Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dobra inwestycyjne: EPC, przestrzeń dóbr inwestycyjnych Jeden z moich najlepszych sektorów na najbliższe 12 miesięcy: Aman Chowhan

Dobra inwestycyjne: EPC, przestrzeń dóbr inwestycyjnych Jeden z moich najlepszych sektorów na najbliższe 12 miesięcy: Aman Chowhan

„To, co może się zdarzyć, to to, że ceny towarów mogą wzrosnąć, co jest dobre dla firm towarowych, ale nie dla inflacji. Ale myślę, że zgłaszane dane dotyczące inflacji będą nadal spadać, ponieważ jest to obliczane w ujęciu rocznym, jest to liczba matematyczna” – mówi Aman Chauhan, dyrektor Origins of Abakkus LLP.


Dlaczego uważasz, że najbliższe trzy lub cztery miesiące będą trudne, czym się martwisz?
Myślę, że globalnie problemem jest teraz wpływ wysokiej inflacji na popyt. Obserwujemy spadek konsumpcji i wydatków uznaniowych konsumentów w USA, spadek w Wielkiej Brytanii i Europie, co ma wpływ na wzrost eksportu większości firm poza Indiami.

Obserwujemy również spowolnienie na obszarach wiejskich w Indiach, więc stabilizacja zajmie trochę czasu, kilka miesięcy. Tak więc te dwie rzeczy utrzymają wzrost zysków w ryzach, aw tym samym czasie, kiedy mówimy, następuje ogromne odbicie na rynkach lub w świecie korporacji.

Firmy, które skorzystały na COVID, teraz rezygnują z tych korzyści i vice versa. Kto stracił marżę, teraz wraca do zdrowia. Chiny również się otwierają, dostawy z Chin zostaną wznowione, podobnie jak popyt. Firmy informatyczne, które miały dobrą marżę, rezygnują z niej, a jednocześnie firmy chemiczne, które mają mniej surowców z Chin z powodu COVID, znów są na minusie, więc zamierzają poprawić marże. Tak więc w krótkim okresie było to mieszane, bardziej średnie odbicie, dlatego wydaje mi się, że w najbliższym czasie na rynku nie ma żadnego głównego katalizatora.

Jeśli Chiny wrócą, na co powinieneś spojrzeć, już podają harmonogram ponownego otwarcia COVID, czy można polać zimną wodą całą teorię szczytowej inflacji?
Może się zdarzyć, że ceny towarów wzrosną, co jest dobre dla firm towarowych, ale nie dla inflacji. Ale myślę, że raportowane dane dotyczące inflacji będą nadal spadać, ponieważ są obliczane rok do roku, to bardziej matematyczna liczba. Zatem baza inflacyjna jest obecnie tak wysoka, że ​​nawet gdyby inflacja cen towarów wyniosła 10-15% w ogólnym CPI, CPI nie odnotowałoby bardzo dużego wpływu.

Rynki nadal będą odczuwać, że jesteśmy bliżej szczytu cyklu podwyżek stóp na świecie, a także w Indiach, co dobrze wróży rynkom. Więc tak, otwarcie w Chinach może doprowadzić do inflacji towarów, ale ogólnie wydaje mi się, że rynki przyjmą to bardziej pozytywnie.

READ  Boeing napotyka kolejną porażkę, uruchamiając swoją kapsułę kosmiczną Starliner

Więc w świetle tych obaw, z których się wycofujecie, czy sądzicie, że w przyszłym roku prawdopodobnie wpłynie to również na wzrost zysków?
Niezupełnie, jak wspomniałem, następny jeden lub dwa kwartały wydają się być trudniejszym kwartałem pod względem zysków niż ten z powodu średniego odbicia. Myślę, że naturalny wzrost, który odnotowują Indie, zarówno z poziomu wydatków rządowych, jak i poziomu konsumentów, powinien zacząć rosnąć, więc dwucyfrowy wzrost zysków w 2023 roku jest zdecydowanie na kartach.

Biorąc pod uwagę, że oczekuje się, że w Indiach nastąpi inteligentny boom kredytowy, jak myślisz, jak należy się ustawić lub jakie są długoterminowe oczekiwania, jeśli chodzi o banki i instytucje finansowe na całym świecie?
Sytuacja fiskalna z pewnością wygląda dobrze, ponieważ wyszliśmy z obaw związanych z COVID, a patrząc na PKB i wydatki rządowe, wzrost kredytów jest również dwucyfrowy i powinien być kontynuowany. Większość banków odnotuje niższy NPA, niższe rezerwy, więc raportowany wzrost zysku netto również będzie bardzo mocny. Wyceny nie są zbyt niepokojące, z wyjątkiem kilku prywatnych banków detalicznych, które handlują na północ od dwóch do trzech razy. Większość segmentu jest bliższa jednej książce, półtora raza, więc i na to jest wystarczająco dużo miejsca, ponieważ większość tych banków i tak szczytowy cykl wynosił między 15% a 18% ROE. Tak więc z tej perspektywy finanse, a zwłaszcza banki i większe niebankowe firmy finansowe, wydają się mieć się dobrze. Mikrofinanse to subskrypcja, która również wygląda dobrze na przyszły rok.

Rozmawialiśmy o środkowych brzegach i kolejach jako temat. Segmenty te radziły sobie dość dobrze. Czy dodałeś jakieś nowe sektory lub jakieś nowe pomysły? Ile nowych akcji dodałeś, powiedzmy, w ciągu ostatniego miesiąca? Ile akcji usunąłeś, głównie z powodu wyceny lub zmiany w twoim spojrzeniu na firmę?
Powiem, że całkowicie wycofaliśmy się z dwóch lub trzech akcji, ponieważ zmieniły się perspektywy dla firmy. Zamierzaliśmy podobnie dodać dwa lub trzy nowe nazwiska, niektóre nazwiska w przestrzeni finansowej, niektóre nazwiska w przestrzeni quasi-konsumpcyjnej.

Dlaczego lubisz NBFC? NBFC zawsze działają słabo, gdy koszt odpowiedzialności jest wysoki. Pozabankowe firmy finansowe zawsze mają problem z tworzeniem silniejszych NIM, gdy koszty zobowiązań i stałych depozytów są przerzucane na banki w reżimie wysokich stóp procentowych?
Jak wspomniałem liderzy w NBFC są tacy jak my lubimy, te firmy mają przyzwoicie silną franczyzę, a ten rok będzie rokiem gdzie wzrost będzie ważny bo nie każdy będzie mógł rosnąć w oparciu o CASA i w oparciu o płynność .

READ  Tajemnicze oscylacje w pierścieniach Saturna ujawniają wskazówki dotyczące „rozmytego” wnętrza

Uważam, że NBFC mają dobrą pozycję, ponieważ ostatecznym celem rynku jest wzrost na pierwszym miejscu, a NPA na drugim miejscu. Tak więc najlepsze NBFC mogą zapewnić wzrost, a także dobrze zarządzać NPA w porównaniu z innym pakietem. Tak więc w firmach finansowych non-profit ograniczyłbym się do liderów i nie widzę w tym żadnego wyzwania. Tak, koszty pójdą w górę, ale są w stanie przenieść koszty na innych, ponieważ działają w miejscu, gdzie bankowość wciąż nie istnieje, dlatego istnieją.

Więc jeśli trzymasz się liderów w przestrzeni NBFC, myślę, że wciąż może nadejść sporo ponownej oceny.

Czy będziesz świadomie nadal unikać akcji fintech, zbliża się to do tego poziomu, na którym będzie więcej niespodzianek i mniej negatywnych wiadomości, czy osiągnęliśmy ten punkt?
Szukamy nazw, które są rentowne lub spodziewamy się, że będą dochodowe w najbliższym czasie. Nie podjęliśmy jeszcze żadnych działań, ale oczywiście nadszedł czas, aby to rozważyć. Celowo tego unikaliśmy przez ostatnie kilka lat i miejmy nadzieję, że w ciągu najbliższych trzech lub sześciu miesięcy uzyskamy dobry punkt wejścia dla jednego lub dwóch nazwisk w tej przestrzeni.

Jaki jest ogólny konsensus w sprawie zakładów na ogólny temat nakładów inwestycyjnych, czy będzie to odizolowane tylko od dóbr kapitałowych, czy też obejmie również infrastrukturę, obronność i koleje?

Myślę, że następne 12 miesięcy wygląda bardzo interesująco dla EPC, maksymalna przestrzeń handlowa, ponieważ budżet po budżecie Myślę, że wydatki rządowe powinny zacząć rosnąć przed wyborami centralnymi i wtedy nastąpi większość zamówień, większość licytacji i to wszystko coś, co będzie bardzo gorące.

Więc już te firmy mają się całkiem dobrze. Mają przyzwoitą historię zamówień i prawdopodobnie przyspieszą wydatki rządowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Ta przestrzeń z pewnością wygląda interesująco. Więc zdecydowanie będzie to jeden z moich najlepszych wyborów dla sektora na następne 12 miesięcy.

Porozmawiajmy o tegorocznych słabszych, czyli IT i farmacji. Oba te wskaźniki rozczarowały w tym roku. Myślisz, że w 2023 roku sprawy potoczą się inaczej?
Wierzę, że technologia informacyjna może przewyższyć rynek. Firmy farmaceutyczne mogą być podmiotami rynkowymi, ponieważ branża farmaceutyczna wciąż odczuwa zaostrzoną regułę Covid, a także presję na marże na rynku amerykańskim i eksportowym. Tak więc w przypadku IT było to bardziej ograniczone PE, firmy handlowały 40 PE, które spadły do ​​20 PE. Wzrost pozostaje nienaruszony, z wyjątkiem pewnych nacisków na marże tu i ówdzie, a wraz ze spadkiem spadku, myślę, że najgorsze marże dla firm IT są już za nami. Myślę więc, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech kwartałów IT również powinno zacząć się poprawiać, więc czuję, że IT może zdecydowanie przewyższyć wyniki w tym roku, a farmacja może być bardziej skuteczna na rynku w 2023 roku.

READ  Nauka wstrzymuje trafienie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a z powodu problemu z komputerem

A co powiecie na całe osiedle i zabawę w cement. Czy wolisz grać z graczami na rynku nieruchomości, czy zajrzysz do miejsca na ulepszenie domu, uznanie konsumentów, stałe itp.?
Nie mamy w naszym portfelu żadnych bezpośrednich spółek z branży nieruchomości i prowadzimy je pośrednio poprzez sektor cementu i materiałów budowlanych. Myślę, że cement był drugim kwartałem najgorszym. Od trzeciego kwartału, począwszy od bieżącego kwartału, zobaczymy poprawę, czwarty kwartał będzie dobry.

W najbliższym czasie Cement z pewnością wygląda dobrze ze względu na niższą bazę i ze względu na przeciwne wiatry, z którymi się borykają, które teraz zanikają. Jeśli chodzi o materiały budowlane, sytuacja była mieszana, niektóre segmenty radziły sobie całkiem dobrze, firmy skupione na obszarach wiejskich nie radziły sobie tak dobrze z powodu spowolnienia tam panującego. Więc trzeba być selektywnym w kwestii miejsca na materiały budowlane, ale perspektywa z pewnością wygląda dobrze.

W ubiegłym roku odnotowano rekordową sprzedaż domów w ciągu ostatnich kilku lat w największych metropoliach. Oczekujemy, że ten trend się utrzyma, a niewielki wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych nie będzie miał istotnego negatywnego wpływu na popyt. Zapotrzebowanie w Indiach jest realne. To nie jest bardzo hacky, a wszyscy wokół chcą ulepszyć swoje domy, więc jest to świecki temat na kilka następnych lat. Tak więc istnieje popyt, w ramach tego popytu, aby firmy były w stanie poradzić sobie ze swoją rentownością, intensywność konkurencji może stać się zwycięzcą.

(Zastrzeżenie: Zalecenia, sugestie, poglądy i opinie ekspertów są ich własnymi. Nie reprezentują one poglądów ekonomicznych)