Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

DNA ośmiornicy ujawnia, że ​​pokrywa lodowa Arktyki może zapaść się wcześniej, niż oczekiwano

DNA ośmiornicy ujawnia, że ​​pokrywa lodowa Arktyki może zapaść się wcześniej, niż oczekiwano

Myślenie o tym może wydawać się dziwne, ale najdziwniejsze stworzenia, ośmiornice, mogą zawierać informacje dotyczące pokryw lodowych Antarktydy. W nowym badaniu naukowcy zbadali geny gatunku głowonogów mackowatych żyjących w tak zimnym środowisku i doszli do kilku niepokojących wniosków.

Według artykułu grupa geograficznie odizolowanych ośmiornic, turkieta ośmiornicy, swobodnie łączyła się w pary około 125 000 lat temu, w czasie, gdy trzy morza otaczające kontynent zostały połączone tymczasowym przejściem przez lód. W tamtym czasie globalne temperatury były podobne do tych, które mamy dzisiaj.

Wyniki sugerują, że pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej (WAIS) może być bliżej zapadnięcia się, niż wcześniej sądzono. Zapadnięcie się tej ogromnej pokrywy lodowej morskiej spowodowałoby podniesienie poziomu mórz na świecie o 3,3 do 5 metrów, co radykalnie zmieniłoby mapę świata, jaką znamy.

Autorzy podkreślają, że jest to prawdopodobny scenariusz, jeśli świat nie będzie w stanie utrzymać globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka na poziomie 1,5°C, czyli celu wyznaczonego w Planie Globalnego Ocieplenia. Porozumienie paryskie.

Nowe wyszukiwanie zespołu. Podczas gdy biolog ewolucyjny skupiał się na bezkręgowcach morskich, główna autorka Sally Lau z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii wyjaśniła Agencja prasowa Francji: „Rozumiem, a następnie stosuję DNA i biologię jako wskaźnik zmian, które zaszły na Antarktydzie w przeszłości”.

W szczególności ośmiornica Turquet (Turketti Pareledon) był idealnym kandydatem do tych badań, ponieważ gatunek ten występuje w wodach otaczających kontynent i wiemy już o nim wiele, w tym o jego wieku (12 lat) i czasie pojawienia się jako gatunku (około 4 milionów lat temu).

Kiedy pokrywa lodowa pierwotnie się zapadła, ta maleńka ośmiornica (około pół stopy długości, czyli 15 cm bez ramion) była w stanie łączyć się w pary przez tysiące lat. Następnie, gdy utworzył się lód, zwierzęta ponownie izolowano. Ta historia połączenia i separacji jest zapisana w ich unikalnych genach.

READ  Sonda kosmiczna Juno przygotowuje się do bliższego przyjrzenia się umęczonemu księżycowi Jowisza

Lau i jego współpracownicy zsekwencjonowali DNA z genomów 96 okazów ośmiornic Turquet, które pobrano od zwierząt przypadkowo złowionych przez trawlery, a następnie przechowywanych w muzeach przez 33 lata.

Podczas swojej analizy znaleźli dowody na istnienie transzachodnich szlaków morskich Antarktyki łączących morza Weddella, Amundsena i Rossa, co sugeruje, że WAIS zawalił się dwukrotnie. Pierwsza miała miejsce w epoce środkowego pliocenu – około 3 do 3,5 miliona lat temu – a druga podczas ostatniej epoki lodowcowej – ciepłego okresu, który trwał od 129 000 do 116 000 lat temu.

„To był ostatni raz, kiedy na planecie było o około 1,5 stopnia cieplej niż w okresie przedindustrialnym” – dodał Lau.

Od końca XVIII wieku działalność człowieka – głównie polegająca na spalaniu paliw kopalnych – podniosła globalną temperaturę o 1,2 stopnia Celsjusza.

Chociaż w przeszłości istniały inne dowody na upadek WAIS, wyniki nie były jednoznaczne. To znaczy, aż do teraz.

„To badanie dostarcza dowodów eksperymentalnych sugerujących, że WAIS załamał się, gdy średnia globalna temperatura była podobna do obecnej, co sugeruje, że punkt krytyczny przyszłego załamania się WAIS jest bliski” – wyjaśniają autorzy w swoim artykule.

Pomimo powagi wniosków, badanie nadal pozostawia pewne pytania bez odpowiedzi. Po pierwsze, nie jest jasne, czy same zmiany temperatury doprowadziły do ​​zapadnięcia się starożytnych pokryw lodowych. Czy zmiany w prądach oceanicznych i złożona interakcja między lodem a lądem mogą odgrywać jakąś rolę? Nie jest również jasne, czy następny wzrost poziomu morza nastąpi jednorazowo, czy też w znacznie dłuższym okresie.

Tak czy inaczej, w obliczu zmian klimatycznych, rezultaty są warte rozważenia. Jak piszą w towarzyszącym artykule geologowie Andrea Dutton z Uniwersytetu Wisconsin-Madison i Robert DeConto z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst: komentarz Fabuła: „Te najnowsze dowody na istnienie DNA ośmiornicy stanowią kolejną kartę w i tak już niestabilnym domku z kart”.

READ  Najjaśniejsza i najbardziej masywna czarna dziura, jaką kiedykolwiek odkryto

Według tych komentatorów to najnowsze badanie jest „przełomowe” i stawia przede wszystkim jedno pytanie: czy historia starożytna się powtórzy?

Badanie zostało opublikowane w Nauki.