Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Doskonałe dane o polskiej gospodarce. Wysoki stopień. Potwierdź Centralne Biuro Statystyki. Jak dzielone są fundusze w ramach Tarczy Kryzysowej?

Z najnowszych danych wynika, że ​​Polacy więcej zarabiają, rośnie produkcja przemysłowa, a bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie. Czy pozytywny trend utrzyma się w dłuższej perspektywie? – Wygląda naprawdę dobrze. Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu gospodarczego na poziomie 4,2%. – W rozmowie z tvp.info przyznał Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Podjęto kolejną decyzję dotyczącą CPK. Wiceminister mówi o terminach

Obróbka centralnego portu komunikacyjnego weszła w nowy etap, gdyż zatwierdzono strategiczne studium lokalizacyjne. Skorzystają na tym …

Zobacz więcej

Centralne Biuro Statystyki podało w marcu 2021 r Przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 8%. każdego roku. Z kolei produkcja przemysłowa wzrosła o 10%. 18,9 Proc. W ujęciu rocznym, w porównaniu z poprzednim miesiącem wg 18,6 Proc.

Stąd dane o sytuacji gospodarczej w Polsce wydają się imponujące.

Były na to dwa elementy. Pierwsza to zdolność adaptacji polskich firm. Nasze towary stały się bardziej konkurencyjne w 2020 roku. Jesienią ubiegłego roku nasza branża zaczęła mocno przyspieszać i na początku tego roku nadal osiąga bardzo wysokie tempo wzrostu. Wynika to z faktu, że meble, sprzęt RTV i AGD, a także polska branża motoryzacyjna i części samochodowe nieznacznie wyparły innych dostawców. Do zobaczenia na portalu tvp.info.

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego dodaje, że wzrosty są wyższe niż w innych krajach, co oznacza, że ​​„nasze produkty stają się bardziej konkurencyjne”. Istotne może być również osłabienie złotego wobec euro.

Zobacz także -> Nowe dane GUS: Przemysł, gwałtownie rosną płace

Drugim ważnym elementem jest pomoc państwa. Oznacza to, że w przeciwieństwie do wielu innych krajów, udało nam się drastycznie zmniejszyć zwolnienia. Ekspert potwierdza, że ​​kolejna tarcza antykryzysowa dotkliwie wpłynęła na rynek i jak najbardziej ustabilizowała sytuację.

W porządku, ale czy trend się utrzyma?

Wiceprezes PFR: Nie było awarii w systemach internetowych w PO … bo jej nie było

– W bazie PO nie było usterek w systemach internetowych, bo ich w ogóle nie było – powiedział tvp.info Bartosh Markzuk, wiceprezes PFR, a wcześniej …

READ  Polska grupa zbrojeniowa podpisuje umowy z brytyjskimi firmami

Zobacz więcej

Pytanie brzmi, czy ten pozytywny trend utrzyma się w dłuższej perspektywie. Czas epidemii jest nieprzewidywalny, a kolejne fale infekcji pokazały, że trudno jest przewidzieć, co nas czeka.

Dziś eksperci zmieniają swoje prognozy na 2021 rok do minimum. Nawet liczba „5” pojawia się na szczycie ich wskaźników ekonomicznych. Nie jesteśmy optymistami, ale w rzeczywistości wygląda dobrze. Dlatego utrzymujemy naszą prognozę na poziomie 4,2%. To pierwsze oznaki, że nasza gospodarka będzie dobrze sobie radzić, zwłaszcza gdy wkrótce w taki czy inny sposób zostaną uruchomione usługi – bo mam nadzieję, że jeśli szczepionki pójdą dobrze, gospodarka zacznie się otwierać – widzi cię Piotr.

Zobacz także -> Rynek samochodów elektronicznych nabiera tempa. Sprzedaż podwoiła się w ciągu roku

Zauważa, że ​​kolejnym ważnym powodem ogromnych zysków jest teraz to, że początek zeszłego roku wyglądał tak słabo. Epidemia nadal ewoluowała, więc podstawa, do której teraz się cofamy, jest niska.

Rząd przekazał miliardy. Gdzie oni idą?

„Polacy wychodzą z epidemii dzięki wyższym pensjom i oszczędnościom”

Świetne dane o podwyżkach wynagrodzeń; Przed wysoką dynamiką rocznego wzrostu wskaźników ekonomicznych mamy kilka miesięcy – ocena Prezydenta …

Zobacz więcej

Dobra pozycja rynkowa to także efekt interwencji państwa. Pomoc z Tarczy Kryzysowej jest już w miliardach złotych. Pieniądze te trafiają do przedsiębiorców, ale nie zawsze do pracowników. Z tych pieniędzy można pokryć tylko koszty operacyjne firmy, ale niektórzy pracownicy narzekają, że wygląda to inaczej.

– Pracuję nad umową autoryzacyjną. Dostaję 800 złotych miesięcznie i dosłownie nie muszę kupować chleba. Tymczasem prezydent obnosi się ze zdjęciami z egzotycznej wyspy – Mieszkaniec Małopolski złożył skargę do Tygodnika Podhalańskiego. Niestety podobnych sygnałów jest więcej.

READ  Korea Południowa naciska na umowy handlowe z krajami europejskimi na marginesie szczytu NATO

Na poziomie makro, czyli ile pieniędzy trafia do gospodarki, widać, że mamy wzrost płac, co oznacza, że ​​pracownicy mają dobrą pozycję przetargową ze swoimi pracodawcami. Obserwujemy niskie bezrobocie, które również stawia pracowników na odpowiednim poziomie. Ponadto jako jedni z nielicznych krajów Unii Europejskiej mamy wzrost wskaźnika zatrudnienia wśród osób w wieku produkcyjnym. Wszystko to sugeruje pozytywne nastawienie pracowników – mówi Piotr Arak dla tvp.info.

Zobacz także -> Weź pożyczki na zakup domu

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego przyznaje, że na poziomie mikroekonomii, czyli firm krajowych, z pewnością takie problemy pojawiły się w dystrybucji środków.

Tworzone są mechanizmy, dzięki którym pracodawcy utrzymują poziom zatrudnienia – wskazują i doceniają, że założenie to zostało w pełni spełnione.

W ramach tych mechanizmów przeznaczono duże kwoty na wsparcie wynagrodzeń. Jednak dzielenie się większą ilością zawsze jest kwestią odpowiedzialności całej firmy. Zwłaszcza w małych firmach. Dlatego warto opowiedzieć się za tym, aby wszystkie te pieniądze były rozdzielane sprawiedliwie – On mówi.

Źródło:

#Bożek chiński

#Economie

#Rekrutacja

#Nagroda

# Tarcza antykryzysowa