Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Dlaczego Darren Fisher z The Browser Company uważa, że ​​nadszedł czas, aby zmienić przeglądarkę?

Dlaczego Darren Fisher z The Browser Company uważa, że ​​nadszedł czas, aby zmienić przeglądarkę?

Darren Fisher zbudował wiele przeglądarek internetowych. a Wiele z przeglądarek internetowych. Na początku swojej kariery był inżynierem oprogramowania w Netscape, pracował nad Navigatorem, a następnie pomagał przekonwertować tę aplikację na Firefoksa za pomocą Mozilli. Następnie przeszedł do Google i spędził 16 lat, tworząc Chrome i ChromeOS w produkty, które odniosły ogromny sukces. W zeszłym roku opuścił Google dla Neva, gdzie pracował nad sposobami zbudowania przeglądarki wokół startowej wyszukiwarki. A teraz jest Opuszczenie Neevy, aby dołączyć do The Browser Company i popracuj nad tym ŁukJedna z najnowszych przeglądarek na rynku.

Arc, który od ponad roku jest w becie tylko dla zaproszonych, próbuje całkowicie przemyśleć interfejs użytkownika przeglądarki. Ma pasek boczny zamiast rzędu kart, oferuje wiele opcji dostosowywania i jest przeznaczony dla osób, które korzystają z komputera w przeglądarce (co coraz częściej ma miejsce w przypadku większości ludzi). Dyrektor generalny Josh Miller często mówi również o zbudowaniu „komputera internetowego” i wykorzystaniu przeglądarki jako sposobu na uczynienie internetu bardziej użytecznym.

Fisher przez jakiś czas był konsultantem The Browser Company, ale poniedziałek jest jego pierwszym oficjalnym dniem w firmie jako inżynier oprogramowania. Przed jego nową imprezą Fisher i ja otrzymaliśmy telefon, aby porozmawiać o tym, dlaczego uważa, że ​​przeglądarki są warte odkrywania na nowo — i dlaczego uważa, że ​​najlepszym miejscem do tego jest startup.

Odpowiedź zaczyna się od funkcji definicji przeglądarki: kart. Fisher nie nienawidzi kartek – w rzeczywistości pomagał je rozpowszechniać. Ale nienawidzi tego, że korzystanie z nowoczesnej przeglądarki wymaga odblokowania miliona z nich, niemożności ich ponownego znalezienia, a ostatecznie po prostu poddania się i rozpoczęcia od nowa. „Pamiętam, kiedy przeglądanie w kartach było nowością i pomogło ludziom zmniejszyć bałagan, ponieważ nie masz wielu okien” — mówi Fisher. Ale teraz „Nawet gdy używam Chrome”, Fisher mówi, „Mam dużo bałaganu. W pewnym momencie po prostu mówię:„ Zapomnij o tym, nie będę zawracał sobie głowy sortowaniem wszystkich tych kart ”. Jeśli ma to znaczenie, otworzę go ponownie”. Przeglądarki potrzebują lepszych systemów, które pomogą Ci zarządzać kartami, a nie tylko otwierać ich więcej.

Stanowisko Fishera nie jest całkowicie kontrowersyjne i niewielu zgadza się z poglądem, że muszą istnieć lepsze sposoby na zorganizowanie przeglądarki. Ale naprawdę trudno jest wprowadzać zmiany w dowolnej aplikacji, która osiągnęła określony zakres i dojrzałość. Wystarczy spojrzeć na Safari na iOS, Fisher mówi: Kiedy Apple przeniósł pasek adresu URL z górnej części ekranu na dół, użytkownicy wpadli w panikę. „Ale dlaczego? [Apple] Motywacja do tego? Cóż, rozmawiasz przez telefon z kciukiem na dole, a nie na górze. A więc chcesz uzyskać dostęp do kart, pasek adresu URL – posiadanie wszystkich elementów sterujących na dole jest wygodniejsze. Było lepiej, ale było inaczej, a różnica jest zła. Zespół Fisher w Google przeprowadził kiedyś podobny test w Chrome, jak mówi, aby osiągnąć podobne cele. „Ta zmiana była trudna do wprowadzenia, ponieważ użytkownicy mieli trudności z wprowadzeniem tej zmiany ”.

READ  Zapowiedź nowej gry Star Wars zawiera złe wieści

Ale trudniejszym problemem, przynajmniej dla zespołu Chrome, jest to, że zbudowanie świetnej przeglądarki internetowej nie jest jedynym celem Google. Chrome jest w dużej mierze po to, by umieścić wyszukiwarkę na pierwszym planie, co Fisher-Lee opisuje jako „ścianę z cegieł” dla wszelkiego rodzaju innowacji przeglądarek. – Cokolwiek, co zrobiliśmy, pomoże ci wrócić do tego, co robiłeś, oznacza, że ​​nie patrzyłeś, prawda? mówi Fisher. Lepsze zarządzanie kartami oznacza mniej wyszukiwania; Skierowanie Cię bezpośrednio na wybraną stronę oznacza mniej wyników wyszukiwania i mniej wyświetleń reklam. Ciągłe zamykanie i ponowne otwieranie kart jest nie tylko akceptowalne w Chrome; To zwycięstwo. Fisher i jego zespół mieli wiele pomysłów na interfejs użytkownika i nowe funkcje, ale „wszystkie te dobre pomysły umierają z ziemi”.

Arc ma nadzieję zrobić dla aplikacji internetowych, co iPhone zrobił dla natywnych aplikacji

Fisher ostatecznie zdecydował, że najlepszym sposobem na ulepszenie przeglądarki jest rozpoczęcie od zera. Arc jest pełen nowych pomysłów na działanie przeglądarek internetowych: łączy zakładki i karty w jedną koncepcję, która jest podobna do przełącznika aplikacji; Ułatwia wyszukiwanie między otwartymi kartami; Ma wbudowane narzędzia do robienia notatek i tworzenia udostępnianych mini-stron internetowych. To doświadczenie może być denerwujące, ponieważ jest tak różne, ale Fisher mówi, że to część jego pasji. „To nie są rzeczy, o których ludzie wcześniej nie rozmawiali, ale tak naprawdę składając je w całość, skupiając się na tym i myśląc o małych krokach, które idą daleko, myślę, że jest wiele możliwości” – mówi.

Ostatnie dwa lata to okres boomu wśród entuzjastów przeglądarek. Niektórzy programiści zaczynają mieć dość tworzenia aplikacji dla każdej platformy i wracają do tworzenia aplikacji internetowych, podczas gdy użytkownicy szukają nowych sposobów zarządzania swoim życiem online na różnych urządzeniach i platformach. W rezultacie wiele firm walczy o zastąpienie Chrome i Safari własnymi pomysłami. Brave nie miesza się z interfejsem użytkownika, ale stara się przemyśleć modele biznesowe i prywatności przeglądarek; towarzysz Zamienia przeglądarkę w przełącznik aplikacji w stylu ekranu głównego iPhone’a; DuckDuckGo buduje przeglądarkę na komputery stacjonarne, aby dopasować ją do wyszukiwarki ukierunkowanej na prywatność. Większość z tych przeglądarek jest zbudowana na tej samej infrastrukturze Chromium, która obsługuje Chrome, co oznacza, że ​​mogą wdrażać nowe pomysły bez łamania sieci.

READ  Pokémon Diamond i Pearl Remakes zajęły 3 miejsce na wykresie NPD w listopadzie

Fisher lubi porównywać przeglądarkę do systemu operacyjnego, co jest zgodne z ideą Browser Company, że Arc to nie tylko przeglądarka, ale podobny do systemu iOS system otwartej sieci. „Ma interfejs użytkownika do zarządzania zadaniami, ma interfejs użytkownika do tworzenia i rozpoczynania podróży, ale jest wiele pomiędzy” – mówi. To, co iPhone zrobił dla aplikacji natywnych, Arc ma nadzieję zrobić dla aplikacji internetowych. Fisher mówi, że jest zainteresowany usprawnieniem sposobu, w jaki pliki poruszają się w Internecie, na przykład znalezieniem lepszego sposobu niż ciągłe pobieranie i przesyłanie, które wszyscy robimy przez cały dzień. Podoba mu się, że Arc ma tryb obrazu w obrazie, który działa domyślnie, podciągając wideo z YouTube po przełączeniu kart. Wszystko to sprawia, że ​​sieć jest bardziej połączona i spójna, a nie tylko kilka kart w linii poziomej.

Dzięki funkcjom takim jak obraz w obrazie i sterowanie odtwarzaniem, Arc stara się uczynić aplikacje internetowe bardziej autentycznymi.
Zdjęcie: Wyszukiwarka firmy/David Pierce

Nawiasem mówiąc, jest to kolejny pomysł, który z pewnością nie jest nowy. ChromeOS, który Fisher również pomógł stworzyć, był również próbą stworzenia desktopowego systemu operacyjnego z przeglądarki. „Ale to, czego nie zrobił ChromeOS, to ponowne wyobrażenie sobie tego, jak doświadczyłem sieci” – mówi. „To wciąż tylko Chrome”. Umieszczam przeglądarkę na pulpicie, nie zastanawiając się nad tym, jak te dwie strony współdziałają. Inny projekt Google, Fuchsia OS, miał znacznie wyższe cele – połączenie Androida i ChromeOS w w pełni połączony, natywny system – ale to jeszcze nie koniec.

Mobilność to kolejne miejsce, w którym według Fischera przeglądarki żałośnie nie służyły swoim użytkownikom i może się to okazać bardziej złożonym problemem do rozwiązania. „Doświadczenie korzystania z urządzenia mobilnego jest bardzo podobne do doświadczenia osoby, która korzystała z przeglądarki Netscape i ograniczyła ją na telefonie”. Zarządzanie kartami działa gorzej na urządzeniach mobilnych i praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie narzędziom, które pomagają ludziom szybko nawigować i znajdować informacje.

Mimo to telefon komórkowy jest pod pewnymi względami trudniejszą powierzchnią, na której można robić postępy. Ponieważ Apple i Google mają ścisłą kontrolę nad swoimi systemami operacyjnymi, nie ma możliwości zbudowania przeglądarki Chromium i dostarczenia jej do smartfonów. Zarówno Android, jak i iOS są tak skoncentrowane na aplikacjach natywnych, że wydaje się, że w dużej mierze opuściły przeglądarkę. Ale i tutaj jest energia w innym kierunku. Ponieważ w szczególności Apple nadal zamyka system operacyjny i próbuje uzyskać większe przychody od programistów i użytkowników, sieć staje się coraz bardziej użytecznym rozwiązaniem. Microsoft zbudował strumieniowanie gier, które działa w Safari; Możesz płacić za aplikacje w przeglądarce, nie dając Apple 30 proc.

READ  Google wyszczególnia aplikacje, które będą oferować dźwięk przestrzenny na Pixelu, Buds Pro

W głowie Fishera jest wiele wielkich, przemyślanych pomysłów na to, jak ulepszyć przeglądarki i przy okazji zmienić Internet, ale jest też wiele owoców, które wciąż się pojawiają. Zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, mówi: „istnieją duże szanse, ponieważ punkt wyjścia jest zbyt stary”. Nie zna szczegółów swoich planów – a The Browser Company tak naprawdę nie rozpoczął tak naprawdę prac nad przeglądarką mobilną – ale mówi, że jest to dla niego ogromny nacisk w przyszłości.

Zrzut ekranu przedstawiający funkcję stoiska wewnątrz Arc.

Arc zawiera również wbudowane narzędzia do robienia notatek lub tworzenia mini-witryn, które można udostępniać.
Zdjęcie: Wyszukiwarka firmy/David Pierce

Mówi, że jest chętny do znalezienia prostych sposobów, aby internet działał lepiej dla ludzi. Powinniśmy być w stanie wykonać lepszą pracę w oknach pełnych kart, prawda? Fisher używa frazy „nie gotuj oceanu” kilka razy podczas naszej rozmowy, wyjaśniając wiele dotykowych sposobów na uczynienie Internetu bardziej użytecznym: dostosowywanie rzeczy, aby Twoja przeglądarka wyglądała jak Twoja; ulepszona synchronizacja, dzięki której możesz uzyskać dostęp do wszystkich swoich rzeczy w dowolnym miejscu; ułatwić znajdowanie i poruszanie się między obiektami; Dodaj więcej narzędzi, aby móc robić notatki lub zapisywać rzeczy bez potrzeby korzystania z całkowicie oddzielnej aplikacji.

The Browser Company już pracuje nad wieloma rzeczami, którymi interesuje się Fisher. Dlatego mówi, że dołączył i dołączył do firmy jako inżynier oprogramowania, a nie starszy dyrektor generalny. Chce rozmawiać na czacie w bazie kodu, samodzielnie budować, ponieważ Arc w nadchodzących miesiącach przechodzi z aplikacji Mac tylko dla zaproszonych na wieloplatformowy system operacyjny. W aplikacji jest wiele nowych pomysłów, wiele z nich jest złych, a niektóre mogą wszystko zmienić. To słodkie miejsce, Fisher. „Istnieje wiele wyzwań i przeszkód na drodze do sukcesu Arc i jestem podekscytowany pracą nad tymi kwestiami” – mówi.

Rozmawiając z Fisherem, wyraźnie widzi możliwość zbudowania przeglądarki, którą chciał zbudować od lat. Bez ograniczeń co do udziału Chrome w rynku lub modelu biznesowego Google i bez kontrowersji, które nieuchronnie wiążą się z dziesięcioleciami robienia rzeczy prawie w ten sam sposób, może próbować nowych rzeczy na nowe sposoby. O niektórych z nich myślał od dziesięcioleci.