Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Deszcz meteorytów Geminidów rozświetli nocne niebo

Deszcz meteorytów Geminidów rozświetli nocne niebo

Obserwatorzy nocnego nieba mogą spodziewać się niebiańskiego pokazu spadających gwiazd w środę wieczorem, gdy Ziemia przechodzi przez chmurę pyłu komety.

Deszcz Geminidów, który powraca co roku w grudniu, ma osiągnąć szczyt w nocy 14 grudnia i pozostanie widoczny do wczesnego poranka 15 grudnia.

Oczekuje się do 150 meteorów na godzinę, chociaż jasny księżyc może utrudniać ich dostrzeżenie.

„Szczyt tutaj w Wielkiej Brytanii będzie miał miejsce w nocy z 14 na 15 grudnia, kiedy można zobaczyć do 150 meteorów na godzinę” – powiedziała agencji prasowej PA Anna Jamon Ross, astronom z Królewskiego Obserwatorium w Greenwich.

(Grafika PA)

Powiedziała, że ​​meteory będą widoczne na wschodnim niebie od około 18:00 – ale pojawią się na niebie później w nocy.

Gammon-Ross dodał: „Niestety, słabnący, ziarnisty księżyc utrudni zobaczenie meteorów podczas szczytowej nocy w tym roku.

„Półfazy mają miejsce, gdy bliższa strona księżyca jest w połowie oświetlona przez słońce, co oznacza, że ​​na naszym niebie będzie bardzo jasna.

„Utrudni to dostrzeżenie innych pobliskich ciał niebieskich”.

Geminidy pochodzą ze skalistej asteroidy 3200 Phaethon o orbicie podobnej do komety i zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 1862 roku.

Meteory, małe fragmenty międzyplanetarnych szczątków, wydają się promieniować w pobliżu jasnej gwiazdy Kastor w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Tarcie z górną atmosferą podgrzewa nadlatujące szczątki, powodując, że powietrze wokół nich świeci jasno.

Powoduje to powstawanie smug światła, znanych również jako spadające gwiazdy.

Według Royal Observatory Greenwich, Geminidy są niezwykłe, ponieważ mogą być wielokolorowe – przeważnie białe, niektóre żółte, niektóre zielone, czerwone i niebieskie.

Eksperci z Królewskiego Obserwatorium stwierdzili, że te kolory są częściowo spowodowane obecnością pierwiastków śladowych, takich jak sód i wapń.

Geminidy mają również wolniejszą prędkość zamykania niż wiele innych komet, ponieważ wchodzą w ziemską atmosferę pod kątem, poruszając się z prędkością około 79 200 mil na godzinę.

READ  Naukowcy byli zdumieni, gdy balony w stratosferze zarejestrowały tajemnicze dźwięki nieznanego pochodzenia

Dla porównania, Perseidy zbliżają się do Ziemi z prędkością 133 200 mil na godzinę, a Leonidy z prędkością 162 000 mil na godzinę.

Pani Gammon-Ross powiedziała, że ​​najlepszym sposobem na zmniejszenie ich wpływu jest szukanie meteorów przed wschodem księżyca – około 22:00 w Wielkiej Brytanii w najwyższą noc.

Dodała: „Aby uzyskać największe szanse na dostrzeżenie Gemini, poszukaj ciemnego obszaru z czystym niebem i pozwól swoim oczom około 20 minut na dostosowanie się do ciemności.

„Może być również wskazane, aby się położyć, ponieważ możesz patrzeć w górę przez długi czas”.

Deszcz utrzyma się do 20 grudnia.