Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Donald Trump wielokrotnie starł się z sędzią podczas swoich zeznań w Nowym Jorku

Donald Trump wielokrotnie starł się z sędzią podczas swoich zeznań w Nowym Jorku

  • Madeleine Halpert, Chloe Kim w sądzie i Bernd Debusmann
  • wiadomości BBC

Były prezydent USA Donald Trump wielokrotnie starł się z sędzią podczas składania zeznań w Nowym Jorku w procesie o oszustwo cywilne zagrażające jego imperium nieruchomości.

Wściekły sędzia Arthur Engoron powiedział Trumpowi, że przesłuchanie na Manhattanie nie było wiecem politycznym.

Prokurator generalny Nowego Jorku domaga się grzywny w wysokości 250 milionów dolarów (202 milionów funtów) i surowych ograniczeń dla rodzinnego biznesu.

Sędzia Engoron orzekł już, że Organizacja Trump dopuściła się oszustwa.

Prokuratorzy zarzucają, że Trump, jego dorośli synowie Eric i Donald Jr. oraz inni dyrektorzy Trump Organisation zawyżyli aktywa firmy o ponad 2 miliardy dolarów, aby uzyskać korzystne pożyczki.

Rozprawa zadecyduje, jakie kary zostaną nałożone.

W poniedziałek w sądzie prokuratorzy zaczęli przesłuchiwać Trumpa na temat jego firmy, miejsca przechowywania jej aktywów oraz wyceny jej udziałów.

Trump czasami odpowiadał długimi uwagami na temat nieruchomości i powodów, dla których w nią zainwestował, spotykając się z naganą ze strony sędziego Engorona.

W pewnym momencie sędzia powiedział: „Proszę odpowiadać wyłącznie na pytania, a nie na przemówienia.

„Niektóre z Twoich odpowiedzi nie zawierały odpowiedzi na pytania”.

Wyjaśnienie wideo,

Zobacz: Trump atakuje prokuratorów przed złożeniem zeznań, nazywa proces polityczną „wojną prawną”

Trump powiedział później przed sądem: „Jestem pewien, że sędzia wyda wyrok przeciwko mnie, ponieważ zawsze orzeka przeciwko mnie”.

„Możecie mnie atakować, jak chcecie, ale proszę odpowiedzieć na pytania” – odpowiedział sędzia Engoron.

Sędzia zapytał później prawnika Trumpa, Christophera Case’a: „Panie Case, czy może pan kontrolować swojego klienta? To nie jest wiec polityczny, to jest sala sądowa”.

„Błagam o kontrolę nad nim” – dodał sędzia. „Jeśli ty nie możesz, ja to zrobię”.

Casey powiedziała później, że w przypadku Trumpa „znacznie lepiej jest wszystkiego posłuchać i wszystko ogarnąć”. Jeden z prawników z zespołu prokuratorskiego roześmiał się.

Głos sędziego Engorona podniósł się, gdy powiedział innej obrończyni Alinie Habie: „Nie, nie jestem tu, żeby słuchać, co powiedział”. [Mr Trump] Muszę powiedzieć. Jestem tu, żeby słuchać, jak odpowiada na pytania. Usiądź już.

Po południu sędzia określił Trumpa jako „pobity rekord”.

Podobnie jak jego dwaj synowie w zeznaniach w zeszłym tygodniu, były prezydent powiedział, że księgowi Organizacji Trumpa ponoszą odpowiedzialność za sprawozdania finansowe.

„Jedyne, co zrobiłem, to upoważniłem ludzi i zapewniłem im wszystko, co niezbędne, aby księgowi mogli przygotować sprawozdanie” – powiedział Trump.

Starał się także odeprzeć zarzuty o zawyżeniu wartości udziałów spółki.

Zamiast tego Trump stwierdził, że pożyczki są zaniżone, a banki „zadowolone” są z udzielenia mu pożyczek.

Powiedział, że jego ośrodek wypoczynkowy Mar-a-Lago na Florydzie i niektóre z jego pól golfowych są warte więcej, niż sam wycenił, a dodatkowo wzmocnione są jego osobistą marką, chociaż podkreślił, że wartość jego marki nigdy nie była uwzględniana w sprawozdaniach finansowych.

Pod koniec swoich porannych zeznań Trump nazwał prokurator generalną Nowego Jorku Letitię James „politycznym włamaniem” i odniósł się do niej na sali sądowej.

„Uważam, że to polityczne polowanie na czarownice i ona powinna się wstydzić” – powiedział o prokuratorze, którego biuro wszczęło tę sprawę. „To przeciwieństwo oszustwa. Oszustwo jest jej winą”.

Wyjaśnienie wideo,

Letitia James: „To będzie się nazywać polowaniem na czarownice”

Po południu Trump i sędzia Engoron byli spokojniejsi.

Po wyjściu sądu były prezydent ponownie określił sprawę jako „oszustwo”.

Dodał, że jego zdaniem jego zeznania „poszły bardzo dobrze”.

„On ona [the case] „Pozew w ogóle nie powinien był zostać wniesiony i jest to sprawa, którą należy natychmiast oddalić” – powiedział Trump.

Renato Mariotti, były prokurator federalny, powiedział BBC, że agresywne reakcje Trumpa sugerują, że jego zespół prawny jest przekonany, że „już przegrali”.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

Protestujący za i przeciw Donaldowi Trumpowi gromadzą się przed Sądem Najwyższym stanu Nowy Jork

„Próbują zmanipulować lub dodać trochę koloru do bardzo złego wyniku” – powiedział Mariotti.

Inny były prokurator federalny, Mitchell Ebner, powiedział, że sędzia Engoron mógł uznać Trumpa za obrazę sądu ze względu na jego zachowanie w charakterze świadka.

Sędzia nałożył już na Trumpa karę w wysokości 15 000 dolarów za komentarze, które wygłosił poza sądem w zeszłym miesiącu.

Ostatni raz Trump dobrowolnie stawił się w sądzie pod koniec października, gdy jego były prawnik Michael Cohen składał zeznania, że ​​były prezydent polecił mu zajmować się danymi finansowymi.

W środę zeznania ma złożyć córka Trumpa, Ivanka.

Sprawa cywilna w Nowym Jorku to jedna z kilku batalii prawnych z udziałem Trumpa.

Postawiono mu także cztery zarzuty karne – dwa związane z jego rzekomymi próbami unieważnienia wyników wyborów w 2020 r., jeden dotyczący postępowania z tajnymi dokumentami i jeden dotyczący fałszywych tajnych rachunków pieniężnych.

READ  Obama wraca do Białego Domu, by odsłonić swoje oficjalne zdjęcia | Wiadomości z USA