Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Donald Tusk stanowi zagrożenie dla Polski

Donald Tusk stanowi zagrożenie dla Polski

Miesiąc temu władzę w Polsce przejęła koalicja wyborcza pod przewodnictwem Donalda Tuska, byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, ku uciesze unijnego establishmentu.

Od tego czasu koalicyjny rząd Tuska zajęty jest sianiem spustoszenia wśród przeciwników politycznych i wywiązywaniem się ze swoich zobowiązań. Wpływ na media państwowe. Czyni to bez względu na praworządność i normy demokratyczne. Gdyby Prawo i Sprawiedliwość (PiS), partia populistyczna, która rządziła Polską w latach 2015–2023, zrobiła choćby ułamek tego, co robi obecnie rząd Tuska, zachodnie elity polityczne i medialne byłyby oburzone.

Pierwszy akt Duska został pozbawiony B.S. ma prawo wyboru Wicemarszałka do obu izb nowego parlamentu. Przeczy wszelkim paradygmatom. W polskiej kulturze politycznej od dawna panuje przekonanie, że wicemarszałek skutecznie wybierze największa partia opozycyjna, a PiS jest nie tylko największą partią opozycji, ale także największą partią, z ostatecznie naliczonymi 36 proc. głosów. Wybór. Koalicja Tuska odrzuciła jednak kandydaturę PiS na wicemarszałka Elżbiety Vitek. „Spełnianie standardów demokratycznych”.

To był początek ataku sojuszu na wartości demokratyczne. W grudniu, zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska premiera, Tusk zdeklarowany Przejęcie mediów publicznych w Polsce. Zamknął państwowego nadawcę TVB Media i zwolnił jego kierownictwo. Wszystko to uzasadniano w imię przywrócenia bezstronności.

Zgodnie z polskim prawem rząd może powołać administrację mediów państwowych jedynie za zgodą dwóch organów konstytucyjnych: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych. Ponieważ członkowie tych organizacji zostali wybrani za rządów PiS i nadal mają dłuższą kadencję, mogli sprzeciwiać się planom Tuska. Jego rozwiązanie? Rozpuścił oba ciała. Następnie wezwano policję, aby uniemożliwić zwolnionym funkcjonariuszom wejście do budynku.

Zrealizowany tuż przed Bożym Narodzeniem totalitarny spektakl większość Polaków oglądała z mieszaniną niedowierzania i obrzydzenia. Tak, polskie partie polityczne i rządy od dawna wywierają wpływ na nadawców publicznych. Nigdy jednak nie robili tego z użyciem brutalnej siły, jak zrobiła to koalicja Tuska, naruszając normy konstytucyjne i demokratyczne.

READ  Świąteczna Gorączka Zakupów - Kredyty i Reklama Kredytowa w Polsce

Nowy rząd chce także ograniczyć wymiar sprawiedliwości. W tym celu Krajowa Rada Sądownictwa – konstytucyjny organ nadzorujący polskich sędziów – została obsadzona własnymi parlamentarzystami. Kiedy PiS zrobił coś podobnego, Unia Europejska wpadła w szał, twierdząc, że PIS upolitycznia wymiar sprawiedliwości. Nawet Bruksela podała to jako uzasadnienie nakłada na Polskę sankcje gospodarcze oraz zamrożenie części funduszy unijnych dla Polski. Ale teraz, gdy rząd Tuska robi to samo, UE ma się dobrze. Jest jeszcze Komisja Europejska zdeklarowany Pierwsze 5 miliardów euro nałożone wcześniej na rzecz Polski zostanie uwolnione do końca 2024 r., w ramach prac nowego rządu nad „przywróceniem praworządności”.

W ciągu ostatniej dekady krytycy PiS wielokrotnie odwoływali się do konstytucji i „rządów prawa”. Ale teraz, gdy rząd koalicyjny Duska depcze jedno i drugie, bardzo się uspokoili.

Niektórzy zwolennicy rządu są zaniepokojeni tym, co widzą teraz, mając nadzieję, że wszystko w końcu minie. Była to krótkotrwała, brutalna, ale konieczna korekta po latach rządów PiS. Ale co, jeśli tak nie jest? A co jeśli Tusk i jego kumple nadal będą łamać normy konstytucyjne i demokratyczne?

Będąc u władzy, PiS miał potężnych przeciwników. W kraju miała do czynienia z bogatymi, prywatnymi mediami i wpływową elitą opiniotwórczą. Był stale na celowniku liberalnych mediów w UE i za granicą. Wszyscy wykorzystywali swoją ogromną władzę i wpływy, aby przeciwstawić się praktycznie wszystkiemu, co robił PiS. Jak na ironię, dobrze to wyszło rządowi PiS. sprawił, że stał pionowo. Sprawdzała tendencje autorytarne, jakie mogły istnieć w partii.

Rządu Duska nie bada się w ten sposób. Niektóre potężne siły, w kraju lub na arenie międzynarodowej, wzywają do demokratycznego odstępstwa nowego rządu, a establishment polityczny i medialny postrzega Tuska jako jednego ze swoich. Polityka zbyt Pochwalił go „Najbardziej wpływowa osoba w Europie”.

READ  Izrael zawiesza szkolne wycieczki do Polski

W obecnej sytuacji „najbardziej wpływowy człowiek w Europie” staje się jednym z najniebezpieczniejszych w Europie. Jego rząd mógłby przejąć polskie media, złamać konstytucję i obalić demokrację. A żaden z jego przyjaciół na szczycie nie mruga tak często, jak mruga powieką.

Raffaele Voss Polski dziennikarz i komentator.

Czytasz Artykuły w tym miesiącu

Dziękujemy, że cieszysz się tym, co robimy.

Kolce Darmowe i zawsze będzie. Ponieważ chcemy, aby każdy, gdziekolwiek, mógł nas przeczytać.

Ale zachować Kolce Jest bezpłatny i prosimy stałych czytelników, takich jak Ty, o wpłatę, jeśli możesz – ci, których na to nie stać, mogą dalej czytać, udostępniać i kłócić się.

Darowizna w wysokości 5 funtów miesięcznie byłaby ogromną pomocą. Możesz także zostać członkiem naszej internetowej społeczności darczyńców i cieszyć się ekskluzywnymi ofertami.

Zostań zwolennikiem

Już jesteś zwolennikiem? Nie oglądaj tego więcej.

Aby zapytać o przedruki KolceW sprawie prawa do odpowiedzi lub żądania poprawienia treści prosimy o kontakt z redaktorem naczelnym Viv Regan.