Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dwie osoby zginęły na Mount Everest w pierwszym śmiertelnym wypadku w sezonie wspinaczkowym | Mount Everest

Dwóch wspinaczy zginęło Mount Everest Organizatorzy kampanii powiedzieli w czwartek, że pierwsze ofiary w tym sezonie były na najwyższej górze świata.

Chang Dawa z organizatora trasy, Seven Summit Treks w Nepalu, powiedział, że 41-letni Abdul-Wurish osiągnął punkt kulminacyjny, zanim napotkał trudności. Powiedział: „Abdulowi udało się dotrzeć na szczyt, ale zaczął napotykać problemy podczas schodzenia”. Wysłaliśmy jeszcze dwóch Szerpów z tlenem i jedzeniem. Niestety Szerpa nie mógł go uratować. „

55-letni obywatel amerykański, Boy Liu, również zginął w najwyższym obozie na górze południowego pułkownika. Dotarł do miejsca wspinaczkowego zwanego Hillary Step, znajdującego się między South Col a szczytem, ​​ale musiał wrócić z powodu ślepoty śnieżnej i wyczerpania. . Organizatorzy powiedzieli, że z pomocą członków zespołu wsparcia i dodatkowego tlenu został przywieziony z powrotem do obozu w South Cole, ale zmarł w środę wieczorem.

Nie były dostępne żadne dalsze szczegóły dotyczące martwych wspinaczy i terminu wyładunku ich ciał. Złe warunki pogodowe na razie zmusiły wspinaczy do zejścia na niższe wysokości.

Przenoszenie ciał po oblodzonych i śliskich zboczach z wyższych wysokości jest trudnym, czasochłonnym i wymagającym zadaniem dla wielu pracowników Szerpów i ogólnie bardzo kosztownym.

Nepal i Chiny odwołały swoje sezony wspinaczkowe w zeszłym roku na górze 8849 metrów (29032 stóp), która jest podzielona między nimi. W tym roku Chiny dopuszczają tylko chińskich wspinaczy po północnej stronie góry.

Nepal zezwolił obcokrajowcom na powrót w tym roku, a rząd wydał zezwolenia 408 wspinaczom na próbę zdobycia szczytu podczas popularnego wiosennego sezonu wspinaczkowego.

Maj zwykle ma najlepszą pogodę na zdobycie Everestu. Dziesiątki ludzi dotarło na szczyt w tym tygodniu, a więcej ma spróbować jeszcze w tym miesiącu, gdy pogoda się poprawi.