Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego radziecki myśliwiec MiG-29 jest nadal na służbie?

  • MiG-29 z czasów zimnej wojny zyskał na nowo zainteresowanie w miesiącach po ataku Rosji na Ukrainę.
  • MiG-29 były używane przez obie strony w wojnie, a Ukraina naciskała na swoich zwolenników, aby pozyskali ich więcej.
  • Oto, w jaki sposób MiG-29 zyskał swoją reputację i jak dziś prezentują się jego nowoczesne wersje.

Na pewno MiG-29 to nie do końca w przeciwnym razie i największy ostrożny wojownik Albo nawet najlepszy myśliwiec czwartej generacji.

Mimo to MiG-29 jest uważany za niebezpieczny samolot bojowy z wielu oczywistych i oczywistych powodów: Pomimo swoich początków w ostatnich latach zimnej wojny, nowoczesne rosyjskie wielozadaniowe samoloty bojowe MiG-29 należą obecnie do najnowocześniejszych w rosyjskiej służbie.

Sława Związku Radzieckiego MiG-29 z czasów zimnej wojny coś widziała drugi wiatr Od rosyjskiej inwazji Ukraina W lutym as Punkty podparcia MiG-29 (określane również pod oznaczeniem NATO) zajmowały ważne miejsce w kampaniach powietrznych obu stron, a także w nieustającej historii pomocy zachodniej dla Ukrainy.

Rozwój i ocena MiG-29

samolot bojowy MiG-29

Ukraiński samolot MIG-29 w bazie lotniczej pod Kijowem, 23 listopada 2016 r.

AP Photo / Efrem Lukatsky


rozwój MiG-29 wystartował w latach 70., kiedy pierwszy lot samolotu odbył się w listopadzie 1977 r., a do służby wszedł w 1982 r. jako odpowiedź Związku Radzieckiego na rozwój amerykańskiego F-16 Fighting Falcon.

Wiele z tego, co wiemy w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie o Fulcrum, zostało potwierdzone podczas rozpadu Związku Radzieckiego, kiedy inżynierowie i badacze w Stanach Zjednoczonych nagle mieli okazję bezpośrednio pozyskać egzemplarze MiG-ów, a niemiecka Federalna Luftwaffe odziedziczył wiele Fulcrumów z nieistniejących już sił powietrznych NRD.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Mołdawia znalazła się w posiadaniu 33 modeli Fulcrum (wiele z nich było najnowszymi wariantami w służbie w tamtym czasie), których nie była w stanie utrzymać, co skłoniło Kiszyniów do próby sprzedaży tych modeli za najwyższą cenę.

Sowiecki MiG-29 startuje

Radziecki MiG-29 startuje podczas pokazu lotniczego w Farnborough w Anglii, 2 września 1990 roku.

DAVE GAYWOOD / AFP przez Getty Images


wyczuwanie Szansa Aby docenić samoloty i uniemożliwić Iranowi zdobycie nowych Fulcrumów (którymi Iran wyraził duże zainteresowanie), Stany Zjednoczone dokonały inwazji i kupiły wyspy Mołdawii.

Ocena samolotów MiG-29 należących do Ameryki i Niemiec otwarty Pod wieloma względami byli prawdziwymi konkurentami dla samolotów NATO podobny wiek Oraz rola pod względem szybkości rotacji, prędkości i uzbrojenia rakietowego krótkiego zasięgu w starciach w zasięgu wzroku.

Jednak wkrótce okazało się, że myśliwce zachodnie miały przewagę w starciach poza zasięgiem wzroku, a także w dostarczaniu pilotowi informacji o polu bitwy, brakowało Wyłączony Niemieckie punkty oparcia z rozmieszczeń bojowych po zjednoczeniu, mimo że są to jedyne wschodnioniemieckie samoloty myśliwskie utrzymywane przez zjednoczone niemieckie siły powietrzne.

Jak wyglądają współczesne MiG-29

Lądowanie MiG-29SMT rosyjskich sił powietrznych w Riazaniu w Rosji po misji podczas ćwiczeń Aviadarts 2016.

MiG-29SMT rosyjskich sił powietrznych podczas ćwiczeń.

Danielle Faccioli/Obrazy Stocktric/Getty Images


Samolot został po raz pierwszy zwodowany w 1998 r., a seryjną produkcję rozpoczął w 2004 r.; MiG-29SMT Jest to najnowsza wersja MiG-29 w służbie rosyjskich sił powietrznych.

Ta wersja Fulcrum, napędzana dwoma zmodernizowanymi silnikami z turbodoładowaniem RD-33 series-3, osiąga prędkość maksymalną 2,25 Macha i pułap serwisowy 17 500 metrów.

Oprócz działka Gsh-301 kal. 30 mm, Fulcrum jest również wyposażony w siedem twardych punktów zdolnych do przenoszenia pocisków powietrze-powietrze średniego i krótkiego zasięgu, bomb kierowanych, pocisków powietrze-ziemia i pocisków antyradarowych. , pociski przeciwokrętowe.

Rosyjska marynarka wojenna korzysta z własnej wersji Fulcrum znanej jako MiG 29 kgktóry jest przeznaczony dla operacji przewoźnika.

MiG-29 Fulcrum na Ukrainie

Samolot myśliwski z Ukrainy dla pilota MiG-29

Ukraiński pilot opuszcza MiG-29 w bazie lotniczej pod Kijowem, 23 listopada 2016 r.

Danil Shamkin / NurPhoto przez Getty Images


MiG-29 pojawił się w widocznym miejscu w wiadomościach dotyczących Ukrainy, szczególnie jako potencjalny składnik zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy przeciwko rosyjskiej inwazji.

W pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę nacisk Stany Zjednoczone powinny ułatwić przerzut lotnictwa polskiego, słowackiego i bułgarskiego, aby zrekompensować straty ukraińskich sił powietrznych i zmniejszyć przewagę Rosji w samolotach operacyjnych nad Ukrainą.

Jednak wbrew polskim doniesieniom wsparcie W przypadku takiego planu (który hipotetycznie obejmowałby uzupełnianie polskich zapasów samolotów myśliwskich odpowiednikami wyprodukowanymi w USA, takimi jak F-16), amerykańscy politycy sprzeciwili się propozycji, decydując się zamiast tego na dostarczanie ukraińskim siłom powietrznym części zamiennych, aby pomóc utrzymać jak najwięcej istniejące ukraińskie Fulcrums tak sprawne, jak to tylko możliwe.

Podczas gdy inne rosyjskie myśliwce, takie jak na 35 Podobno zastępując MiG-29 po rosyjskiej stronie inwazji na Moskwę, ukraińskie MiG-29 odniosły jak dotąd pewne sukcesy w walce z rosyjskimi samolotami w konflikcie, choć niektóre miały problemy. straty w przetwórstwie.

Podczas gry MiG-29 radzieckiego konstruktora A inna rola W siłach powietrznych, które obecnie obsługuje, jest mało prawdopodobne, że Rosja wkrótce przejdzie na emeryturę. W rezultacie prawdopodobnie będzie to punkt zwrotny dla sławy zimnej wojny pozostać tematem zainteresowania W lotnictwie rosyjskim i ukraińskim przez lata.

Wesley Kolb Pracownik naukowy Centrum Studiów Prezydenckich i Kongresowych. Regularnie pisze na tematy związane z przywództwem Rosji i Eurazji oraz bezpieczeństwem narodowym, jest publikowany w The Hill oraz w Diplomatic Courier. Można go znaleźć na Twitterze Umieść tweeta.

READ  Sankcje mogą zostać uchylone, jeśli „system zdecyduje się na zmianę”. Białoruś się przecięła