Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Doku Baku.  Pierwszy niezależny festiwal filmów dokumentalnych w kraju [PHOTO]

Doku Baku. Pierwszy niezależny festiwal filmów dokumentalnych w kraju [PHOTO]

Laman Ismailova

Szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych DokuBaku odbyła się w Baku, podał Azernews.

Od 2017 roku Festiwal Filmowy prezentuje jedne z najlepszych filmów dokumentalnych pod przewodnictwem Imama Hasanowa.

Znany jako pierwszy niezależny i międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych w kraju, DokuBaku Festival ma na celu prezentację filmów dokumentalnych z całego świata.

Festiwal zamierza także znaleźć nowe nazwiska i wesprzeć lokalnych twórców filmów dokumentalnych.

DokuBaku 2022 obfitowało również w jasne i ciekawe wydarzenia, które bardzo przypadły do ​​gustu fanom kina.

W ramach festiwalu poświęconego tematowi „Rewolucja przeciwko ewolucji” (Re≈MC2VOLUTiON/OFF) pokazano około 65 filmów dokumentalnych z 33 krajów.

W tegorocznym programie znalazły się filmy początkujących i doświadczonych reżyserów.

Większość prezentowanych filmów poświęcona była poszukiwaniu człowieka we współczesnym świecie i wyborowi jego drogi – rewolucyjnej lub ewolucyjnej.

Rasa ludzka nie jest już zależna od ewolucji. Dzisiaj ludzie bardziej interesują się nauką, która równoważy naturalną ewolucję gatunków.

Tempo życia rośnie z dnia na dzień i wydaje się, że nie można go spowolnić.

Nasza obecność na Ziemi nie oznacza cierpliwości – pośpiech, pilność i szybkość stały się naszą rzeczywistością. Kolejnym problemem w dzisiejszym społeczeństwie jest brak energii. W wirze codziennych wydarzeń ludzie otrzymują coraz mniej zasobów, aby wypełnić swój brak wewnętrznej siły duchowej. Sen i leki nie pomagają. Niektórzy zwracają się do natury i medytacji, aby silnie odmłodzić swoje ciało i duszę. Jednak wszyscy możemy zostać opóźnieni do następnego świtu, jeśli ludzkość nie przemyśli swojego stosunku do czasu i zasobów.

W szóstej edycji DokuBaku zorganizowało retrospektywę czterech filmów dla kazachskiego reżysera Siergieja Dworcewoja, którego film fabularny Tulpan był oficjalnym wręczeniem kazachskich Oscarów w kategorii filmów zagranicznych.

Zwycięzców festiwalu wyłoniło międzynarodowe i lokalne jury.

Hej, Gunesh w reżyserii Marietty Tevzadze i Anny Zignadze (Gruzja) zajęła pierwsze miejsce w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Krótkometrażowy.

READ  Harry Styles dokucza swoim szczęśliwym planom | zabawa

Film Matlaba Mukhtarova 12/35 otrzymał nagrodę dla najlepszego azerbejdżańskiego filmu krótkometrażowego, a „Dom na wulkanie” Amila Amala otrzymał Nagrodę Specjalną Jury.

Specjalne nagrody otrzymały również plakaty imprezowe Rishi Chandna (Indie) oraz Babyfree of Sarah Bahrajhan (Iran).

Azerbejdżański film „W poszukiwaniu bohatera” w reżyserii Elkina Yusef oraz francuski film „Tysiąc ogni” Saida Tajiego Farooqiego zostały wybrane jako najlepszy film fabularny w konkursie No-Main.

Krocze Historie Myleine Guiard-Schmid (Belgia) został uznany za najlepszy film krótkometrażowy w konkursie No-Main.

Nagrodę Specjalną Jury przyznano filmowi Mamody, Ostatni wykopacz baobabu Cyrille Cornu (Francja).

Balkon w reżyserii polskiego reżysera Pawła Łozińskiego zdobył nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego.

Nagroda Specjalna Jury festiwalu powędrowała do Bogów Meksyku Helmuta Dosantosa i Alicji do Nicholasa van Himmelricka i Claire Weiskopf.

Specjalne Nagrody iCyborg zostały wręczone mistrzom azerbejdżańskiego i międzynarodowego przemysłu filmowego za szczególne zasługi w dziedzinie kinematografii. Wśród nich byli Siergiej Dworcewoj, Paweł Łoziński, Reza Degaty i Jehon Mirzoyev.

Starszy Huseynov, lepiej znany pod pseudonimem Alakbar Ami (Wujek Alakbar), otrzymał Nagrodę iHuman za wkład w rozwój dziecięcej sztuki teatralnej.

Sponsorami festiwalu są Free Art Pro, Ministerstwo Kultury Azerbejdżanu oraz Federacja Dyrektorów Azerbejdżanu.

Śledź nas na Twitterze Umieść tweeta