entertainment

Dilip Kumar: indyjska legenda

Rajendra Aneja chwali Dilipa Kumara, artystę samouka, który przekazywał pokolenia swoim znakiem lub prostym spojrzeniem.

Devika Rani, czołowa gwiazda indyjskiego kina lat czterdziestych, była spin-offem małomównego sprzedawcy w sklepie z owocami. Jego głębokie, przenikliwe oczy, umiejętność wypowiadania słów wychwalających walory jego owoców i szczerość głosu były odurzające. Zaprosiła go do odwiedzenia jej studia Bombay Talkies. Studio dało sprzedawcy owoców rolę bohatera w filmie w 1944 roku. Chociaż “Jwar Bhata” nie wyszedł dobrze, stopniowo Dilip Kumar stał się najbardziej szanowanym i lubianym aktorem na subkontynencie indyjskim.

Nawet gdy Dilip Kumar stał się gwiazdą i sympatią, wciąż doskonalił swoje umiejętności aktorskie. Kiedy aktorzy stają się gwiazdami, wielu z nich przestaje grać. Polegają na stylu, kliszach i zachowaniach. Dilip Kumar sam był aktorem naukowym. Studiował otaczających go ludzi i wprowadzał niuanse do swojej reprezentacji. Jest prawdopodobnie jedynym aktorem w Indiach, a nawet na świecie, który sam nauczył metody gry aktorskiej. Dilip Kumar nie uczęszczał do Akademii Aktorskiej Lee Strasberga, aby doskonalić swoje umiejętności aktorskie. Po prostu zagłębia się w swoje osobiste doświadczenia i pokazuje je. Żaden z aktorów i gwiazd w Indiach od 1950 roku nie może się równać z jego mistrzostwem w sztuce.

Dilip Kumar może użyć absolutnej ciszy do działania lub przesunięcia punktu. Na przykład na zajęciach aktorskich w Whistling Woods w Bombaju dowiedziałem się, jak Dilip Kumar wyrażał widza milczeniem. W scenie Dilip Kumar siedzi i pali, a ktoś przychodzi powiedzieć mu o śmierci jego matki. Dilip Kumar siedział bez ruchu. Był całkowicie nieruchomy. Papieros na jego palcach nadal się palił. Dopiero gdy papieros był prawie skończony, a palec spalił, wrócił do rzeczywistości i wypowiedział słowo „mama”. Przez ten cichy strzał, bez słowa, poczuł, jak przerażająca wiadomość o śmierci matki może zmrozić człowieka.

READ  Recenzja IMAX Black Widow — koncentracja na rozrywce

Dilip Kumar rozwinął swoje umiejętności teatralne do poziomu, w którym może grać role tragiczne, komediowe i romantyczne. Był niezrównany w swoich przedstawieniach. Żaden inny aktor nie może go zastąpić ani naśladować. Mógł odgrywać rolę niepiśmiennego biednego wieśniaka. Może również dostać się w skórę młynarza lub pracownika fabryki. Potrafił też wykazać się kapryśnym dżentelmenem. W swojej 50-letniej karierze aktorskiej Dilip Kumar zagrał w 65 filmach, takich jak Mela, Andaz, Devdas, Naya Dur, Mughal Azam, Ram Aur Shyam i Shakti, zawsze błyszczał. Jego filmy Akademia Lekcji Aktorskich.

Poprzez swoje liczne filmy Dilip Kumar ucieleśnia ideę wolnych, nowoczesnych i świeckich Indii. W latach od 1947 do 1964, kiedy Pandit Jawaharlal Nehru był premierem Indii, kraj ten pilnie starał się obrać równowagę między kapitalizmem a socjalizmem, przemysłem ciężkim i małymi jednostkami. Indie mają również na celu wzmocnienie pozycji mieszkańców wsi i pracowników. Cele te były tematem wielu filmów z tamtej epoki, z Dilipem Kumarem i jego współpracownikami Rajem Kapoorem i Devem Anandem. Trzech z nich od wielu dziesięcioleci rządzi sercami w kraju. Wpłynęli na modę, projekty ubrań, fryzury, a nawet na to, jak chłopcy uwodzą dziewczyny.

Dilip Kumar został dobrze uhonorowany. Otrzymał nagrodę Dadasaheb Phalke, najwyższą nagrodę filmową rządu Indii. Otrzymał także Padma Vibhushan, prestiżową nagrodę cywilną od rządu indyjskiego. Rząd Pakistanu przyznał mu Nishan al-Imtiaz, najwyższy cywilny honor. Ponadto otrzymał osiem nagród Filmfare jako najlepszy aktor w różnych filmach. Został uhonorowany nagrodą CNN-IBN za całokształt twórczości, a także mianowany burmistrzem Bombaju.

Kiedy Indie Brytyjskie zostały podzielone, Dilip Kumar (wcześniej nazywany Muhammad Yusuf Khan) zdecydował się pozostać w Indiach. Jednak jego filmy podziwiał cały region. Raj Kapoor był przyjacielem z dzieciństwa Dilipa Kumara i mieszkał w tej samej okolicy, w Peszawarze w Pakistanie. Rząd Pakistanu remontuje ich domy dzieciństwa i zamienia je w muzea. Cudowny gest. Być może sztuka i muzyka połączą Indie i Pakistan, a drażliwe problemy graniczne zostaną rozwiązane polubownie.

READ  Kostiumy Netflix Squid będą Halloween 2021 gorące jak rakieta sprzedaży Amazona

Na początku 2003 roku sporządziłam listę osób, które miały na mnie wpływ w dzieciństwie i z którymi powinnam spróbować się spotkać. Na mojej liście był Dilip Kumar, ponieważ jego filmy miały na mnie ogromny wpływ w młodości. Jednak ludzie, do których prosiłem o pomoc, żeby go spotkać, mówią mi, że aktor nie czuje się dobrze. Dlatego moje życzenie pozostało niespełnione.

Dilip Kumar nadal był zawsze pełen szacunku, uprzejmy i zaangażowany w pracę społeczną, nawet u szczytu swojej sławy. W 1995 roku, kiedy był prezesem Krajowego Związku Niewidomych, wziął udział w spotkaniu w domu członka. Zajadał się patata wadami (indyjską przekąską). Kiedy dowiedział się, że zrobiła to młoda córka stewardesy, pochwalił ją: „Moi lekarze nie pozwalają mi zjeść tej przekąski. Jednak zrobiłem to, miałem cztery kawałki”. Córka Mira nie wiedziała, kim jest Dilip Kumar. Kiedy zszedłem na dół, aby pożegnać się z jego samochodem, byłem w szoku, widząc strażników i obserwatorów wpatrujących się w niego lub uśmiechających się do niego. Dużo później zdałem sobie sprawę, kim jest Dilip Kumar. Teraz, 26 lat później, nadal pielęgnuje komplementy Dilipa Kumara.

Chociaż Dilip Kumar przestał działać w ciągu ostatnich kilku lat z powodu złego stanu zdrowia, nadal był kochany i podziwiany w Indiach, Pakistanie i wielu innych krajach. Zmarł 7 lipca 2021 roku w wieku 99 lat jako gigantyczna legenda. Jego żona, pani Saira Banu, bardzo się o niego troszczyła. Jego ubytek jest górzysty. India dołącza do niej w opłakiwaniu śmierci artysty samouka, który jednym ruchem powieki, mimem lub prostym spojrzeniem potrafi porwać pokolenia do łez lub śmiechu. Zawsze będzie inspiracją.

Aneja była dyrektorem generalnym Unilever Tanzania. Studiował aktorstwo w „Desert Monologues, Dubai” dla Kimsleya, „Akcja przygotowuje” Khair Academy i „Wesling Woods International” Guya. Występował także na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Pięknych w Dubaju.

About the author

Naomi Schmidt

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment