Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Do druku trafia niepublikowana powieść greckiego autora Nikosa Kazantzakisa

Zdjęcie Nikosa Kazantzakisa, z jego osobistego archiwum. Źródło obrazu: Wydawnictwo Dioptra

Najnowsza powieść słynnego greckiego autora Nikosa Kazantzakisa ma zostać po raz pierwszy wydana – ponad 60 lat po jego śmierci – przez Wydawnictwo Ateńskie. dioptria.

Nieopublikowana powieść „Aniforos” („Pod górę”, w wolnym tłumaczeniu) była łabędzim śpiewem Kazantzakisa, napisanym zaraz po jego słynnym na całym świecie arcydziele Grek Zorba (1946).

Kazantzakis napisał „Aniforos” mniej więcej w czasie, gdy wyjechał do Wielkiej Brytanii w to, co miało być jego ostatnią podróżą.

Rękopis był przechowywany w Muzeum Kazantzakisa we wsi Mirtia, miejscu urodzenia autora, piętnaście kilometrów od Heraklionu, od czasu jego ponownego odkrycia.

To ostatnia niepublikowana powieść autora.

Elementy biograficzne w ostatniej powieści Kazantzakisa

Niewielu, którzy ją przeczytali, bez problemu rozpozna język autora, aurę, dynamiczny rytm i słabą psychikę – zauważa Dioptra.

„Aniforos” przepełnione jest odniesieniami biograficznymi, autorka zastanawia się także nad smutnymi doświadczeniami II wojny światowej, które nosi na własnej skórze. Wydawca dodaje, że odpowiada na krytykę, jakoby Grekowi Zorbie brakowało bólu i zniszczeń, jakich doznała Grecja podczas niemieckiej okupacji.

„Jesteśmy szczególnie pod wrażeniem naszego wezwania do opublikowania tej powieści po raz pierwszy i zaprezentowania jej każdemu, kto kochał tego wielkiego autora, a także nowym pokoleniom i greckiemu dziedzictwu kulturowemu” – mówi Konstantinos Papadopoulos, właściciel i reżyser. Dioptry.

Publikacja „Aniforos” jest częścią dużej umowy dotyczącej praw autorskich z potomkiem Kazantzakisa, Niki Stavrou, właścicielem praw autorskich do pracy autora i dyrektorem Kazantzakis Publications.

W efekcie Dioptra planuje publikować nowe wydania wszystkich dzieł Kazantzakisa, ale także prowadzić szereg działań, aby „umocnić jego głos w XXI wieku”.

Światowej sławy autor i nominowany do Nagrody Nobla

Nikos Kazantzakis jest najczęściej tłumaczonym współczesnym greckim autorem i powszechnie uważany jest za giganta współczesnej literatury greckiej.

READ  Beethoven świętował sesje maratonu sonatowego

Powieściopisarz, poeta, dramaturg, dziennikarz, filozof i polityk, Kazantzakis urodził się i wychował na Krecie, ale mieszkał w kilku europejskich miastach.

Oprócz powieści napisał także dziesiątki opowiadań, sztuk teatralnych, książek podróżniczych, pamiętników i esejów filozoficznych między 1906 a śmiercią w 1957 roku.

Kazantzakis był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla w dziewięciu różnych latach, w sumie 14 różnych nominacji. W roku śmierci kreteński autor jednym głosem przegrał prestiżową nagrodę na rzecz Alberta Camusa.

Jednak po jego śmierci sława rozprzestrzeniła się w świecie anglojęzycznym dzięki filmowym adaptacjom Greka Zorby (1964) i Ostatniego kuszenia Chrystusa (1988).

Niezwykłe życie Kazantzakisa zostało opowiedziane w filmie biograficznym z 2017 roku w reżyserii Iannisa Smaragdisa.

W Nikos Kazantzakis Muzeumgdzie zachowała się nieopublikowana powieść „Aniforos”, odwiedzający mogą znaleźć rękopisy, listy, dokumenty, publikacje greckie i zagraniczne, fotografie, przedmioty osobiste, materiały teatralne, rzadkie treści audiowizualne oraz różnorodne dzieła sztuki przedstawiające pisarza.

Ponadto audiowizualna prezentacja jego życia i twórczości dostępna jest w jedenastu językach: greckim, chińskim, holenderskim, angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, koreańskim, polskim, rosyjskim i hiszpańskim.