Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Donald Tusk zostaje premierem Polski, a jego zadaniem jest poprawa stosunków z Unią Europejską

Donald Tusk zostaje premierem Polski, a jego zadaniem jest poprawa stosunków z Unią Europejską

WARSZAWA, Polska — WARSZAWA, Polska (AP) — Donald Tusk, lider Partii Centrum, po raz pierwszy od prawie dziesięciu lat powrócił na stanowisko premiera Polski po poniedziałkowym głosowaniu w parlamencie, torując drogę nowemu pro -rząd. – Rząd Unii Europejskiej po ośmiu latach burzliwych rządów nacjonalistów i konserwatystów.

Oczekuje się, że Tusk, były przywódca UE, który pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej w latach 2014–2019 i ma silne powiązania z Brukselą, będzie działał na rzecz poprawy pozycji Warszawy w stolicy bloku. W latach 2007-2014 był premierem RP.

Zmiana władzy wydaje się mieć ogromne znaczenie dla 38 milionów obywateli tego środkowoeuropejskiego kraju, gdzie masowy gniew wobec PiS doprowadził do rekordowej frekwencji w zamian za rząd, który według wielu podważa normy demokratyczne.

Partia Prawo i Sprawiedliwość, która objęła władzę w 2015 r., zwiększyła swoją władzę nad sądami i trybunałami, wywołując oskarżenia ze strony Unii Europejskiej i nie tylko o podważanie niezależności sądownictwa. Dzięki temu media publiczne finansowane przez podatników stały się rzecznikiem partii.

Głosowanie odbyło się większością 248 do 201 głosów za Tuskiem w 460-osobowej Izbie Reprezentantów, przy czym żaden z członków nie wstrzymał się od głosu.

Tusk w krótkim przemówieniu powiedział: „Dziękuję, Polsko. To naprawdę wspaniały dzień. Nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, którzy przez te wszystkie lata tak mocno wierzyli… że będzie lepiej”.

We wtorek Tusk ma wygłosić przed parlamentem ważniejsze przemówienie, przedstawiając swój rząd i czekając na wotum zaufania dla nowego rządu. Następnie ma zostać zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę, co ma nastąpić w środę rano.

READ  Przerażający moment, kiedy u polskiego wybrzeża zauważono płetwy rekina

Wybór Tuska następuje po tym, jak poprzedni rząd premiera Mateusza Morawieckiego utracił dziś wotum zaufania w parlamencie.

Wybory zakończyły osiem burzliwych lat, podczas których PiS rządził krajem przy wsparciu wielu Polaków, ale w ostrym konflikcie z liberalnymi Polakami, a także złożoną z 27 krajów Unią Europejską i innymi zachodnimi sojusznikami.

Przywództwo Tuska nad piątym pod względem liczby ludności członkiem UE wzmocniłoby prounijne siły centrowe w czasie, gdy coraz większą władzę zyskują eurosceptycy, tacy jak Geert Wilders w Holandii.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie mogła powstrzymać radości, gdy złożyła Tuskowi gratulacje.

W tweecie na Twitterze powiedziała: „Twoje doświadczenie i silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą nieocenione w kształtowaniu silniejszej Europy, z korzyścią dla Polaków. Nie mogę się doczekać współpracy z Państwem, począwszy od ważnego szczytu w tym tygodniu, który się zaczyna.” Czwartek.

Przekazanie władzy, które nastąpiło niemal dwa miesiące po wyborach, zostało przez Dudę opóźnione o tygodnie, starając się jak najdłużej utrzymać na stanowisku swoich politycznych sojuszników.

Wyborcy, którzy wybrali zmiany, w tym wielu młodych Polaków, nie mogli się doczekać, aż wreszcie nadejdą zmiany, a obrady parlamentu wzbudziły powszechne zainteresowanie, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu liczby osób oglądających transmisje parlamentu na żywo w Internecie.

Zemun Holonia, były gwiazdor reality show, który przewodzi partii sprzymierzonej z Tuskiem, został w zeszłym miesiącu przewodniczącym parlamentu i zwrócił na siebie uwagę, gdy próbował zaprowadzić dyscyplinę w czasami surowym parlamencie.

Warszawskie kino, które transmitowało na żywo poniedziałkowe obrady, przyciągnęło widzów, którzy przeżuwali popcorn i wybuchali śmiechem, gdy przemawiał ustępujący premier.

„Wiele nieprzyjemnych rzeczy wydarzyło się przez te osiem lat i wcale się nie dziwię, że ta radość się skończyła” – powiedziała na widowni Justina Lemańska, młoda pracownica agencji reklamowej.

READ  Polski program telewizyjny znalazł się pod ostrzałem po tym, jak piosenkarka założyła czarną twarz, by zaimponować Kendrickowi Lamarowi

PiS pozostaje popularny wśród wielu konserwatystów dzięki przywiązaniu do tradycyjnych wartości katolickich i popularności polityki wydatków socjalnych. Partia obniżyła wiek emerytalny i zapewniła wypłaty gotówki rodzinom z dziećmi, zwiększając jednocześnie świadczenia emerytalne dla osób starszych.

Ten dzień był gorzkim punktem zwrotnym dla Jarosława Kaczyńskiego, przywódcy konserwatywnej partii rządzącej, która przewodzi Polsce przez ostatnie osiem lat, ale teraz, w wieku 74 lat, widzi, jak ogromna władza, którą kiedyś sprawował, maleje.

Kaczyński od lat oskarża Tuska, który ma dobre relacje z Niemcami i innymi krajami, o reprezentowanie interesów Berlina, choć nie ma na to dowodów.

Pod koniec obrad parlamentu Kaczyński wszedł na podium, zwrócił się do Tuska i ze złością powiedział: „Jesteś niemieckim agentem, tylko niemieckim agentem”.

Tusk zmarszczył brwi, a Holonia wyraziła swoje rozczarowanie, że dzień zakończył się gorzką nutą.

Były prezydent Lech Wałęsa, który w zeszłym tygodniu trafił do szpitala z powodu Covid-19 i pozostaje osłabiony, przyjechał ze swojego domu w Gdańsku, aby wziąć udział w posiedzeniu parlamentu.

Antykomunistyczny bojownik o wolność rozpaczał z powodu tego, co uważał za upadek demokracji pod rządami Kaczyńskiego. Do parlamentu pojawił się w koszulce z napisem „Konstytucja” – hasłem przeciwko prawu i sprawiedliwości. Obserwował wydarzenia z balkonu, co Tusk i inni wielbiciele polityki nagrodzili owacjami na stojąco.

Rząd Tuska stanie przed wieloma wyzwaniami, w tym transgraniczną wojną Rosji na Ukrainie.

Tusk planuje udać się do Brukseli, aby pod koniec tygodnia wziąć udział w szczycie Unii Europejskiej, gdzie odbędą się kluczowe dyskusje na temat przyszłości Ukrainy. Premier Węgier Viktor Orban, najbliższy sojusznik Rosji w Unii Europejskiej, żąda usunięcia z porządku obrad członkostwa Ukrainy w UE i wielomiliardowych funduszy przeznaczonych dla ogarniętego wojną kraju.

READ  Festiwal Pierogów w kościele Serca Najświętszej Marii Panny w Detroit

Ustępujący polski rząd był początkowo jednym z najzagorzalszych sojuszników Kijowa po inwazji Rosji na Ukrainę prawie dwa lata temu, ale stosunki uległy pogorszeniu, ponieważ konkurencja gospodarcza ze strony ukraińskich producentów żywności i kierowców ciężarówek rozgniewała Polaków, którzy twierdzą, że ich źródła utrzymania są zagrożone.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze pogratulował Tuskowi, mówiąc: „Kiedy stoimy razem, wolność naszych obu krajów jest nie do pobicia”.

___

Monika Czesłowska, Rafał Niedzielski i Michał Duke wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.