Top News

Donbas starcie wśród priorytetów przewodnictwa OBWE Polski

Polski wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że konflikt w Donbasie będzie wysoko na agendzie Organizacji Obrony i Współpracy (OBWE) w Europie, ponieważ kraj przygotowuje się do objęcia przewodnictwa w tej organizacji w przyszłym roku.

Podczas czterodniowej wizyty na Ukrainie, która rozpoczęła się w czwartek, Markin Bydox odwiedził region Donbasu we wschodniej Ukrainie, gdzie od miesięcy, od 2014 roku, toczą się starcia między wojskami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystycznymi rebeliantami.

„Konflikt ukraińsko-rosyjski w Donbasie był na porządku dziennym OBWE i będzie go więcej” – powiedział Pridex. „Dlatego polska dyplomacja w naturalny sposób przygotowuje się do tej roli i chce zapoznać się z obecną sytuacją, co można zrobić tylko poprzez bezpośrednią obecność i przemówienie” – dodał.

Podczas pobytu w Donbasie Bridax odwiedził punkt kontrolny w Solot i spotkał się z obserwatorami Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE oraz ukraińskimi żołnierzami i dowódcami pracującymi w tym obszarze.

OBWE SMM Spotkał się także z Yasser Sevik, jedną z największych grup odwiedzających Polaków.

Prosbox Donbass rozmawiał również z ludźmi o tym, jakiej pomocy potrzebują.

„Chcemy (…) poprzez różne projekty nieznacznie poprawić warunki życia ludzi mieszkających bezpośrednio na wschodzie Ukrainy, zwłaszcza na polach bitew” – powiedział.

Podczas wizyty na Ukrainie polski wiceminister spraw zagranicznych spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Vasilem Potnarem oraz wiceprezesem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andriejem Sibihą.

„Ten polsko-ukraiński dialog jest bardzo ważny na różnych płaszczyznach. Rozmawialiśmy o kwestiach politycznych i bezpieczeństwa, rozmawialiśmy o złym dla bezpieczeństwa Europy Środkowej North Stream 2 i naszych wspólnych wysiłkach” – powiedział Bridax.

1 stycznia 2022 r. Polska przyjmie roczną rotacyjną prezydencję OBWE. Polska po raz pierwszy została jej przewodniczącym w 1998 roku.

READ  VN News Ticker: Rocklick wygrywa 'Pekin', trasa po Polsce toruje drogę do 2022 r.

About the author

Hanley Bennett

„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.

Add Comment

Click here to post a comment