Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Donald Trump nazwał akt oskarżenia „śmiesznym i bezpodstawnym” w swoim przemówieniu w Georgii

Donald Trump nazwał akt oskarżenia „śmiesznym i bezpodstawnym” w swoim przemówieniu w Georgii

podpis pod zdjęciem,

Były prezydent USA Donald Trump wygłosił uwagi w przemówieniu w Gruzji w sobotę

Były prezydent USA Donald Trump nazwał federalny akt oskarżenia przeciwko niemu „śmiesznym i bezpodstawnym” w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu ogłoszenia postawionych mu zarzutów.

W piątek opublikowano 37-punktowy akt oskarżenia, w którym oskarża się go o przechowywanie poufnych dokumentów w jego posiadłości w Mar-a-Lago.

W sobotę powiedział, że akt oskarżenia stanowił „ingerencję wyborczą” ze strony „skorumpowanego” FBI i Departamentu Sprawiedliwości.

Zaprzeczył jakimkolwiek występkom.

Oskarżył Trumpa o niewłaściwe obchodzenie się z setkami niejawnych dokumentów, w tym niektórych dotyczących tajemnic nuklearnych USA i planów wojskowych.

Akt oskarżenia oskarżył go o przechowywanie akt w swoim domu w Mar-a-Lago na Florydzie z salą balową i prysznicem.

Zarzucano mu, że okłamywał śledczych i próbował utrudniać śledztwo w sprawie posługiwania się przez niego dokumentami.

Są to pierwsze federalne oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi USA.

W przemówieniu w sobotę na konwencji republikanów w Georgii Trump powiedział: „Oni oszukują, są oszustami, są skorumpowani – ci przestępcy nie mogą zostać nagrodzeni, muszą zostać pokonani”.

Dodał, że za każdym razem, gdy przelatuje nad „niebieskim stanem” – stanem kontrolowanym przez Demokratów – zostaje wezwany.

Opisał akt oskarżenia jako „sztuczkę” „skorumpowanego establishmentu politycznego”. Powiedział, że to „żart” i „farsa”.

Trump, który ponownie kandyduje do Białego Domu w 2024 roku, wcześniej zareagował gniewnie na akt oskarżenia, nazywając go „oszustwem” motywowanym politycznie.

Twierdził też, że „nie ma nic do ukrycia” i przekazał dokumenty „publicznie”.

„W tym kraju mamy jeden zestaw praw, który obowiązuje wszystkich” – powiedział specjalny doradca Jack Smith, który nadzorował śledztwo.

Obecnie jest faworytem do nominacji Republikanów w 2024 roku.

Gruzja prawdopodobnie będzie kluczowym polem bitwy w wyścigu o Biały Dom, miejscem, w którym Trump ledwo przegrał z urzędującym prezydentem Joe Bidenem w 2020 r.

Urzędnicy państwowi badają obecnie, czy Trump złamał prawo, prosząc sekretarza stanu Gruzji Brada Raffenspergera o „znalezienie” dokładnej liczby głosów potrzebnych do przechylenia głosów na jego korzyść.