Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego superbohater Marvela, Mossad, jest cierpliwy we wszelkiego rodzaju złym | Konflikt izraelsko-palestyński

W ciągu dwóch dni poza Bejrutem we wrześniu 1982 r. wspierane przez Izrael libańskie milicje zabiły aż 3500 palestyńskich uchodźców i libańskich cywilów w tak zwanej masakrze w Sabrze i Szatila. kobiety w ciąży zostały dźgnięte w żołądek; Zarodki zostały wyekstrahowane. miałam dzieci podciąć gardło; Młodzi mężczyźni zostali ustawieni i zastrzeleni w plecy.

Armia izraelska zapewniła wsparcie logistyczne podczas masakry, która miała miejsce trzy miesiące po przerażającej izraelskiej inwazji na Liban, która miała miejsce Świeci na zielono przez Stany Zjednoczone.

Nie był to więc najlepszy moment na świecie, kiedy w przeddzień 40. rocznicy masakry w Sabra i Shatila w tym miesiącu Marvel Studios Disney ogłosiło, że jego film, Kapitan Ameryka: Nowy porządek świata, trafi do kin w 2024 roku. , zagra izraelska postać o imieniu Sabra. Ta mało znana postać pojawiła się po raz pierwszy w Marvel Comics w latach 80. pod imieniem „Superbohater Państwa IzraelWykona ją izraelska aktorka Shira Hass.

I choć jego nazwa nie nawiązuje do masakry w Libanie, to całość nadal jest bardzo problematyczna.

Rozważmy przeszłość Sabry. W numerze 256 The Incredible Hulk, opublikowanym w 1981 roku, pojawia się jako nadludzka mutantka, która dorastała w kibucu i pracuje na co dzień jako izraelska policjantka, ale prawdziwy koncert Z krajową agencją szpiegowską Mossad. Ubrana w kostium inspirowany izraelską flagą, Sabra jest „zdeterminowana, aby ocalić swoją ojczyznę przed spustoszeniami Świątyni”, jak mówi nam jeden z podpisów do komiksów.

Niezależnie od heroicznej roli Izraela w niszczeniu ojczyzn innych, poczynając od narodzin tego państwa w 1948 r., kiedy około 500 palestyńskich wiosek zostało zniszczonych, ponad 10 000 Palestyńczyków zostało zabitych, a co najmniej trzy czwarte miliona zostało uchodźcami w swoich kraj. Ziemia.

Ponieważ skłonność Izraela do czystek etnicznych i masakr nie opadła całkowicie w ciągu ostatnich 74 lat – wystarczy spojrzeć na trwający terror w Strefie Gazy – byłoby całkowicie błędem, aby wprowadzić na srebrny ekran postać przebraną za superbohatera. brutalność państwa.

READ  Chłopiec gra na pianinie w holu hotelu Charków, gdy zbliżają się Rosjanie: DONG-A ILBO

Chociaż szczegóły fabuły Captain America: New World Order nie zostały ujawnione, wielu postrzega film jako zamach stanu PR dla Mossadu, grupy znanej z pozasądowych zabójstw i wszelkiego rodzaju innych występków. Do tej pory agencja cieszyła się dobrą zabawą na ekranie, od The Spy na Netflix po Apple TV Teheran. Teraz Marvel ulepszył Mosad do poziomu pełnoprawnego superbohatera.

CNN Cytaty Avnera Abrahama Były izraelski szpieg obecnie pracuje przedstawia się Jako „znany na całym świecie ekspert od operacji Mossadu” oraz „producent i koordynator wystaw i filmów” – o tym, jak Sabra ułatwia „branding” agencji wśród młodszych odbiorców: „To jest droga „TikTok”, animatorzy sposób komunikowania się z nowym pokoleniem.” Avraham spekuluje również, że taki marketing może ułatwić Mosadowi rekrutację źródeł za granicą.

Niestety, kiedy myślałeś, że popkultura może pójść w nieco bardziej ludzkim kierunku z takimi jak nowa seria Netflix Mo i własna Marvel’s Mrs. Marvel, zostaw to Hollywood, aby zabrał nas z powrotem do Nowego Porządku Świata.

Trzeba przyznać, że podejście Izraela do Palestyńczyków jest często naprawdę filmowe – od bombardowania budynków mieszkalnych w Strefie Gazy po naloty na dzieci grające w piłkę nożną na plaży. Wysoce filmowe, w rzeczywistości bombardowanie oblężonej palestyńskiej enklawy przybrzeżnej przyciągnęło izraelską publiczność Krzesła kempingowe i popcorn.

Urok Sabry pozostaje niewidoczny, ale można śmiało spekulować, że postać ta przyczyni się do pojawienia się feministycznych postępów w izraelskich zbrodniach jako Gal Gadot, były izraelski żołnierz i twardogłowy fan wojskowy, który wystąpił w Wonder Woman 1984, między innymi wywołując nudności. exploity.

W numerze 256 The Incredible Hulk przypis wyjaśnia, że ​​słowo sabra „odnosi się do Izraelity z urodzenia, a nazwa wywodzi się od rdzennej formy owocu – opuncji z pięknym wnętrzem i kolczastą powierzchnią, która ją chroni. przed wrogami”.

READ  Helena Modrzejewska - Niesamowita polska patriotka!

Oczywiście mity narodowe Izraela opierają się na idei, że Izraelczycy są w jakiś sposób „rodowici” tej ziemi. Ale jako 2014 Times of Israel wysłać Wskazuje, że hebrajskie słowo oznaczające opuncję „pochodzi od arabskiego terminu, którego nauczyli się polscy imigranci, kiedy po raz pierwszy dotarli do zakładu”. Krzyżówka New York Times Identyfikuje Sabra opisuje go jako „Żyda urodzonego w Izraelu”, ale twierdzi, że termin ten jest „spokrewniony z arabskim słowem sabr, które oznacza cierpliwość i wytrwałość”.

I zgodnie z Księgą Oz the Wave, Al-Sabra: Stworzenie nowego ŻydaSabrowie byli „pierwszymi Izraelczykami – pierwszym pokoleniem, urodzonym w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku, które dorastało w syjonistycznej kolonii Palestyny”. Jak to jest dla rdzennej ludności?

Krótko mówiąc, morał tej historii jest taki, że oprócz wszystkich elementów militarnych i Mossadu, superbohater Sabra reprezentuje również wielowymiarową izraelską okupację Palestyny, która jest jednocześnie terytorialna i językowa.

Dla tych, którzy kochają swój syjonizm z dodatkiem popcornu, najnowszy program Marvela z pewnością będzie nie lada gratką.

Opinie wyrażone w tym artykule są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko redakcyjne Al Jazeery.