Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego (nadal) jestem uparty w Polsce?  Dominik Andrejczuk |  Lipiec, 2022

Dlaczego (nadal) jestem uparty w Polsce? Dominik Andrejczuk | Lipiec, 2022

W ciągu ostatnich kilku miesięcy skontaktowało się ze mną wielu znajomych z USA i zapytało, czy wojna na Ukrainie lub świat post-Covid wpłynęły na moją decyzję o pozostaniu w Polsce. Moja odpowiedź jest nadal niesamowicie pozytywna TAk.

Jak być może wiesz, przeprowadziłem się z Palo Alto w Kalifornii do Warszawy w Polsce.

Uważam, że jest wiele powodów ekonomicznych i kulturowych, które sprawiają, że stolica Polski jest wspaniałym miejscem do życia. Od taniego czynszu po wysokiej jakości lokalną kuchnię i świetne opcje dla wegetarian, Warszawa oferuje różnorodne usługi i możliwości biznesowe. Uczyń z niej najbardziej dynamiczną i atrakcyjną stolicę Europy Środkowej, jeśli nie całej Europy.

Warszawa, Polska

Jednak ekspansja kapitału to tylko wierzchołek góry lodowej niesamowitej transformacji gospodarczej Polski.

W ciągu ostatnich trzydziestu lat Polska doświadczyła największego wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej od upadku muru berlińskiego. Szósta co do wielkości gospodarka w Unii Europejskiej, na dobrej drodze do wyprzedzenia Włoch w ciągu dziesięciu lat. Według raportu KPMG, w latach 2009-2019 Polska odnotowała średni wzrost PKB na poziomie 3,6%, co skłoniło globalny indeks akcji FTSE Russell do przeklasyfikowania kraju ze statusu rynków wschodzących na rynki rozwinięte – imponujące osiągnięcie. Uczynienie Polski pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który otrzymał takie uznanie.

W tym artykule zamierzam rozwinąć sukces gospodarczy Polski i przekonywać, że jest to kraj, który na wiele lat ma najbardziej obiecujące perspektywy gospodarcze w Europie.

Niewielu zdaje sobie sprawę z kiepskich warunków życia, jakie musieli znosić Polacy przed upadkiem sojuszu komunistycznego w 1989 roku. Korzyści płynące z gospodarki centralnie planowanej doprowadziły do ​​wprowadzenia w latach 80. polityki racjonowania, która zmuszała obywateli do wielogodzinnych kolejek. Podstawowe składniki takie jak chleb, mleko czy mięso. Brak możliwości wyboru doprowadził do gorszej jakości, a gospodarka balansowała na krawędzi bankructwa. Po rozpadzie Związku Radzieckiego podupadła polska gospodarka przeszła „leczenie szokowe”, przyjmując liberalną politykę gospodarczą nakreśloną przez Konsensus Waszyngtoński, co pozwoliło wejść na rynek zachodni i przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Efekty są znaczące. Według Euronews w ciągu niespełna trzydziestu lat PKB Polski wzrósł ośmiokrotnie do 15 431 USD na mieszkańca. W rezultacie standard życia również wzrósł o ponad 10% od lat 90., podnosząc średnią długość życia do 77 lat.

READ  Haslamierka jedzie do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom poradzić sobie z traumą

To niesamowite osiągnięcie wynika z kilku czynników. Jeśli chodzi o publiczne inwestycje zagraniczne, w latach 2007-2020 Polska otrzymała z UE łącznie 208 mld euro, kładąc podwaliny pod szybki wzrost w różnych sektorach gospodarki, takich jak nieruchomości czy budownictwo. Rozwój nie pozostał niezauważony wśród międzynarodowych firm, takich jak Goldman Sachs, IBM czy Capgemini, które zdecydowały się na ekspansję na rynek wschodnioeuropejski. W marcu 2022 r. Google ogłosił dodatkową inwestycję 700 mln USD w warszawskim centrum, a także 10 mln USD dla lokalnych organizacji pomagających uchodźcom z wojny na Ukrainie.. To posunięcie Google silnie sygnalizuje ich zaufanie do regionu bez względu na stawkę geopolityczną.

Źródło: Google Polska

Co więcej, Polska nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o innowacyjność. Tworzenie gier wideo stało się znakiem rozpoznawczym kraju, z ogromnym sukcesem CD Projekt odpowiedzialnego za projektowanie znanych na całym świecie gier, takich jak Wiedźmin i Cyberpunk 2077. Obecnie w Polsce działa trzysta firm tworzących gry, z których dwadzieścia jest notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W ciągu ostatnich trzynastu lat polska gospodarka wykazała znaczną odporność na kryzys finansowy spowodowany pęknięciem bańki mieszkaniowej w USA w 2008 roku oraz trwającą pandemię Covid-19 w 2020 roku. Podczas gdy reszta Europy doświadczyła bolesnej recesji, Polska odnotowała znaczne straty w latach 2009 i 2011, odnotowując odpowiednio 1,6% i 4% wzrost. Porównywalnie, wybuch pandemii odbił się jeszcze bardziej na światowej gospodarce, a kraje takie jak Wielka Brytania odnotowały druzgocącą stratę na poziomie 9,5%. Według raportu Banku Światowego polska gospodarka była jedną z najmniej dotkniętych pandemią, odnotowując pierwszą od 1991 r. recesję, która w 2020 r. wyniosła „tylko” 2,7%, podczas gdy średnia światowa OECD wyniosła 5,5%. Jednym z kluczowych czynników jest niewątpliwie szybka aktywacja własnego pakietu stymulacyjnego. Zapobiegało to nagłemu wzrostowi bezrobocia i łagodziło społeczne i gospodarcze skutki dla ludności poprzez zapewnienie bardzo potrzebnej płynności i zachęt podatkowych dla małych przedsiębiorstw.

READ  Polska produkcja przemysłowa rośnie w maju

Polska zajmuje szóste miejsce na 23 najbogatsze kraje Ekonomista Porównuje, jak dobrze gospodarki radziły sobie podczas pandemii.

Wreszcie, ekspansja technologiczna Polski jest zaskakująco niedoceniana. Sektor informacyjno-komunikacyjny zatrudnia ponad 430 tys. osób, a cały przemysł wytwarza 8% PKB kraju. Jak wspomniałem w moim filmie o odejściu z Palo Alto, Polska zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby absolwentów STEM na 100 000 mieszkańców. Polska jest również wymieniana wśród krajów o najlepszych wynikach PISA, która odpowiada za ocenę średniego wyniku z matematyki, nauk ścisłych i czytania wśród uczniów. Oba czynniki bez wątpienia zrekompensują obiecującą i wykwalifikowaną siłę roboczą, która umożliwi transformację technologiczną i cyfrową postrzeganą jako krok w kierunku stania się zaawansowaną gospodarką.

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, wywołując jeden z największych exodusów, jakie kiedykolwiek widział kontynent. Od tego czasu w chwili pisania tego tekstu zarejestrowano prawie 4 miliony przejść granicznych z Ukrainy do Polski. To niesamowite, jak zjednoczyło Polskę i naszych braci i siostry na Ukrainie.

Wózki zostały przekazane przez lokalne matki polskie, aby pomóc matkom ukraińskim wjechać do Polski. – Kredyt Francesco Malavolta

Inwazja następnie zmobilizowała Polaków w całym kraju, którzy poświęcili swój czas, pieniądze i przestrzeń życiową na pomoc uchodźcom w potrzebie. Do tej pory o polski numer PESEL wystąpiło ok. 1,2 mln uchodźców, co wskazuje, że duża część Ukraińców zamierza pozostać w kraju. Podobnie jak Polska, ludność Ukrainy posiada wysokie kwalifikacje w dziedzinach STEM (Snauki ścisłe, Dtechnologia, miInżynieria & Maths), zwiększając siłę ognia i tak już szybko rozwijającego się ekosystemu technologicznego w Polsce.

Podsumowując, Polska nie jest ukrytą perełką gospodarczą, ale w pełni rozwiniętą gospodarką. Podobnie jak chilijski cud dokonany przez szkołę chicagowską w latach 80., polska transformacja zasługuje na nauczanie w szkołach i na uniwersytetach. W ciągu ostatnich trzech dekad kraj ten okazał się nieocenionym rynkiem zbytu dla wielu zachodnich firm, a dzięki fantastycznemu położeniu geograficznemu może stać się niezbędnym łącznikiem między Europą Wschodnią i Zachodnią. Zapewni integrację europejską i ma kluczowe znaczenie dla konkurowania z supermocarstwami gospodarczymi, takimi jak USA i Chiny.

READ  Polska kupuje południowokoreańskie odrzutowce, aby zastąpić starzejące się radzieckie myśliwce

Jestem bardzo dumny, że mogę być częścią tego procesu i zapraszam wszystkich do rozważenia Polski nie tylko jako potencjalnej inwestycji, ale jako kraju, na którego barkach można budować przyszłość.