Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dr Robert Redfield, były szef Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, twierdzi, że kontrowersje dotyczące pochodzenia Covid-19 są „wstrząsające”

  • Noumia Iqbal na rozprawie Wissam Cabral
  • BBC News, Waszyngton, DC

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Dr Robert Redfield, pokazany tutaj w 2020 r., zeznający na środowej rozprawie

Były szef amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób powiedział, że jest „marginalizowany” przez swoje poglądy na temat pochodzenia pandemii COVID-19.

Dr Robert Redfield był głównym świadkiem podczas pierwszego publicznego przesłuchania komisji Kongresu USA, która badała, w jaki sposób powstał koronawirus.

Powiedział, że został odcięty od wczesnych dyskusji na temat pochodzenia wirusa, ponieważ podejrzewał wyciek z laboratorium.

Dr Anthony Fauci zaprzeczył oskarżeniu, nazywając je „całkowicie nieprawdziwym”.

Wielu naukowców zwraca uwagę, że nie ma dowodów na to, że Covid wyciekł z laboratorium.

Biały Dom powiedział, że nie ma konsensusu w całym rządzie USA co do pochodzenia wirusa.

Niektóre badania sugerują, że wirus mógł przenieść się ze zwierząt na ludzi w Wuhan w Chinach, prawdopodobnie na miejskim targu owoców morza i dzikich zwierząt.

Targ znajduje się w pobliżu Wuhan Institute of Virology, wiodącego na świecie laboratorium wirusów, które badało koronawirusy.

Dr Redfield, który kierował amerykańskimi Centrami Kontroli i Zapobiegania Chorobom, gdy wybuchła epidemia w 2020 r., był wczesnym orędownikiem teorii wycieków laboratoryjnych.

Powiedział Podkomisji Izby Reprezentantów, powołanej przez nową republikańską większość w Izbie Reprezentantów USA, że „nie jest naukowo prawdopodobne”, aby wirus miał naturalne pochodzenie.

Twierdził, że został „odsunięty na bok” na początku pandemii i wykluczony ze spotkań, ponieważ jego poglądy nie pokrywały się z poglądami innych czołowych naukowców, takich jak dr Fauci, de facto twarz amerykańskiej reakcji na pandemię.

„Powiedziano mi, że chcą jednej powieści” – powiedział – „i oczywiście miałem inny punkt widzenia”. „Nauka toczy debatę, a oni stłumili każdą debatę”.

Dr Fauci, który nie był obecny na rozprawie, zaprzeczył oskarżeniom dr Redfielda.

„Nikt nikogo nie pominął” – powiedział amerykańskiej agencji informacyjnej Politico po przesłuchaniu.

powiedział dr Fauci, który w grudniu przeszedł na emeryturę ze stanowiska rządowego.

W swoim zeznaniu dr Redfield wypowiedział się również przeciwko tak zwanym badaniom zawodowym, w których manipuluje się wirusami, aby stały się bardziej zaraźliwe w warunkach laboratoryjnych.

Powiedział, że najprawdopodobniej agencje amerykańskie finansowały takie badania w Instytucie Wuhan.

Komisja Izby Reprezentantów, złożona z dziewięciu Republikanów i siedmiu Demokratów, powiedziała, że ​​jej celem jest pozostanie ponad walką partyjnej polityki.

Ale to może być trudne, biorąc pod uwagę dzielący temat.

Wśród panelistów jest republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene, która wykorzystała środowe przesłuchanie do wyrażenia zaniepokojenia decyzjami podjętymi przez agencje federalne podczas pandemii.

Na początku przesłuchania demokrata Raul Ruiz zaprotestował przeciwko włączeniu świadka Nicholasa Wade’a, autora kontrowersyjnej książki o rasie i genetyce, zatwierdzonej przez byłego przywódcę Ku Klux Klanu.

Pan Ruiz powiedział, że pan Wade napisał niebezpieczną książkę i nie można polegać na jego zeznaniu, ale pan Wade bronił swojej książki i pozostał na posiedzeniu.

Widmo Donalda Trumpa również zawisło nad postępowaniem, a demokrata Jimmy Raskin zauważył, że były prezydent łasił się i pochlebiał w swoim podejściu do chińskiego prezydenta Xi Jinpinga.

Dochodzenie Izby ma miejsce tydzień po tym, jak dyrektor FBI Christopher Wray powiedział, że niezamierzony wypadek w laboratorium był „najprawdopodobniej” twórcą Covida.

Kilka dni wcześniej Departament Energii USA powiedział, że odkrył, że wirus był najprawdopodobniej wynikiem wycieku z laboratorium w Wuhan, ale mógł dojść do tego wniosku tylko z „niską pewnością”.

W odpowiedzi kilku naukowców, którzy badali wirusa, stwierdziło, że nie ma nowych dowodów naukowych sugerujących wyciek z laboratorium.

Profesor David Robertson, kierownik katedry genomiki i bioinformatyki na Uniwersytecie w Glasgow, powiedział, że naturalne pochodzenie jest nadal najbardziej prawdopodobną teorią.

READ  Cobra wyrywa się z uścisku śmierci węża i zabija go w brutalnej walce do samego końca