Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego tradycyjny polski obiad wigilijny składa się z 12 dań?

Dlaczego tradycyjny polski obiad wigilijny składa się z 12 dań?

Tradycyjna polska Wigilia – Media statyczne / Shutterstock

Święta to czas, w którym rodziny i przyjaciele mogą się spotkać i celebrować dobre rzeczy w życiu. Boże Narodzenie obchodzone jest na całym świecie, ale w niektórych tradycjach Wigilia ma niemal takie samo znaczenie. W Polsce obchodzą ten dzień Wigilią (wymawiane vi-gil-ya) czyli kolacją wigilijną. W Wigilii serwowanych jest 12 zupełnie różnych dań, a jedno krzesło pozostaje puste, aby powitać nieznajomego, który poprosi o dołączenie do uczty.

Liczba 12 ma symbolizować 12 uczniów Jezusa Chrystusa, czyli 12 miesięcy w roku, a także dlatego, że w polskiej kulturze liczba ta jest uważana za szczęśliwą finansowo. Jednak nazwanie tego ucztą może być mylące, gdyż nie jest to typowy obiad, na którym wszyscy się najedzą. Wigilia to czas wstrzemięźliwości i symbolicznego poświęcenia, a ludzie mają tendencję do zjadania po trochu z każdego dania, a potem przestają. Warto dodać, że wszystkie dwanaście dań, z wyjątkiem ryb, jest bezmięsnych. Przez długi czas chrześcijanie mieli wstrzymywać się od jedzenia mięsa aż do mszy o północy. Władze religijne nie wymagają już, aby w Wigilię Bożego Narodzenia nie spożywano mięsa, mimo to tradycja jest kontynuowana.

Czytaj więcej: Najlepsze rodzaje mięsa na talerz wędlin nie są takie, jakich można się spodziewać

Jakie jest 12 tradycyjnych potraw?

Polska Wigilia Bożego Narodzenia

Polskie Święta Wigiliowe – Teresa Kasprzycka/Shutterstock

W zależności od regionu Polski, w którym się znajdujesz, znajdziesz pewne różnice, ale istnieją ogólne wytyczne dotyczące tego, czym powinno być 12 dań. Noc często zaczyna się od Barszcz buraczany znany jako barszcz czerwony Następnie ulubiona polska zupa, często przygotowywana z suszonych grzybów leśnych. Następnie są dania rybne, takie jak karp w Wigilię, smażony lub pieczony z dodatkiem śledzia. Nie można oczywiście zapomnieć o pysznych torebkach nadziewanych puree ziemniaczanym Znane jako pierogi. Następnie talerz gorącej, duszonej kiszonej kapusty i garść gołąbków, czyli gołąbków.

READ  Cyberpunk 2077 nowej generacji podwaja zarobki CD Projekt w pierwszym kwartale

I nie zapomnij o deserze. Istnieje bardzo tradycyjna cotija, czyli zboża i kandyzowane owoce nasączane porto lub czerwonym winem. Staropolskie pernickety są pyszne, ale pierniki robi się długo, jest też polski sernik. Należy zaznaczyć, że będzie to bardzo tradycyjna Wigilia. Wielu Polaków będzie trzymać się tej tradycji, ale wielu zmienia sytuację i z każdym rokiem coraz więcej osób rezygnuje z jednego lub kilku z tradycyjnych dań 12. Przygotowanie każdego dania jest oczywiście złożonym procesem, a niektóre wymagają dni pracy z wyprzedzeniem, więc okazjonalne zrzeczenie się jest całkowicie zrozumiałe.

Przeczytać Oryginalny artykuł na stole degustacyjnym.