Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego Kaliningrad znajduje się w centrum linii między Rosją a Litwą? | Rosja

Gdzie jest Kaliningrad?

Region Rosji lub region mniejszy niż Walia leży na Morzu Bałtyckim, między Litwą na północy i wschodzie a Polską na południu. Jest to około 800 mil (1300 km) od Moskwy.

Dlaczego jest rosyjski?

Przed II wojną światową było to największe miasto na wschodzie Niemiec, znane jako Kிக்nigsberg, co odzwierciedla jego historię jako miasta koronacyjnego monarchii pruskiej.

Pod koniec lipca i na początku sierpnia 1945 r. sowiecki przywódca Józef Stalin kandydował na premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (zastąpił go Clement Attlee 26 lipca po letnich wyborach powszechnych) i prezydenta USA Harry’ego Trumana. Aż do nowych granic Europy na alianckim szczycie wojennym w niemieckim Poczdamie.

Koenigsberg został przekazany Związkowi Radzieckiemu, a później przemianowany na pamiątkę bolszewickiego rewolucjonisty Michaela Kalina. Naród niemiecki został wysiedlony, a obywatele radzieccy przesiedleni. Ludmiła Mint, była żona Władimira Putina, urodziła się w 1958 roku w Kaliningradzie.

Jednak historia odizolowała Obwód. Upadek Związku Radzieckiego oznaczał rozłam między dwoma państwami członkowskimi NATO i UE, Polską i Litwą. Kaliningrad otrzymuje żywność od sąsiadów z UE, ale region jest w dużej mierze uzależniony od Rosji kontynentalnej w zakresie innych towarów. Co roku przez Litwę przewozi się miliony ton ropy, koksu i węgla – głównie koleją. Co miesiąc przez Litwę przejeżdża około 100 rosyjskich pociągów transportowych. Od lat panuje tam napięcie. Litwa zbudowała nowe ogrodzenie graniczne w 2017 roku w największym okresie Rosji Zapat (Zachodnie) Ćwiczenia wojskowe i litewskie helikoptery okrążają tory kolejowe, podczas gdy na pokładzie są rosyjscy żołnierze.

Lokalizacja Kaliningradu

Jaki jest problem?

Po inwazji Putina na Ukrainę Unia Europejska nałożyła surowe sankcje na rosyjską gospodarkę. Mniej niż połowa wszystkich towarów na ogół przewożonych przez Litwę, w tym węgiel, metale, materiały budowlane i zaawansowana technologia, jest zakazana w rosyjskim eksporcie do UE.

READ  Daily Briefing 15 sierpnia - Rescue Act Polska to nowa fraza Izraela?

Wiele produktów ma różne terminy realizacji. Zakaz dotyczący rosyjskiej stali i rudy żelaza wszedł w życie 17 czerwca. Litewska kolej państwowa poinformowała, że ​​nie pozwoli na wożenie tych przedmiotów po swoich torach.

W odpowiedzi gubernator regionu Anton Alikanow powiedział, że połączenia promowe z Petersburga będą niewygodne i nie ma powodów do paniki. Doprowadziło to do paniki i pojawił się materiał wideo, na którym sklepikarze gorączkowo zapełniali wózki sklepowe w marketach budowlanych. Rosyjskie MSZ oskarżyło Litwę o łamanie prawa międzynarodowego i kontynuację porozumień zawartych w 2004 roku w celu ułatwienia transportu z Rosji kontynentalnej.

Kreml zagroził odwetem. Wszystko to wynika z decyzji Litwy o zwiększeniu bezpieczeństwa wokół pociągów. Planowany jest stały helikopter nad torami. Kreml oskarżył Litwę o nękanie jej obywateli.

„Rosja odpowie”: Moskwa ostrzega Litwę przed blokadą materiałów – wideo

Jaka jest odpowiedź Litwy?

Rząd twierdzi, że działał pod kierunkiem Komisji Europejskiej. W poniedziałek minister spraw zagranicznych oskarżył Kreml o błędną interpretację sytuacji. Joseph Borrell, najwyższy wysłannik UE do spraw zagranicznych, powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że Litwa jest „niewinna”, ale władze „sprawdzą” wszystkie stosowne umowy.

Czy ta spokojna Moskwa?

Nie. Ambasador UE w Rosji został we wtorek wezwany na przesłuchanie. Wojowniczy język zemsty z Kremla wszedł w ruch. To może być lepsza historia dla Kremla niż oblężenie ukraińskich portów przez Moskwę i wywołanie globalnego kryzysu żywnościowego, który może zabić miliony. Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Badruszew powiedział we wtorek, że dla Litwinów będą „poważne konsekwencje” w przyszłości. Unia Europejska wezwała do pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania.

Czy UE się martwi?

Dużo. W dzisiejszych czasach Putin nie ma powodu, by to robić. Jedną z największych obaw jest inwazja rosyjska, znana jako Svalbard Gap, 50-kilometrowy odcinek ziemi między Polską a granicą litewską, leżącą między Kaliningradem na zachodzie a przyjazną Kremlowi Białorusią na wschodzie. Mogłaby przeciąć Litwę i Łotwę na północy, Polskę i resztę UE na południu.

Kaliningrad jest kwaterą główną rosyjskiej Floty Bałtyckiej i dostarcza jej najpotężniejsze uzbrojenie, w tym pociski naddźwiękowe. Poza wykorzystaniem linii jako prekursora kolejnej wojny światowej, opcje rosyjskie nie są silne. Odłączenie Litwy od rosyjskiej elektryczności może być rodzajem odwetu, ale jedność UE może stanowić alternatywę, gdyby Niemcy i inne kraje podrożały. Rezultatem byłby dalszy wpływ ekonomiczny na Moskwę.