Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Donald Trump wychodzi z sądu podczas mów końcowych w procesie o odszkodowanie |  Wiadomości z USA

Donald Trump wychodzi z sądu podczas mów końcowych w procesie o odszkodowanie | Wiadomości z USA

Trump znajduje się w centrum procesu skupiającego się na odszkodowaniach, jakie powinien zapłacić kobiecie, którą skazano za napaść i zniesławienie na tle seksualnym, a były prezydent USA wyszedł z sądu po oskarżeniu go o uporczywe kłamstwa.


Piątek 26 stycznia 2024 o 19:24, Wielka Brytania

Donald Trump opuścił salę sądową w piątek, gdy w Nowym Jorku rozpoczęły się mowy końcowe w jego procesie o odszkodowanie.

Jury uznało Karta Trumpa W zeszłym roku była odpowiedzialna za napaść na tle seksualnym na E. Jean Carroll w nowojorskim domu towarowym w latach 90. XX wieku i zniesławienie jej po tym, jak napisała o zdarzeniu.

Obecny proces skupia się wyłącznie na odszkodowaniach, jakie były prezydent USA będzie musiał zapłacić za zniesławienie 80-letniej pani Carroll.

Trump wyszedł, a prawniczka Carroll, Roberta Kaplan, powiedziała ławie przysięgłych, że powinien go ukarać za dalsze kłamstwa na temat jej klientki i niszczenie jej reputacji jako odpowiedzialnej dziennikarki.

„Wszyscy musimy przestrzegać prawa” – powiedział Kaplan. „Ale Donald Trump zachowuje się tak, jakby te zasady i prawa go nie dotyczyły”.

„Z protokołu wynika, że ​​pan Trump właśnie wstał i wyszedł z sali sądowej” – powiedział po wycofaniu się Trumpa sędzia okręgowy Lewis Kaplan, który nie jest spokrewniony z prawnikami pani Carroll.

Były prezydent USA wrócił później na salę sądową, gdy jego prawniczka Alina Haba rozpoczęła mowę końcową.

Sędzia dwukrotnie pokłócił się z panią Habą na początku jej końcowej mowy – najpierw po tym, jak zaprzeczyła, że ​​doszło do napaści na tle seksualnym, a następnie, gdy stwierdziła, że ​​w koncie pani Carroll „jest więcej dziur niż sera szwajcarskiego”.

Pani Carroll domaga się co najmniej 10 milionów dolarów (7,9 miliona funtów) odszkodowania i nieokreślonej kwoty odszkodowania karnego.

READ  Trump złowieszczo grozi wszczęciem „dochodzeń” przeciwko Haley, jeśli pozostanie ona w wyścigu GOP

Domaga się odszkodowania w związku z zaprzeczeniem, jakoby Trump w 2019 r., gdy był prezydentem, zgwałcił ją w połowie lat 90. w garderobie domu towarowego Bergdorf Goodman na Manhattanie.


zdjęcie:
W piątek do Sądu Federalnego na Manhattanie przybywa ubrana na niebiesko E. Jean Carroll. Zdjęcie: AP

Trump (77 l.) oskarżył Carroll o sfabrykowanie spotkania w celu zwiększenia sprzedaży jej wspomnień.

Jednak ława przysięgłych nakazała Trumpowi zapłacić pani Carroll 5 mln dolarów (3,95 mln funtów) w maju 2023 r. w związku z podobną odmową, którą złożył w październiku 2022 r., stwierdzając, że były przywódca USA dopuścił się napaści na tle seksualnym, a następnie zniesławił ją.

Ponieważ orzeczenie to jest wiążące w bieżącym procesie, ława przysięgłych musi jedynie zdecydować, ile Trump jest winien pani Carroll za naruszenie jej reputacji i czy zostanie nałożone odszkodowanie karne, aby zapobiec ponownemu zniesławieniu jej przez Trumpa.

Trump w dalszym ciągu atakował Carroll podczas procesu, uznając jej sprawę za „polowanie na czarownice” i „mistyfikację” oraz zapewniając, że nie znał jej w połowie lat 90.

„Ten proces ma na celu zatrzymanie go raz na zawsze” – powiedział w piątek prawnik pani Carroll.

karta atutowa, Kto jest głównym kandydatem Partii Republikańskiej w wyborach w USA pod koniec tego roku?Uczestniczył w całym procesie z wyjątkiem przemówień wstępnych, które pominął, aby wziąć udział w wydarzeniu związanym z kampanią prezydencką.

Dąży do odzyskania Białego Domu w listopadowych wyborach w możliwej konfrontacji z Demokratą Joe Bidenem, który pokonał go w 2020 roku.

Czwartek, Trump bronił się na stanowisku świadka zaledwie trzy minuty Po tym, jak sędzia Kaplan i jego prawnicy uniemożliwili mu ponowne rozważenie kwestii rozstrzygniętych w pierwszym procesie.

Czytaj więcej:
Trump utrzymuje dynamikę – ale jak daleko w tyle pozostaje Haley?

Lammy twierdzi, że Partia Pracy będzie współpracować z Trumpem
Rywal Trumpa kwestionuje jego zdolności umysłowe

Jaki może być Trump 2.0?

Trumpowi pozwolono podtrzymać swoje zeznania z października 2022 r., w których nazwał twierdzenia pani Carroll „mistyfikacją” i stwierdził, że jest „chora psychicznie”.

READ  Chiny przestają upamiętniać zmarłego przywódcę Jiang Zemina | Chiny

Jurorom pokazano wcześniej fragmenty wideo z zeznaniami.

W latach 1993–2019 pani Carroll pisała kolumnę „Ask E. Jean” dla magazynu Elle i często pojawiała się w takich programach, jak „Today” stacji NBC i „Good Morning America” stacji ABC.

Powiedziała, że ​​te pozory ucichły, gdy Trump nazwał ją kłamcą, a jego zaprzeczenie spowodowało, że stała się ofiarą lawiny gróźb śmierci w Internecie i innych ataków, które jeszcze nie ustały.

Prawnicy Trumpa twierdzą, że do ataków doprowadziły oskarżenia pani Carroll, a nie zaprzeczenia Trumpa, twierdząc, że ataki rozpoczęły się jeszcze zanim były prezydent cokolwiek powiedział.

Oczekuje się, że wyścig prezydencki w 2024 r. będzie blisko, mimo że Trumpowi postawiono 91 zarzutów karnych w czterech odrębnych aktach oskarżenia, w tym w dwóch sprawach oskarżających go o próbę nielegalnego odwrócenia przegranej w wyborach w 2020 r.

Trump próbował wykorzystać swoje problemy prawne jako atut swojej kampanii, twierdząc, że jest ofiarą stronniczych prokuratorów, powodów takich jak pani Carroll i niesprawiedliwego systemu sądownictwa.