystać do zastraszania chińskiej populacji amerykańskiej.

Ambasada Chin w Waszyngtonie nie odpowiedziała natychmiast na prośbę o komentarz.

Na początku tego miesiąca chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło istnieniu takich stacji w Holandii po przeprowadzeniu dochodzenia przez władze holenderskie. Chiny powiedziały, że są to biura pomagające chińskim obywatelom w odnawianiu dokumentów.

Ray powiedział, że Stany Zjednoczone złożyły szereg aktów oskarżenia, w tym nękanie, prześladowanie, inwigilację i wymuszenia przez chiński rząd wobec ludzi w Stanach Zjednoczonych, którzy nie zgadzają się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

READ  Nagroda Nobla trafia do naukowców, którzy opracowali szczepionki mRNA Covid

„To prawdziwy problem i coś, o czym rozmawiamy również z naszymi zagranicznymi partnerami, ponieważ nie jesteśmy jedynym krajem, w którym to się stało” – powiedział.

Stany Zjednoczone ujawniły w październiku zarzuty karne przeciwko siedmiu obywatelom Chin oskarżonym o prowadzenie kampanii inwigilacji i nękania mieszkańca USA i jego rodziny w celu podjęcia przez chiński rząd starań o powrót jednego z nich do Chin.

Była to najnowsza sprawa Departamentu Sprawiedliwości wymierzona w wysiłki Chin mające na celu wyśledzenie ludzi za granicą, których Pekin nazywa podejrzanymi o przestępstwo, znana jako „Operacja Fox Hunt”.