Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

DGA wspiera dyrektora Green Border po wypowiedzi o „nazistowskiej propagandzie” – The Hollywood Reporter

DGA wspiera dyrektora Green Border po wypowiedzi o „nazistowskiej propagandzie” – The Hollywood Reporter

Gildia Reżyserów Amerykańskich przyłączyła się do rosnącego międzynarodowego pokazu solidarności z Agnieszką Holland, która spotkała się z ostrą reakcją członka prawicowego rządu Polski w związku z jej nowym filmem, dramatem o uchodźcach. Zielona granica.

W wydanym w czwartek oświadczeniu DGA stwierdziła, że ​​chce powtórzyć wsparcie udzielone Holandii przez instytucje w Europie, dodając, że dyrektor odegrał „istotną rolę” w wywoływaniu debaty i uwydatnianiu problemów społecznych.

„The Directors Guild of America wspiera twórczą ekspresję poprzez sztukę filmową i potępia niedawne ataki polskiego Ministra Sprawiedliwości i ekstremistów na naszą członkinię, reżyserkę Agnieszkę Holland, w związku z tym, że w jej filmie przedstawiła brutalność, z jaką spotykają się uchodźcy do Polski. Zielona granicaW oświadczeniu napisano. „Jesteśmy głęboko przekonani, że reżyserzy tacy jak Agnieszka mają do odegrania kluczową rolę w promowaniu debaty i odzwierciedlaniu problemów społecznych poprzez swoją pracę. Przypominamy oświadczenia Federacji Europejskich Reżyserów Ekranowych (FERA) i Europejskiej Akademii Filmowej popierające Agnieszkę i jej Film nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Wenecji i będzie nadal wspierać prawa do wolności wypowiedzi przysługujące wszystkim reżyserom.

Zielona granica Film ukazuje sytuację, w jakiej znajdują się migranci z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, zwabieni na granicę między Białorusią a Polską propagandą obiecującą im łatwe przedostanie się do Unii Europejskiej. Zamiast tego zostali zamienieni w pionki w grze geopolitycznej po tym, jak polski rząd zamknął granicę, pozostawiając ich samych i głodujących w zdradzieckich, bagnistych lasach pomiędzy obydwoma krajami. Film miał swoją premierę na Konkursie w Wenecji, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury Reporter z Hollywood nazywając to w swojej recenzji „niszczycielskim triumfem dramatycznym”.

Jednak po premierze Holandia znalazła się pod atakiem polskiego rządu, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro porównał film i przedstawienie polskiej straży granicznej do „nazistowskiej propagandy”.

READ  Forgotten Montana nakręciło film z okazji 20. rocznicy powstania

„W III Rzeszy Niemcy produkowali filmy propagandowe ukazujące Polaków jako bandytów i morderców. „Dziś mają za to Agnieszkę Holland” – napisał Ziobro na X (dawniej Twitterze).

W liście otwartym opublikowanym na początku tygodnia Europejskie Stowarzyszenie Reżyserów Ekranowych wyraziło „pełen podziwu” dla Holandii „ze względu na jej siłę i odwagę w obliczu straszliwych ataków na nią i na film w Polsce”, dodając, że stała „tuż za Agnieszką”.

Grupa, która reprezentuje ponad 20 000 europejskich reżyserów filmowych i telewizyjnych, stwierdziła, że ​​Ziobro wygłosił swoje uwagi „nie widząc filmu i nie tylko uczynił je oszczerczymi i bezpodstawnymi, ale pod przykrywką ministra rządu, jego słowa stały się formą złośliwości.” Z propagandy.”

Natomiast jury Festiwalu Filmowego w Wenecji „przed podjęciem decyzji oceniło materiał dowodowy – obejrzało film”. Cały.”