Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Demokracja Podsumowanie: Węgry rezygnują z ekstremalnych cen, aby zażegnać niedobory paliwa

Demokracja Podsumowanie: Węgry rezygnują z ekstremalnych cen, aby zażegnać niedobory paliwa

Czesi zaciskają łańcuchy pieniężne; Przedłużone kontrole graniczne ze Słowacją

Czesi zauważyli, że ich pensje spadły latem iw odpowiedzi zacieśniają swoje finanse. dane Ten tydzień pokazał, że płace ogółem wzrosły w trzecim kwartale roku o 6,1% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Na pierwszy rzut oka może to brzmieć dobrze, ale ceny rosły trzy razy szybciej. Rosnąca inflacja, będąca skutkiem kryzysu energetycznego, ale także powiązana z dobrą sytuacją na rynku pracy, oznacza, że ​​wartość płac w Czechach spadła w okresie lipiec-wrzesień o 9,8 proc. . . Te szczepy grożą złowrogą spiralą. Firmy nadal szukają pracowników, narażając ich na żądania wyższych płac, co sprzyja inflacji. Nic z tego nie pomoże stłumić niezadowolenia z dość surowego podejścia rządu do kryzysu związanego z kosztami utrzymania, niezależnie od tego, czy dodatkowe wydatki socjalne grożą dalszym wzrostem cen.

Jednym ze sposobów ograniczenia inflacji jest znalezienie alternatyw dla importu rosyjskiej ropy i gazu. Podczas gdy kryzys energetyczny wzbudził nadzieje, że odejście od ropy i gazu może przyspieszyć, Czesi ścigają się w krótkim okresie, aby znaleźć nowych dostawców. minister handlu i przemysłu Joseph Sqaila ogłosić Pod koniec tygodnia oczekiwał, że „problem dostaw paliw kopalnych z Rosji zostanie ostatecznie rozwiązany w 2024 roku”. Czesi mają dość gazu na tę zimę, powiedział urzędnik, a Praga stara się teraz o zwiększenie dostaw na 2023 rok. Holenderski terminal LNG, który Czesi kupili jesienią, powinien być w stanie zaspokoić ponad 80 proc. było Kontrakt jest już o połowę mniejszy. Sekela ma nadzieję, że uda się uzgodnić kontrakty z Algierią, Norwegią, Katarem i innymi projektami infrastruktury naftowej i gazowej, aby dokończyć zadanie polegające na zastąpieniu rosyjskiego importu.

czeski rząd Zgoda W środę ponownie przedłuży kontrole na granicy ze Słowacją, obawiając się nasilenia przepływów migracyjnych na szlaku „Bałkany Zachodnie”. System, który został wdrożony pod koniec września i ma wygasnąć 12 grudnia, będzie teraz działał przez kolejne 14 dni. Czech może zatrzymać podróż bez granic w strefie Schengen UE na maksymalnie sześć miesięcy, zanim będzie musiał omówić kontrole z Brukselą. Austria przeprowadza również kontrole na swojej granicy ze Słowacją. Kontrole graniczne w Pradze Ma nadzieję uniknąć połączeń w Niemczech W celu podjęcia działań mających na celu powstrzymanie przepływów nielegalnych imigrantów przekraczających granicę z Czech, Słowacji, która skarżyć się że Węgry nie robią nic, aby zatrzymać napływ uchodźców i odmawiają przyjęcia z powrotem uchodźców. Europejska agencja graniczna Frontex poinformowała, że ​​liczba osób na szlaku zachodniobałkańskim wzrosła o 170 procent w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. Wzrost ten jest związany ze zbliżającymi się wyborami, pogarszającymi się warunkami gospodarczymi w Turcji i luźnymi systemami wizowymi na Bałkanach Zachodnich, zwłaszcza w Serbii. . Zwłaszcza ta ostatnia podsyciła spekulacje na temat rosyjskich zachęt, ponieważ Europa Środkowa jest już pod presją, ponieważ gości miliony Ukraińców uciekających przed inwazją Moskwy. Unia Europejska ogłosiła w tym tygodniu, że rozmieści agentów granicznych na Bałkanach Zachodnich i wezwała kraje regionu do wprowadzenia kwarantanny „luki” w swojej polityce wizowej.

READ  Skrajnie prawicowa partia Vox w Hiszpanii szuka włoskiej inspiracji - Politico