Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego dodatkowa przestrzeń dla krów jest priorytetem w przebudowie pomieszczeń dla bydła mlecznego

Koncepcja przestrzeni życiowej dla krów jest stosunkowo nowa. Ale dla Gary’ego Daltona od dawna jest to kluczowa część jego strategii dla 370-głowego stada holsztynów na farmie Bushton, niedaleko Wootton Bassett.

„To farma Rady Hrabstwa Wiltshire, a kiedy przybyliśmy tu 23 lata temu, mieliśmy weterynarza, Petera Maya, który wykonał kilka prac związanych z płodnością i zaczął mówić o znaczeniu zapewnienia krowom przestrzeni, aby zapewnić im normalną ekspresję”. wyjaśnia Dalton.

Doprowadziło to do całkowitego przemyślenia projektu budynków gospodarskich i obszarów dla krów, z renowacją, która rozpoczęła się około 15 lat temu. „W tamtym czasie mieliśmy stare chaty w stylu hodowli, więc z pomocą rady postanowiliśmy zbudować kilka nowych budynków, aby zrobić więcej miejsca dla krów”.

Zobacz też: Lepszy sposób mierzenia pokazuje idealne miejsce do życia krowy mlecznej

Obecnie pan Dalton zapewnia więcej miejsca dla swojego stada na dwa sposoby, gdy jest trzymane – poprzez zwiększenie jego powierzchni mieszkalnej i powierzchni mieszkalnej.

Koncentracja na przestrzeni na farmie jest tak duża, że ​​Dalton niedawno objął prowadzenie w badaniu przestrzeni życiowej przeprowadzonym przez jego nabywcę mleka.

Podczas gdy przeciętna powierzchnia życiowa, według ankiety, wynosi około 4,5 metra kwadratowego dla krowy, na farmie Bushton jest to około 11,5 metra kwadratowego dla krowy.

Fakty o gospodarstwie

Bushton Farm, Royal Wootton Bassett, Wiltshire

 • 370 krów rasy holsztyńskiej (niektóre są krzyżówkami)
 • Rada Hrabstwa Wiltshire
 • Średnia wydajność – 11500 litrów
 • Wypas sześć miesięcy w roku. Trzymanie i żywienie TMR zimą
 • Indeks urodzeń 390 dni

miejsce zamieszkania

© Gary Dalton

Przestrzeń życiowa odnosi się do dodatkowej przestrzeni zapewnianej krowom powyżej minimalnych wymagań i obejmuje elementy konstrukcyjne, takie jak szersze korytarze.

Red Tractor wymaga minimum 6,5 m2 powierzchni dla krów mlecznych o wadze 600-699 kg.

READ  Astronauci NASA SpaceX Crew-3 są gotowi do powrotu do domu

Budynek kabiny w Bushton Ranch posiada 4,5-metrowe chodniki. „Widziałem kilka budynków z 6 milionami pasów między stoiskami, ale nie było to coś, na co mogliśmy sobie pozwolić, więc 4,5 metra było dobrym kompromisem.

„Upewniamy się również, że jest wystarczająco dużo miejsca na lonżowanie, a kabiny mają 2,7 m długości, zamiast tradycyjnych 2,4 m”.

W oborze świeżej na jedną krowę przypada powierzchnia paszowa 1,08 m – w porównaniu z zaleceniami AHDB co najmniej 0,7 m powierzchni paszowej dla krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

AHDB mówi również, że wiele stad o najlepszych wynikach oferuje obszar żywienia bliższy milionowi krów.

Wspieranie zwiększonej przestrzeni życiowej to świadoma decyzja, aby zawsze pozwalać na ruch okrężny w budynkach – coś, co nie było wcześniej traktowane priorytetowo na farmie.

„Oznacza to, że w żadnym miejscu obory nie ma ślepych uliczek, a krowa ma zawsze możliwość skrętu w lewo lub w prawo”.

Odbył także szkolenie w George Vet Group w zakresie zachęcania do ruchu okrężnego i korzyści związanych z opieką krów.

„Jest to szczególnie przydatne, gdy w stadzie dominują krowy, co może ograniczać ruch coraz mniejszych krów. [a younger cow] Na przykład skręcanie w prawo daje jej możliwość pójścia w lewo.

„Przestrzeń to nie wszystko – żywienie i zdrowie krów są również niezbędne. Ale jeśli masz wszystkie podstawowe informacje oprócz zapewnienia wystarczającej ilości miejsca, nie sądzę, aby krowa też to zrobiła.”

miejsce do wypoczynku

Krowy w strefie wypoczynkowej

© Gary Dalton

Jak sama nazwa wskazuje, przestrzeń bochenka odnosi się do obszarów innych niż przejścia i te używane do karmienia lub leżenia, do których krowy mają dostęp w dowolnym momencie.

Jest to cecha farmy Bushton, a zapewnienie krowom tej zewnętrznej przestrzeni do spędzania czasu było kluczem do zwiększenia ogólnej powierzchni krów, wyjaśnia Dalton.

READ  Statek kosmiczny na orbicie słonecznej rejestruje pełne słońce w bezprecedensowych szczegółach

„Wszystkie krowy mają otwartą powierzchnię betonu, co naprawdę zwiększa całkowitą powierzchnię przydzieloną każdej krowie”, mówi.

Istnieją dwa rodzaje domów kabinowych – jeden ze 130 łóżkami i jeden ze 160 łóżkami. Jego wymiary to odpowiednio 25 x 6 m i 30 x 10 m.

Pomiędzy budynkami znajduje się otwarta przestrzeń zapewniająca dodatkową poduszkę o wymiarach 20x8m do wylegiwania się.

„Myślę, że jest to naprawdę ważne z punktu widzenia opieki nad krowami – jeśli chce spędzić trochę czasu „ja”, to może. Często wieczorem, nawet zimą, widzimy, że stoi tam od 10 do 15 krów.

„Nie dlatego, że nie mają gdzie spać ani się położyć, ale po prostu dlatego, że naturalnie tego chcą”.

Otwarta przestrzeń między oborami

© Gary Dalton

Korzyści

Chociaż wymierne korzyści wynikające ze zwiększonej powierzchni zostały podkreślone w ostatnich badaniach (patrz „Podsumowanie badań”), Dalton twierdzi, że ilościowe określenie wpływu na indywidualne gospodarstwo jest trudniejsze.

Dodaje jednak, że jest to obszar, którym on i jego nabywcy mleka są zainteresowani w przyszłości.

Jedną namacalną rzeczą, którą zauważył, była jednak mniejsza częstość występowania ekologicznego zapalenia wymienia, co, jak się uważa, wynika z lepszych warunków bytowych dla krów. „Mamy tylko około pięciu przypadków rocznie”, mówi.

„Od trzech lat nie mieliśmy też ani jednego przekomarzania się – znowu myślę, że pomogło nam zrobienie większej przestrzeni”.

Podczas gdy zewnętrzna firma wykonuje całą swoją pracę hodowlaną, Dalton dodaje, że większa przestrzeń oznacza również więcej możliwości wyrażania aktywności byków, co upraszcza wykrywanie rui.

„Kiedy ktoś odwiedza farmę, zawsze komentuje, jak spokojne i wygodne są krowy, i przypisuję to temu, że nie czują się uwięzieni i mogą swobodnie chodzić tam, gdzie chcą”.

Jego rada dla innych jest prosta. „Ograniczenie swobody ruchów nie ogranicza zdolności krowy do wyrażania swojego potencjału”.

READ  NASA uruchamia „priorytetowy” plan zbadania dziwnych kopuł zauważonych na Księżycu | nauka | Aktualności

Wskazówki Gary’ego Daltona dotyczące tworzenia miejsca dla krów

 • Zawsze zezwalaj na ruch okrężny w budynkach. W razie potrzeby warto wyjąć przegródki
 • Wewnątrz szopy skup się na poszerzeniu przejść, ścianach do karmienia i przegródkach, aby zwiększyć przydzieloną przestrzeń
 • Na zewnątrz rozważ stworzenie miejsc do odpoczynku dla zwierząt gospodarskich. Może to być tak proste, jak betonowa podkładka. Kluczem do sukcesu jest umożliwienie im wędrowania według własnego uznania
 • Pamiętaj, że przestrzeń to nie wszystko. Nie zapominaj o tym, jak ważne jest zdrowie i żywienie krów, gdy dążysz do poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia
Krowa w strefie wypoczynkowej na zewnątrz

© Gary Dalton

Podsumowanie badań

Korzyści z zapewnienia krowom większej przestrzeni życiowej zostały podkreślone w niedawnym eksperymencie przeprowadzonym przez Jake’a Thompsona z University of Nottingham w ramach badań finansowanych przez AHDB.

Na potrzeby badania przestrzeń życiową zdefiniowano jako nadmiar przestrzeni powyżej linii bazowej — biorąc pod uwagę liczbę krów w grupie, przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz, liczbę przedziałów oraz szerokość i długość.

Krowy podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymała 3 m2 powierzchni mieszkalnej (pow. 9 m2), a druga 6,5 ​​m2 (14m2).

Zaobserwowano pozytywny efekt, ponieważ krowom dano więcej miejsca. Tytułowe wyniki to:

 • 100-600 litrów zwiększa plon
 • Wydłuż czas leżenia dziennie o godzinę
 • 10 minut więcej dostępu do paszy dziennie

Przeczytaj pełne wyniki badań