Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Druga co do wielkości rzeka w Polsce dotknięta katastrofą ekologiczną ⋆ Vyszczrad Inside

Druga co do wielkości rzeka w Polsce dotknięta katastrofą ekologiczną ⋆ Vyszczrad Inside

W sierpniu Odrę dotknęła katastrofa ekologiczna, a zanieczyszczenia zaczęły się w południowo-zachodniej Polsce i rozciągały się na ponad 300 kilometrów. Dziesiątki tysięcy martwych ryb zmyło drugą co do wielkości rzekę w Polsce, co wydaje się być największym od lat zagrożeniem środowiskowym w kraju. Wiele rezerwatów przyrody i zróżnicowanych siedlisk ekologicznych po polskiej i niemieckiej stronie jest w ciągłym ruchu i teraz stoi w obliczu realnego zagrożenia.

Umierały ryby i wydry. Zagrożone były ptactwo wodne, bydło, a przede wszystkim wczasowicze. Tylko mieszkańcy wsi nadodrzańskich, rybacy i ekolodzy starali się ratować rzekę od pierwotnej i ekologicznej katastrofy.

Pierwsze informacje o zanieczyszczeniu pojawiły się 26 lipca, kiedy rybacy znaleźli martwe ryby w wodzie na pograniczu województwa opolskiego i dolnośląskiego. Natychmiast poinformowali władze i przystąpili do czyszczenia rzeki. Wyciągnęli ponad 5 ton metrycznych martwych ryb.

W kolejnych dniach polska posłanka zielonych Małgorzata Tracz i senator Platformy Obywatelskiej Wadim Tyszkiewicz (zarówno z opozycji, jak i nadrzecznych) wezwali do natychmiastowej interwencji rządu.

biuletyn Informacyjny

Cotygodniowe aktualizacje z naszymi najnowszymi artykułami i komentarzem redakcyjnym.


READ  Korea Południowa omówi sprzedaż broni NATO do Polski