Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Discovery Group podejmuje kroki prawne przeciwko Polsce w związku z prawem medialnym

Aktualizacje dotyczące wolności prasy

Amerykańska grupa medialna Discovery poinformowała w czwartek, że podejmie kroki prawne przeciwko polskiemu rządowi, oskarżając kraj o prowadzenie „kampanii dyskryminacyjnej” przeciwko polskiej spółce TVN.

Komunikat pojawił się dzień po tym, jak rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość oraz jego sojusznicy przegłosowali ustawę uniemożliwiającą firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadanie kontrolnych udziałów w polskich grupach medialnych.

Ustawa, jeśli zostanie zatwierdzona przez Senat i prezydenta RP, może zmusić Discovery do sprzedaży swoich udziałów w TVN, która jest jedną z największych inwestycji amerykańskich w kraju i ważnym niezależnym nadawcą.

Discovery poinformowało, że podejmuje działania w związku z proponowaną zmianą prawną, która została uchwalona przez Sejm podczas burzliwej sesji w środę wieczorem, a także w odpowiedzi na 18-miesięczną odmowę rządu na odnowienie licencji TVN24. kanał informacyjny.

„Ustawodawstwo jest najnowszym atakiem na niezależne media i wolność prasy i jest bezpośrednio wymierzone w Discovery TVN” – powiedział Discovery w oświadczeniu.

„Od kilku lat obecny polski rząd atakuje TVN w sposób arbitralny i dyskryminujący w ramach szerszej rozprawy z niezależnymi mediami i bezpośrednio narusza ochronę prawną dotyczącą wolności słowa”.

Przedstawiciele PiS przekonywali, że ustawa jest konieczna, aby uniemożliwić firmom z krajów niedemokratycznych kontrolę nad polskimi mediami. Ale zmiany są powszechnie postrzegane jako atak na TVN, który od dawna znajduje się na celowniku rządu ze względu na często krytyczne relacje.

Discovery powiedział, że ma nadzieję na „pozytywne rozwiązanie” sporu, ale dodał, że jeśli tak się nie stanie, podejmie działania na podstawie dwustronnego traktatu inwestycyjnego między Polską a USA i będzie się domagać „pełnego odszkodowania za wykroczenia Polski”. Nie określiła, ile to będzie.

Polscy urzędnicy nie odpowiedzieli od razu na prośbę o komentarz poza godzinami pracy w czwartek wieczorem.

READ  W Polsce rośnie liczba kradzieży żywności - Wiadomości z innych mediów - Agencja Informacyjna Tasnim

Od czasu dojścia do władzy w 2015 roku PiS podjął kroki, które podważyły ​​wolność mediów i zepchnęły Polskę z 18. na 64. miejsce w Stanach Zjednoczonych. światowy indeks wolności prasy.

W ubiegłym roku wykorzystała kontrolowaną przez państwo rafinerię ropy naftowej do zakupu grupy medialnej, która wydaje 20 z 24 gazet regionalnych w Polsce i ponad 120 magazynów lokalnych. Zredukował także nadawanie publiczne do stanu zamętu.

Zmiany w prawie medialnym spotkały się z potępieniem ze strony Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że ​​UE potrzebuje ustawy o wolności mediów, aby wzmocnić wolność prasy w całej UE.

„Pluralizm mediów i różnorodność opinii są tym, co silne demokracje witają, a nie walczą” – napisała w czwartek na Twitterze.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken ostrzegł w środę, że zmiany w ustawie medialnej mogą pogorszyć klimat inwestycyjny w Polsce. „Duże inwestycje biznesowe z USA w Polsce łączą nasz dobrobyt i wzmacniają nasze zbiorowe bezpieczeństwo” – powiedział.

Premier Polski Mateusz Morawiecki odpowiedział w czwartek, że zmiany w ustawie medialnej nie są wymierzone w TVN.

– Chodzi o zaostrzenie przepisów, abyśmy nie znaleźli się w sytuacji, w której np. firmy spoza Unii Europejskiej będą mogły kupować polskie media, kiedy tylko chcą – powiedział.