Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Do walki o stację kosmiczną wystartował alternatywny Sojuz – Spaceflight Now

Historia napisana dla Wiadomości CBS i użyte za pozwoleniem

Rakieta Sojuz-2.1a wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie za pomocą statku kosmicznego Sojuz MS-23. Źródło: Roskosmos

Rosyjski prom z załogą Sojuz wystartował w czwartek z Kazachstanu, rozpoczynając bezzałogową, ale ważną podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby zastąpić uszkodzony Sojuz i ostatecznie zapewnić podróż do domu trzem członkom załogi laboratorium.

Sojuz 2.1a rozświetla niebo przed świtem, niosąc statek załogi Sojuz MS-23/69S, wystrzeliwując z rozległego kosmodromu Bajkonur o 19:24 EDT (5:24 czasu lokalnego w piątek), od 9 minut wznoszenia w kosmos.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Sojuz, załadowany sprzętem i zapasami, a nie załogą, umówi się na automatyczne spotkanie ze stacją kosmiczną, która zadokuje w rosyjskim module Poisk o 8:01 rano w sobotę.

Statek kosmiczny miał wystartować w przyszłym miesiącu, aby zabrać dwóch kosmonautów i kosmonautę NASA do kompleksu laboratoryjnego, aby zastąpić inny Sojuz, który miał przewozić na stacji jeszcze trzech ulotek – Siergieja Prokopjewa, Dmitrija Petlina i kosmonautę NASA Franka Rubio – aby powrócić do Ziemia. . Ukończ zadanie na sześć miesięcy.

Ale 14 grudnia ich Sojuz został uderzony przez mikrometeor, który zerwał przewód chłodnicy. Rosyjscy inżynierowie odwołali planowany powrót na Ziemię po tym, jak doszli do wniosku, że brak chłodziwa może prowadzić do wyższych niż normalnie, prawdopodobnie niebezpiecznych temperatur wewnętrznych.

Zamiast tego menedżerowie nakazali inżynierom przyspieszenie przetwarzania pojazdu Sojuz MS-23, a po opóźnieniu spowodowanym dodatkowymi problemami ze statkiem towarowym Progress wodowanie przeniesiono na czwartek.

Oryginalna załoga MS-23 – Oleg Kononenko, Nikolai Chupp i astronauta NASA Laral O’Hara – planuje teraz lecieć we wrześniu na Sojuzie jako następny w sekwencji, zastępując Prokopjewa, Petlina i Rubio.

Prokopyev i spółka pierwotnie planowali spędzić sześć miesięcy w kosmosie w ramach regularnej rotacji załogi. Ale uszkodzenie ich statku i decyzja o jego wymianie oznacza, że ​​będą musieli pozostać w kosmosie przez cały rok.

READ  Start rakiety SpaceX Falcon 9 Transporter 6

W każdym razie czwartkowe wystrzelenie Sojuza MS-23 miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia trio bezpiecznej podróży do domu po zakończeniu ich rozszerzonej misji, a także służyło jako łódź ratunkowa dla załogi w przypadku sytuacji awaryjnej, która może wymagać natychmiastowej załogi. ewakuacja. stacja Kosmiczna.

Odkąd MS-22 został uszkodzony w grudniu, NASA i Roskosmos, rosyjska agencja kosmiczna, musiały polegać na mniej niż optymalnym „Planie B”.

W sytuacji awaryjnej, zanim przybędzie zastępczy Sojuz, Rubio wskoczy do kapsuły SpaceX Crew Dragon i dołączy do czteroosobowej załogi statku, aby szybko zejść na Ziemię.

Prokopyev i Petlin podejmą próbę powrotu na uszkodzony statek kosmiczny Sojuz MS-22. Mając tylko dwóch członków załogi na pokładzie, chłodzenie nie byłoby wymagane, a rosyjscy inżynierowie są przekonani, że statek może bezpiecznie powrócić.

Ale zakładając, że start i czwartkowe spotkanie przebiegną pomyślnie, stacja ponownie będzie miała dwie sprawne łodzie ratunkowe do wykorzystania w razie potrzeby.

Na tym tle NASA i SpaceX przygotowują się do wystrzelenia statku kosmicznego Crew Dragon na stację we wczesny poniedziałek, wioząc astronautów z Crew-6 Stephena Bowena i Woody’ego Hoburga, a także kosmonautę Andrieja Fedyajewa i astronautę z Emiratów, Sultana Al Neyadiego.

Załoga-6 zastąpi czterech innych członków załogi stacji — Nicole Mann, Josha Kasadę, japońskiego astronautę Koichi Wakatę i astronautę Annę Kikinę — którzy planują powrót na Ziemię około 6 marca na pokładzie Crew-5 Dragon.