Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Doradca Aleksieja Nawalnego mówi, że jego przetrwanie może zależeć od wartości Władimira Putina |  Aleksiej Nawalny

Doradca Aleksieja Nawalnego mówi, że jego przetrwanie może zależeć od wartości Władimira Putina | Aleksiej Nawalny

Przetrwanie Aleksieja Nawalnego może zależeć od jego wartości prezydent Rosji Władimir Putin jako karta przetargowa w przyszłości, powiedział jego główny doradca, ostrzegając, że zdrowie lidera opozycji jest w niebezpieczeństwie po tym, jak został zmuszony do bezterminowej izolacji.

Leonid Wołkow, który przemawiał podczas wizyty w Londynie, dodał, że Nawalny stracił kontakt z rodziną i został na stałe zamknięty w celi „8 na 12 stóp” po decyzji o izolacji podjętej przez władze rosyjskie w zeszłym tygodniu.

Tylko prawnicy Nawalnego mogli odwiedzać jego kolonię w dni powszednie, a nawet wtedy Wołkow powiedział: „Nie pozwolono im się z nim zobaczyć; mogli z nim rozmawiać tylko przez przyciemniane szkło”, co oznaczało, że nie mogli określić jego stanu fizycznego.

Doradca polityka powiedział, że czuje, że Nawalny cieszył się wcześniej pewnym stopniem ochrony, ponieważ mógł regularnie przekazywać swoje wiadomości z więzienia, a tym samym zachować swój profil w Rosji i poza nią.

Sojusznicy prowadzą kanał na Twitterze, zawierający kontakty Nawalnego z jego prawnikami, ale martwią się, że może ich zabraknąć lub że jego władza może osłabnąć i powoli zniknie z publicznej uwagi.

„Obecnie sytuacja, muszę przyznać, jest bardzo zła, ponieważ teraz jego kontakt ze światem zewnętrznym jest bardzo ograniczony, jego zdrowie jest zagrożone, a jego kondycja fizyczna może się pogorszyć” – powiedział Wołkow i dodał: „Musimy dalej rozmawiać o Nawalny”.

Zwolennicy Nawalnego uważali, że Putin nie chciał, aby lider opozycji zginął śmiercią gwałtowną w więzieniu, ponieważ wina spadłaby na prezydenta Rosji. „Świat patrzył” – powiedział doradca – „było to trochę osłonięte”.

Ale zaatakować Ukraina W lutym zmienili zdanie. „Nasza ocena tego, jak bardzo Putin jest szalony, była błędna” – ostrzegł Wołkow, ponieważ było jasne, że rosyjski przywódca „nie dba o sankcje i międzynarodową reakcję”.

READ  „Formuła terroru”: przywódca Ukrainy apeluje do ONZ o ukaranie Rosji | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Jednak pomimo tego starszy doradca powiedział, że ma nadzieję, że Nawalny w końcu przeżyje, pomimo pogarszającego się okresu uwięzienia, ze względu na jego wartość dla prezydenta Rosji w ewentualnych negocjacjach w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie.

Wydaje się, że Putin nie bardzo orientuje się w rzeczywistości, ale zastanawia się nad możliwymi scenariuszami na przyszłość. W tych warunkach Nawalny jest potencjalną kartą przetargową. To też może być ważne, powiedział Wołkow.

Leonid Wołkow z żoną Aleksieja Nawalnego, Julią Nawalną, w Parlamencie Europejskim we wrześniu. Zdjęcie: Stéphanie Lecocq/EPA

Nawalny, najwybitniejszy przywódca rosyjskiej opozycji, po raz pierwszy trafił do więzienia w lutym 2021 r., po tym, jak został aresztowany miesiąc wcześniej po powrocie z Niemiec, gdzie dochodził do siebie po zamachu na życie.

Nawalny powiedział, że rosyjska agencja szpiegowska FSB próbowała go zabić, aplikując środek paraliżujący nowiczok na „wewnętrzne szwy” jego ciała. Spodnie Lider opozycji. Po jego założeniu zasłabł podczas podróży do Rosji i ostatecznie leczył się w Niemczech, zanim zdecydował się wrócić do domu.

Od pierwszego uwięzienia Nawalnemu podwyższono karę więzienia, a następnie latem przeniesiono go do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Był umieszczany w okresach 15-dniowej izolatki, aż do zeszłego tygodnia jego izolacja stała się trwała.

Adiutant powiedział, że wybór Nawalnego był słuszny, aby wrócić z Niemiec. „Nie chciał zostać kolejnym politykiem, takim jak poprzedni na uchodźstwie” – powiedział Wołkow, argumentując, że „trzeba być w kraju”, aby być aktywnym politykiem w Rosji. „Zawsze wiedzieliśmy, że wróci. To nigdy nie było tematem dyskusji”.

Wołkow, który ma siedzibę w stolicy Litwy, Wilnie, jest szefem sztabu i dyrektorem generalnym Nawalnego Fundacja Antykorupcyjna. Był głównym doradcą podczas kampanii prezydenckiej Nawalnego w 2018 roku i opowiada się za zwiększeniem sankcji wobec Rosji, aby pomóc zakończyć wojnę na Ukrainie.

READ  Niedźwiedzie polarne znikają z kanadyjskiej „Światowej Stolicy Niedźwiedzi Polarnych”. Kanada

Był w Wielkiej Brytanii, aby spotkać się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby wywrzeć presję na Londyn, aby nałożył na nią sankcje gospodarcze 6700 rosyjskich dowódców drugiego stopnia, w tym politycy, urzędnicy i teoretycy. Wołkow powiedział, że uważa, że ​​sankcje handlowe dotyczące sektorów gospodarki osiągnęły swoje granice i konieczna jest zmiana kursu.

„Europa utknęła, nie może nakładać więcej sankcji sektorowych, ponieważ każda inna sankcja sektorowa naprawdę zaszkodziłaby czemuś bardzo podstawowemu”. [to a particular country]”, według Częstotliwość Belgii Aby poprzeć sankcje na diamenty i greckie obawy O kolejnych rosyjskich sankcjach naftowych.

Wołkow powiedział, że nałożenie sankcji na drugorzędny personel jest alternatywą, która zaszkodzi rosyjskim przywódcom, ale nie zachodnim gospodarkom. Osobiste założenia mogą sprawić, że będzie to bolesne dla Putina. Nie prowadzi to do wzrostu cen gazu i energii elektrycznej.

Powiedział, że wsparcie brytyjskie było szczególnie przydatne, ponieważ „Londyn odpowiada za ponad 50%, jeśli nie 80% składowania pieniędzy skradzionych rosyjskim podatnikom”, a Wołkow miał poparcie niektórych konserwatywnych posłów do parlamentu, takich jak Bob Seely, Marszałek Sejmu. Grupa partyjna w sprawie Rosji.

Jednocześnie Wołkow powiedział, że sankcje powinny być łatwo odwracalne, jeśli zaatakowana osoba porzuci Putina: „Proponujemy ukaranie większej liczby osób, ale także danie im alternatywy, aby mogli powiedzieć ok, jest wyjście, potępić wojny, zerwijcie więzi z Putinem, wyjedźcie z kraju, przestańcie z nim współpracować”.

Jeśli chodzi o przebieg wojny, Wołkow obawia się, że Kijowowi trudno będzie utrzymać niedawny sukces na polu bitwy, na którym skupia się 300 tys. rosyjskich żołnierzy – co oznacza, że ​​większe znaczenie mogą mieć kolejne sankcje gospodarcze.

Nie było jasne, co stanie się po wycofaniu się z Chersoniu, powiedział Wołkow, dodając: „Nie jestem optymistą co do ewentualnego ukraińskiego postępu wojskowego, chociaż mam nadzieję, że coś osiągną”.

READ  WHO zatwierdza chińską szczepionkę Sinovac Covid | Szczepienia i szczepienia