Naukowcy uważają, że starożytne osady na dnie oceanu mogą dostarczyć wskazówek na temat reakcji mórz na globalne ocieplenie.
Osady mogą również pokazać, czy oceany będą uwalniać gazy cieplarniane z węgla zmagazynowanego w głębokich wodach.
Naukowcy w USA analizowali poziom tlenu w oceanach i jego związek z dwutlenkiem węgla w atmosferze ziemskiej podczas ostatniej epoki lodowcowej, która zakończyła się ponad 11 tysięcy lat temu. Stwierdzili, że ich odkrycia mogą dostarczyć wglądu w reakcję oceanów na ocieplenie się świata.
Oceany modyfikują atmosferyczny dwutlenek węgla w miarę przechodzenia epok lodowcowych do cieplejszego klimatu, uwalniając węgiel, a naukowcy ostrzegają, że emisja węgla z głębin morskich może wzrosnąć w miarę ocieplania się klimatu.
„Badania ujawniają ważną rolę Oceanu Południowego w kontrolowaniu globalnych zasobów tlenu i magazynowania węgla w oceanach” – powiedział Yi Wang, główny badacz i adiunkt w Katedrze Nauk o Ziemi i Środowisku w Szkole Nauki i Inżynierii na Uniwersytecie Tulane w Nowym Orleanie . „Będzie to miało wpływ na zrozumienie, w jaki sposób ocean, zwłaszcza Ocean Południowy, dynamicznie wpływa w przyszłości na atmosferyczny dwutlenek węgla”.
Jak oni to zrobili?
Zespół przeanalizował osady z dna morskiego pobrane z Morza Arabskiego, aby zrekonstruować średni poziom tlenu w oceanach światowych tysiące lat temu. Dokładnie zmierzyli izotopy talu metalicznego uwięzionego w osadzie, wskazując ilość rozpuszczonego tlenu w globalnym oceanie w momencie powstania osadu.
„Badania tych izotopów minerałów podczas przejść lodowcowych między epokami lodowcowymi nie były wcześniej rozważane, a pomiary te pozwoliły nam zasadniczo odtworzyć przeszłość” – powiedział Wang, który specjalizuje się w biogeochemii morza i paleoceanografii.
Stosunki izotopów talu wykazały, że globalny ocean generalnie utracił tlen podczas ostatniej epoki lodowcowej w porównaniu z obecnym, cieplejszym okresem międzylodowcowym.
Badanie ujawniło globalne odtlenienie oceanów na przestrzeni tysiącleci w wyniku nagłego ocieplenia na półkuli północnej. Ocean zyskał więcej tlenu, gdy nastąpiło nagłe ochłodzenie podczas przejścia od ostatniej epoki lodowcowej do czasów współczesnych.
Co to może oznaczać dla zmian klimatycznych?
Naukowcy stwierdzili, że oceany uwalniają węgiel w cieplejszych okresach, co może oznaczać, że Ocean Południowy uwalnia więcej węgla w miarę ocieplania się świata.
Naukowcy przypisali zaobserwowane zmiany w zawartości tlenu w oceanie procesom zachodzącym w Oceanie Południowym.
„To badanie jako pierwsze dostarcza przeciętnego obrazu ewolucji zawartości tlenu w oceanach na świecie w miarę przejścia Ziemi z ostatniego zlodowacenia do cieplejszego klimatu w ciągu ostatnich 10 lat” – powiedział Sonny Nielsen, naukowiec w Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) w Massachusetts i współautor badań „Ostatnie tysiące lat”.
„Te nowe dane są naprawdę ważne, ponieważ pokazują, że Ocean Południowy odgrywa kluczową rolę w modyfikowaniu atmosferycznego dwutlenku węgla. Biorąc pod uwagę, że regiony położone na dużych szerokościach geograficznych są najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi wywołanymi przez człowieka, niepokojące jest, że może to mieć również wpływ .” „Głównie na dwutlenku węgla w atmosferze”.
Sugestie do przeczytania
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie