Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Deszcz pada na lodowiec Grenlandii po raz pierwszy w zapisanej historii | Wiadomości klimatyczne

Kilka godzin deszczu spadło na grenlandzki lądolód w zeszły weekend po raz pierwszy w historii, gdy temperatura wzrosła powyżej zera.

Naukowcy potwierdzili, że deszcze zaobserwowano w GrenlandiaStacja na szczycie, położona 10 551 stóp nad poziomem morza.

Poza pierwszym odnotowanym raportem o opadach deszczu na szczycie w niedzielę, w Arktycznej Stacji Badawczej panowały temperatury powyżej zera przez prawie dziewięć godzin.

Według National Snow and Ice Data Center to dopiero trzeci raz w ciągu niespełna dekady, kiedy temperatura pokrywy lodowej wzrosła powyżej zera i czwarty raz w historii.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Greta Thunberg mówi, że Wielka Brytania musi przestać twierdzić, że jest „liderem klimatycznym” przed szczytem COP26.

Rejestracja warunków atmosferycznych rozpoczęła się na stacji w 1950 roku.

National Snow and Ice Data Center poinformowało, że wysokie temperatury były spowodowane obszarem niskiego ciśnienia nad Wyspą Baffina i wysokim ciśnieniem atmosferycznym na południowy wschód od Grenlandii, które przepychały przez ten obszar ciepłe powietrze i wilgoć.

Deszcz zmieszany z cieplejszym powietrzem zrzucił na ląd lodowy około siedmiu miliardów ton w ciągu trzech dni.

Centrum poinformowało, że niedzielne opady spowodowały utratę masy powierzchniowej siedmiokrotnie większą niż średnia z połowy sierpnia.

„Ciepłe warunki i późny sezon trzydniowego topnienia w połączeniu z opadami doprowadziły do ​​wysokiego topnienia i dużych spływów oceanicznych” – napisali naukowcy w oświadczeniu.

„W tym momencie sezonu istnieją duże obszary odsłoniętego lodu wzdłuż większości południowo-zachodnich i północnych regionów przybrzeżnych, które nie są w stanie wchłonąć topnienia ani opadów.

„Więc woda, która gromadzi się na powierzchni, ostatecznie spływa w dół i do oceanu”.

„To nie jest zdrowy znak pokrywy lodowej” – powiedział Indrani Das, glacjolog z Obserwatorium Ziemi Lamont-Doherty na Uniwersytecie Columbia.

READ  O której godzinie jest wezwanie Trumpa i czy będzie transmitowane na żywo we wtorek?

„Woda na lodzie jest zła… to sprawia, że ​​pokrywa lodowa jest bardziej podatna na topnienie powierzchni”.

Góry lodowe na Grenlandii
zdjęcie:
Naukowcy twierdzą, że ciepłe warunki i opady „doprowadziły do ​​wysokiego topnienia i dużych spływów oceanicznych”.

Nastąpiło to po tym, jak pod koniec lipca na tym obszarze doszło do kolejnego topnienia na dużą skalę.

Naukowcy dodali, że rozmrożony obszar powrócił do swoich umiarkowanych poziomów do poniedziałku.

Powiedzieli, że temperatury powyżej zera i deszcz były powszechne w południowej i zachodniej Grenlandii między 14 a 16 sierpnia, z „wyjątkowymi” odczytami z kilku odległych stacji pogodowych w okolicy.

Naukowcy obawiają się, że Zmiana klimatu Powoduje to gwałtowne topnienie lodu w Arktyce, przyspieszając wzrost poziomu mórz na całym świecie.